لیست آقای مالکوم

(Mr. Malcolm's List)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی تلاش مردی برای پیدا کردن همسری ایده‌آل، انتقام گرفتن دختری از او به دلیل طرد شدن، همراه با مضامینی چون انتقام، عشق و دوستی

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سلینا و جولیا که یتیم هستند، در کودکی در یتیم‌خانه‌ای با هم زندگی می‌کنند و رابطه‌ی دوستانه و صمیمی با یکدیگر دارند. آن‌ها بعد از بزرگ شدن و دوری از هم، همچنان رابطه‌ی خود را با نوشتن نامه حفظ می‌کنند.
  سلینا دختری باهوش، با اعتمادبه‌نفس و مهربان است. او بلافاصله با درخواست کمک جولیا موافقت کرده و به شهر او سفر می‌کند. او نقشه‌ی جولیا را قبول می‌کند، اما در پایان متوجه اشتباه خود شده، تصمیمش را عوض می‌کند و از آقای مالکوم معذرت‌خواهی می‌کند. آقای مالکوم که در ابتدا کمی مغرور و خودشیفته است بعد از رویارویی با سلینا یاد می‌گیرد به چیزهایی مهم‌تر از لیست خود فکر کند و موضوعاتی مانند ثروت و زیبایی را در اولویت قرار ندهد. جولیا که در ابتدا خود را از خانواده سطح بالای جامعه می‌داند و حاضر به ازدواج با هرکسی نیست در پایان متوجه اشتباهات خود می‌شود و با معذرت‌خواهی تفکراتش را تغییر می‌دهد. همچنین شخصیت‌های داستان از بین افرادی سیاه‌پوست، سفیدپوست، سرخ‌پوست و چند آسیایی انتخاب‌شده‌اند و تنوع نژادی به‌خوبی در فیلم به چشم می‌خورد.
  کودکان در یتیم‌خانه درباره‌ی راه‌های پیدا کردن همسر مناسب برای هم، گفت‌وگو می‌کنند. در طول فیلم مادر جولیا بارها از او می‌خواهد فردی را برای ازدواج پیدا کند. افراد در فیلم قماربازی می‌کنند، سیگار می‌کشند و در مهمانی‌ها مشروبات الکلی مصرف می‌کنند. جولیا با کشیدن نقشه از سلینا برای انتقام‌گیری سوءاستفاده می‌کند. در طول سریال صحنه‌های متعددی از نگاه‌های عاشقانه، بوسه و رقص وجود دارد.
  در طول فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌شود؛ جولیا بعد از قرار ملاقات از طرف آقای مالکوم طرد می‌شود و با چاپ کاریکاتوری از او در روزنامه‌ی محلی، تحقیر می‌شود. مردم بعد از خواندن روزنامه با عباراتی مانند دیگه شوهر پیدا نمیکنه و حتما یه ایرادی داشته که نخواستتش، درباره‌ی او صحبت می‌کنند. فردی بسیار مسن‌تر از سلینا به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد و به سلینا می‌گوید برای تأمین خرج زندگی مجبور به ازدواج با او است. همچنین در برخی از صحنه‌ها از عباراتی چون برید گم شید و ابله استفاده می‌شود.
  در یکی از صحنه‌های فیلم، افراد برای تفریح به شکار می‌روند و با اسلحه پرندگان را شکار می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  لیست آقای مالکوم، درامی عاشقانه درباره‌ی مردی به نام مالکوم است که برای پیدا کردن همسر ایده‌آل خود لیستی از ویژگی‌های مورد نظرش را آماده کرده است. جولیا که در قرار ملاقات با آقای مالکوم از طرف او طرد می‌شود، با کاریکاتور خود در روزنامه مواجه شده و بعد از تحقیر و تمسخر از طرف مردم، قصد دارد از آقای مالکوم انتقام بگیرد. او با کشیدن نقشه‌ای قصد دارد مالکوم را عاشق دوست صمیمی‌اش سلینا کند و سپس از سلینا بخواهد مالکوم را طرد کند، اما در پایان سلینا نیز عاشق مالکوم می‌شود و با فاش شدن نقشه‌ی جولیا او پشیمان می‌شود. سلینا از مالکوم معذرت‌خواهی می‌کند و در پایان آقای مالکوم به سلینا درخواست ازدواج می‌دهد. سلینا با اعتمادبه‌نفس و جسارت در مقابل رفتارهای اشتباه جولیا می‌ایستد، رفتارهای مغرورانه و نگاه از بالا به پایین آقای مالکوم را قبول نمی‌کند و در عین حال اشتباهات خود را می‌پذیرد. همچنین آقای مالکوم می‌پذیرد شخصیت هر فرد بسیار مهم‌تر از ثروت، زیبایی و سایر عناوین لیستش است.
  در فیلم صحنه‌هایی از خشونت، توهین‌های کلامی و موارد بزرگسالانه وجود دارد؛ افراد برای تفریح با اسلحه پرنده شکار می‌کنند. مردم بعد از خواندن روزنامه، جولیا را به دلیل طرد شدن مسخره می‌کنند و به او می‌گویند که دیگر نمی‌توانی شوهر پیدا کنی. سلینا از طرف مردی مسن وادار به ازدواج می‌شود و صحنه‌هایی چون سیگار کشیدن، بازی قمار، رقص و مصرف مشروبات الکی در فیلم نمایش داده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 14 تا 16 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن‌ را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  در سال 1802 میلادی، جولیا و سلینا در یتیم‌خانه‌ای در انگلستان با هم زندگی می‌کنند. سال‌ها بعد در سال 1818 هر یک به سرپرستی خانواده‌ای درمی‌آیند و تنها از طریق نامه با هم ارتباط دارند. جولیا به دنبال برقراری رابطه با نجیب‌زاده‌ای به نام آقای مالکوم است، اما در اولین قرار ملاقات از طرف او طرد می‌شود؛ زیرا جولیا استانداردهای دقیق لیست آقای مالکوم را برآورده نمی‌کند. جولیا که خشمگین شده است برای انتقام‌گیری از آقای مالکوم، از سلینا می‌خواهد تا به شهر بیاید و در یک نقشه‌ی برنامه‌ریزی شده آقای مالکوم را عاشق خود کند و در پایان با ارائه‌ی لیست خود، او را طرد کند. بعد از مدتی آقای مالکوم دل‌بسته‌ی سلینا می‌شود و درست زمانی که جولیا می‌خواهد نقشه‌ی خود را عملی کند، متوجه می‌شود که سلینا هم عاشق آقای مالکوم شده است. او با فاش کردن راز، سعی در برهم زدن رابطه‌ی آن‌ها دارد، اما آقای مالکوم با کمک نصیحت‌های مادرش به دنبال سلینا می‌رود و از او درخواست ازدواج می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما جولیا بودید چه تصمیمی می گرفتید؟
  فکر می کنید چه ویژگی در سلینا وجود داشت که آقای مالکوم را جذب کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Emma Holly Jones
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۱۷
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Blinder Films، Dreamscape Productions، Fís Éireann / Screen Ireland، Holly Films
  بازیگران الیور جکسون -کوهن، سوپ دیریسو، فریدا پینتو
  سال انتشار ۲۰۲۲