لیفی، مرغی در طبیعت وحشی

(Leafie, A Hen into the Wild)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تصمیم یک مرغ به فرار از قفس و زندگی در طبیعت، همراه با تجربه‌ی همزمانِ آزادی و ناامنی

سال: 2011
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سبزک از این‌که با مادرش تفاوت دارد و مورد تمسخر بقیه‌ی اردک‌ها قرار می‌گیرد ناراحت است. او دوست دارد همراه مادرش شنا و پرواز کند ولی لیفی نمی‌تواند. سبزک در نهایت مجبور است مادرش را ترک کند و از این بابت غمگین است.
  لیفی رؤیایی دارد و برای رسیدن به آن، همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند. او با وجود این‌که با خطرات زندگی در طبیعت مواجه می‌شود، از تصمیمش برای خارج شدن از قفس پشیمان نمی‌شود. لیفی روحیه‌ی خوبی دارد و از اذیت و آزار حیوانات مزرعه خسته نمی‌شود. او با سبزک مهربان است و از تلاش او برای یادگیری شنا و پرواز حمایت می‌کند. او همچنین سبزک را ترغیب می‌کند که همراه بقیه‌ی اردک‌ها از آن‌جا برود و دنیای بزرگ‌تر را ببیند و تجربه کند. سبزک با وجود این‌که از تفاوت با مادرش ناراحت است و می‌خواهد از او جدا شود، متوجه مهربانی‌های او می‌شود و محترمانه با او رفتار می‌کند. سبزک برای نگهبان شدن، همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند و توانایی‌اش را به رییس اردک‌ها نشان می‌دهد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: حالم به هم می‌خوره، بی‌رحم، ظالم، دیوونه، کثیف، بالاخونه رو داده اجاره، عقلت رو از دست دادی، خل، کر، یه تخته‌ت کمه، پررو، فضولی، می‌کشمت، بدجنس، به‌دردنخور، ابله، حماقت، بی‌دست‌وپا، بی‌عرضه، بی‌خاصیت، مگه کوری، خنگ، خل‌ و چل، کولی‌بازی، ترسو، برو پی کارت، حالیت می‌کنم.
  فیلم بعضی از ویژگی‌های حیوانات مزرعه و حیوانات وحشی و تفاوت‌های زندگی در مزرعه و در جنگل را نشان می‌دهد.
  لیفی از بودن در قفس ناراحت است و برای فرار، چند روز غذا نخورده است. او از حال می‌رود و تصور می‌شود مرده است. مزرعه‌دار مرغ‌های مرده را در گودالی می‌ریزد. راسویی وحشی به لیفی حمله می‌کند. خروس و مرغ‌ها با لیفی بدرفتاری می‌کنند. خروس به او حمله می‌کند و او را می‌زند. آن‌ها لیفی را از مزرعه بیرون می‌اندازند. راسو همسر وندر را شکار می‌کند و با او درگیر می‌شود. او در گذشته یکی از بال‌های وندر را کنده و وندر هم یک چشم او را از حدقه درآورده است. راسو وندر را شکار می‌کند. مزرعه‌دار سبزک را می‌گیرد و پایش را می‌بندد تا با چاقو بالش را بچیند. لیفی به او حمله می‌کند. اردک‌ها برای برنده شدن در مسابقه با هم درگیر می‌شوند. راسو به سبزک حمله می‌کند و او را می‌گیرد. لیفی یکی از بچه‌های راسو را گروگان می‌گیرد تا راسو سبزک را آزاد کند. سبزک از پیش لیفی می‌رود. لیفی مریض و ناتوان شده و خودش را طعمه‌ی راسو می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از یک رمان کودکان، اثر هوانگ سان-می ساخته شده، درباره‌ی آرزوی مرغی به نام لیفی برای خروج از قفس و تجربه‌ی زندگی در آزادی است. او روزی به این رؤیا تحقق می‌بخشد و از قفسی که همراه بقیه‌ی مرغ‌ها در آن زندگی می‌کند، رها شده و وارد طبیعت وحشی می‌شود. زندگی در طبیعت، آرامش زندگی در قفس را ندارد. او خودش باید به دنبال غذا بگردد و حیوانات وحشی مانند راسو هم همیشه در تلاش برای شکار او هستند، اما لیفی همچنان زندگی در آزادی را ترجیح می‌دهد. او در جنگل با اردکی آشنا می‌شود که بعدا طعمه‌ی راسو می‌شود و لیفی تصمیم می‌گیرد جوجه‌ی او را به فرزندی قبول کند. وقتی جوجه‌اردک بزرگ می‌شود، متوجه تفاوت‌های خود با مادرش می‌شود و به خاطر این‌که مادر نمی‌تواند با او شنا و پرواز کند، از دست او دلخور است اما در نهایت متوجه می‌شود که مادرش چقدر او را دوست دارد و حاضر است برایش ازخودگذشتگی کند. جوجه‌اردک در نهایت با دسته‌ی اردک‌های وحشی مهاجرت می‌کند و مادر تنها و رنجورش هم طعمه‌ی راسو می‌شود. فیلم نشان می‌دهد عشق مادر و فرزندی ربطی به رابطه‌ی خونی ندارد و حتی دو موجود از دو گونه‌ی متفاوت هم می‌توانند این عشق را تجربه کنند؛ به این شرط که تفاوت‌های هم را بپذیرند و برای هم احترام قائل باشند.
  زندگی در طبیعت سرشار از احساس ناامنی و خطر است. راسو همیشه در کمین پرندگان است و بارها به مرغ و اردک حمله می‌کند. او قبلا پدر و مادر اردک را خورده است. مرغ برای نجات پسرش، یکی از بچه‌های راسو را می‌گیرد و با این کار، او را تهدید می‌کند. مرغ که بیمار و رنجور شده، بعد از رفتن پسرش، به راسو پیشنهاد می‌دهد که او را شکار کند و برای بچه‌هایش ببرد. فیلم در همین جا به پایان می‌رسد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مرغی به نام لیفی همراه بقیه‌ی مرغ‌های تخم‌گذار، در قفس‌های جوجه‌کشی در یک مزرعه زندگی می‌کند. رؤیای او این است که با خروج از قفس، وارد حیاط مزرعه شود و زندگی آزاد را تجربه کند. او روزی خود را به مردن می‌زند و همراه بقیه‌ی مرغ‌های مرده به بیرون مزرعه برده می‌شود. لیفی با اردکی وحشی به نام وندر آشنا می‌شود که یکی از بال‌هایش را در درگیری با راسو از دست داده است. راسو یک شب وندر و همسرش را شکار می‌کند و تخم آن‌ها در لانه‌شان باقی می‌ماند. لیفی روی تخم می‌نشیند تا جوجه از آن خارج شود. او اسم جوجه‌اردک را سبزک می‌گذارد. سبزک کم کم شناکردن و پرواز را یاد می‌گیرد و متوجه می‌شود لیفی مادر واقعی‌اش نیست. روزی اردک‌های مهاجر به محل زندگی آن‌ها می‌آیند و لیفی به سبزک پیشنهاد می‌کند همراه آن‌ها برود. با رفتن سبزک، لیفی که بیمار و رنجور شده، خود را طعمه‌ی راسو می‌کند تا برای بچه‌هایش غذا ببرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟ چه موضوعاتی در پایان فیلم در شما چنین احساسی ایجاد کرد؟
  به نظرتان چرا لیفی خودش را طعمه‌ی راسو کرد؟ اگر این کار را نمی‌کرد، داستان چگونه ادامه پیدا می‌کرد؟
  به نظر شما زندگی در قفس و زندگی در طبیعت چه تفاوت‌هایی دارند؟ شما اگر جای لیفی بودید کدام را ترجیح می‌دادید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان سیونگ -یون اوه Seong-yun Oh
  مدت زمان ۹۳
  کشور سازنده کره جنوبی
  استادیو Myung Films، Odolttogi
  جایزه ها Asia Pacific Screen Awards
  بازیگران مون سو-ری، یو سونگ هو، چوی مین-سیک
  سال انتشار ۲۰۱۱