لیگ ابرحیوانات خانگی

(DC League of Super-pets)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی درباره‌ی دزدیده شدن سوپرمن، و تلاش سگش برای نجات او با تشکیل دادن تیمی از حیوانات قهرمان

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کریپتو که وابسته‌ی سوپرمن است، به رابطه‌ی او و لوئیس حسادت می‌کند. او دلش نمی‌خواهد سوپرمن کسی به جز او را دوست داشته باشد. آس، پی‌بی، مرتون و چیپ حیواناتی هستند که در مرکز نگهداری از حیوانات نگهداری می‌شوند. آن‌ها دوست دارند صاحبانی داشته باشند و چون این اتفاق نیفتاده یا صاحب‌های بدی داشته‌اند، همه‌ ناراحت و دلخورند. آن‌ها همراه با کریپتو با لکس و لولو مبارزه می‌کنند و با این‌که مهارت چندانی در استفاده از قدرت‌های جدیدشان ندارند، تمام تلاششان را می‌کنند.
  کریپتو به لوئیس حسادت می‌کند و دوست ندارد رابطه‌ی لوئیس و سوپرمن جدی شود. ولی متوجه می‌شود حسادتش بی‌مورد است و زمانی که جان لوئیس به خطر می‌افتد، تلاش می‌کند او را نجات دهد. آس، پی‌بی، مرتون و چیپ در قفس‌هایشان زندانی‌اند و آرزو دارند در یک مزرعه‌ای خوش آب و هوا و کنار صاحب‌هایشان زندگی کنند. آس یکی دو بار از قفس فرار کرده ولی موفق نشده است. آن‌ها تا حدی می‌ترسند، ولی قدرت‌های جدیدشان باعث می‌شود دل و جرأت پیدا کنند و برای نجات سوپرمن و بقیه‌ی دوستانش دست به خطر بزنند.
  سوپرمن عاشق زنی به اسم لوئیس لین است. آن‌ها همدیگر را در پارک می‌بینند. کریپتو به رابطه‌ی آن‌ها حسادت می‌کند. گاهی سوپرمن و لوئیس همدیگر را در آغوش می‌گیرند. صحنه‌هایی که همدیگر را می‌بوسند در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. در مجموع موضوعاتی مثل تقابل خیر و شر و جنگیدن تا حد مرگ به خاطر عشق و دوستی از موضوعاتی است که در دنیای کودکان معنادار نیست. از شخصیت‌ سوپرمن و سایر قهرمان‌های لیگ عدالت محصولات مختلف و متنوعی در بازار وجود دارد و تماشای این فیلم امکان دارد کودک را به خرید این محصولات ترغیب کند.
  در فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل شاسکول، خزعبل و زهرمار استفاده شده است. شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف با لحنی تحقیرآمیز با یکدیگر صحبت می‌کند. علاوه‌بر آن شخصیت‌ها بارها از کلمات و عبارات بزرگسالانه‌ای مانند می‌خواد برات هوو بیاره، استفاده می‌کنند که برای کودکان معنادار نیست. چند شخصیت در فیلم نیز لهجه دارند که انتخاب لهجه همراه با تمسخر است.
  زمانی که سوپرمن هنوز خیلی کوچک است، قرار است سیاره‌اش یعنی کریپتون منفجر شود. پدر و مادر سوپرمن او و سگش، کریپتو، را در محفظه‌ای بلوری می‌گذارند و همان موقع سیاره منفجر و همه چیز نابود می‌شود. او و کریپتو که قدرت‌های فراانسانی دارند، دست به کارهای خطرناکی می‌زنند و به بقیه کمک می‌کنند. آن‌ها روی خط ریل آسیب‌دیده می‌خوابند تا قطار بدون مشکل از روی آن‌ها رد شود و آسیبی به مسافرها نرسد. درنهایت بین نیروهای خیر و شر یعنی سوپرمن و لکس لوتر درگیری به وجود می‌آید. سوپرمن شهاب‌سنگ کریپتونایت نارنجی را از منظومه‌ی شمسی دور می‌کند. صحنه‌های درگیری و تنش شدیدی در فیلم وجود دارد. خطر مرگ برای آدم‌های عادی و بچه‌هایشان وجود دارد. در فیلم بارها خرابی‌های وسیع دیده می‌شود. هر کدام از ابرقهرمان‌های فیلم مجهز به سلاح‌های عجیبی است که قدرت تخریب بالایی دارد. لولو و بقیه‌ی حیوانات مرکز نگهداری از حیوانات صاحب همین قدرت‌ها می‌شوند. لولو سوپرمن را می‌دزدد. لولو به هیولایی خیلی بزرگ تبدیل می‌شود و کریپتو برای مقابله با او باید از فن مشت پنجه‌ای خورشید استفاده کند که می‌تواند باعث مرگ خود کریپتو هم شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی لیگ ابرحیوانات خانگی یکی از ماجراهای سوپرمن و کریپتو است، با این تفاوت که هر دوی آن‌ها قدرت‌هایشان را از دست می‌دهند و این بار کریپتو با حیواناتی که ناخواسته صاحب قدرت‌های عجیب و غریب شده‌اند، تیمی را تشکیل می‌دهد تا سوپرمن و در مجموع لیگ عدالت را نجات دهد. در فیلم مفاهیمی چون عشق، ازخودگذشتگی، شجاعت و حیوان‌دوستی پررنگ شده است. کریپتو که قدرت‌هایش را از دست داده دنبال راهی می‌گردد بتواند سوپرمن را نجات دهد. در پایان هر کدام از افراد لیگ عدالت یکی از حیوان‌ها را به سرپرستی می‌گیرند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و زد و خورد زیادی دیده می‌شود. خوکچه‌ای به اسم لولو صاحب قدرت‌های فوق‌العاده‌ای می‌شود. او آرزو دارد همراه لکس دنیا را تصاحب کند و برای کمک به لکس دست به هر کار خشونت‌آمیزی می‌زند، ولی وقتی لکس را نجات می‌دهد، لکس به او بی‌محلی می‌کند و او را به زندان می‌اندازد. لولو در نهایت سوپرمن و لیگ عدالت را با موشکی که هر لحظه امکان دارد منفجر شود، به فضا می‌فرستد و کاری می‌کند هلیکوپتر لوئیس سقوط کند. کریپتو برای نجات جان سوپرمن باید دست به کاری بزند که امکان دارد باعث مرگ خودش شود. فیلم موقعیت‌های طنز زیادی دارد که باعث می‌شود بخشی از بار خشونت فیلم کاسته شود. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم از واژه‌های توهین‌آمیز استفاده شده است و در برخی موقعیت‌ها نیز شخصیت‌ها از کلمات و عباراتی استفاده می‌کنند که مربوط به دنیای بزرگسالانه است. رابطه‌ی سوپرمن و لوئیس و حسادتی که کریپتو به آن‌ها دارد در فیلم دیده می‌شود ولی صحنه‌های بوسه حذف شده است. تقابل نیروهای شر و خیر و فداکاری تا پای جان از موضوعاتی است که ربط چندانی به دنیای کودکان ندارد. گرچه ممکن است کودک بتواند با موضوع ارتباط برقرار کند و تا حدی آن را درک کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 11 تا 13 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند هم فرصت گفت‌وگو درباره‌ی موارد مختلف فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در زمان نابودی سیاره‌ی کریپتو، کودکی همراه یک سگ از آن‌جا نجات پیدا می‌کنند و بعدها آن کودک سوپرمن و سگ، سوپرداگ می‌شوند. آن‌ها ابرقهرمان هستند و کارهای خوب انجام می‌دهند. سوپرمن و کریپتو یک روز متوجه می‌شوند لکس لوثر شهاب‌سنگ کریپتونایت نارنجی را به منظومه‌ی شمسی نزدیک کرده تا قدرت‌های فرا انسانی از آن بگیرد. سوپرمن به او اجازه‌ی این کار را نمی‌دهد، ولی لولو که خوکچه‌ی هندی است و در مرکز نگهداری از حیوانات زندگی می‌کند، تکه‌ای از آن کریپتونایت نارنجی را با دستگاهی که ساخته است به سمت خودش می‌کشد. او زمانی موش آزمایشگاهی لکس بوده و حاضر است برای کمک کردن به او هر کاری بکند. لولو سوپرمن را می‌دزدد و قدرت کریپتو را از او می‌گیرد. بقیه‌ی حیوانات مرکز نگهداری از حیوانات هم قدرت‌های عجیب و غریب پیدا می‌کنند. کریپتو همراه با بقیه‌ی حیوانات تیمی را تشکیل می‌دهد و از قدرت‌های فوق‌العاده‌شان استفاده می‌کند تا سوپرمن و بقیه‌ی دوستانش را نجات دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به حال شده حس حسادت را تجربه کنید؟ به نظرتان چه راه‌هایی برای کنترل حسادت وجود دارد؟
  فکر می‌کنید نگهداری از حیوان‌های خانگی چه مسئولیت‌هایی دارد؟ تابه‌حال تجربه‌ی نگهداری از حیوان خانگی را داشته‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Jared Stern
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۵
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Warner Animation Group، DC Entertainment، Seven Bucks Productions، A Stern Talking To
  بازیگران دوئین جانسون، کوین هارت، کیت مک کینون
  سال انتشار ۲۰۲۲