لیگ عدالت تاریک

(Justice League Dark)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۶ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی بتمن و اعضای لیگ عدالت تاریک در مبارزه با جادوی سیاه

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شجاعت و فداکاری ابرقهرمان‌ها برای جلوگیری از تسلط اهریمن بر دنیا به چشم می‌آید.
  شخصیت‌ها، به‌ویژه زن‌ها، اندام‌های تراش‌خورده‌ای دارند. زن‌ها پوشش زیادی ندارند و لباس‌هایشان یا آن‌قدر تنگ است یا آن‌قدر نازک که بدن‌شان معلوم است. در نسخه‌ی دوبله، بخش‌های قابل توجهی از فیلم به‌خاطر همین مسئله حذف شده و در اغلب صحنه‌ها فقط صورت زن‌ها دیده می‌شود. در چند صحنه، شخصیت‌ها با نوشیدن جشن می‌گیرند و در یک صحنه، یک نفر با پریدن از پشت‌بام برج خودکشی می‌کند. بتمن و لیگ عدالت برای جذب مخاطب بیشتر به فیلم اضافه شده‌اند و نقش پررنگی در فیلم ندارند.
  در نسخه‌ی اصلی از عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی از جمله ناسزاهای جنسی استفاده می‌شود، اما در نسخه‌ی دوبله به ناسزاهایی نظیر لعنتی، مارمولک، احمق و پیرمرد خرفت بسنده می‌شود.
  فیلم از همان ابتدا با نمایش هیولاهای شاخ‌دار و بدترکیب آغاز می‌شود. مردم یکدیگر را به شکل هیولا می‌بینند، با ماشین یکدیگر را زیر می‌گیرند یا پلیس به آن‌ها شلیک می‌کند. علاوه بر هیولاهای ترسناک، صحنه‌های متعددی هم از روح‌های سیاه، جدا کردن روح از بدن و انتقال روح به حفره‌های جهنمی وجود دارد. سراسر فیلم صحنه‌های بسیاری، از انفجارهای مهیب و ویرانگر، درگیری‌های شدید با جادو و شمشیر، شلیک با اسلحه و پاشیدن خون وجود دارد. زاتانا با عصای خودش یخ شلیک می‌کند؛ صحنه‌هایی از بریدن سر با شمشیر یا بیرون زدن شمشیر از بدن دیده می‌شود. ابرقهرمان‌ها در برابر دشمنان اهریمنی‌شان قدرت چندانی ندارند و شکست می‌خورند. جادوی سیاه برخی از متحدان ابرقهرمان‌ها را نابود می‌کند. بوستون برند که یک روح آزاد است، به بدن آدم‌های مختلف نفوذ می‌کند و کنترل ذهن‌شان را به دست می‌گیرد. هیولای خزنده‌ی عجیب از چاه دستشویی بیرون می‌زند و آدم‌ها را می‌بلعد. در یک صحنه، یک مادر جوان فرزند خردسالش را از ساختمان به پایین پرت می‌کند؛ بعد از نجات بچه توسط بتمن، مادر خودکشی می‌کند. مرلین جادوگر، روح آتریگان را با بدن جیمز یکی کرده و جیمز با خواندن یک ورد جادویی به آتریگان تبدیل می‌شود. آتریگان هیولای قدرتمندی است که از دهان خود آتش خارج می‌کند و با جادوی سیاه مبارزه می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  لیگ عدالت تاریک یک انیمیشن کامپیوتری دوبعدی بر اساس مجموعه داستان‌های مصوری به همین نام، اثر پیتر میلیگان و میکل جنین است. جنایت‌های بی‌رحمانه‌ی مردم عادی، به خیال خودشان، در برابر هیولاهای اهریمنی، اعضای لیگ عدالت را به دست داشتن نیروهای ماوراءالطبیعه در این جنایت‌ها مشکوک می‌کند. ابرقهرمان‌های لیگ عدالت، با وجود قدرت‌های فرابشری، توان مقابله با جادو و نیروهای ماورایی را ندارند؛ بنابراین به سراغ کنستانتین می‌روند. او به کمک زاتانا، بوستون، جیسون بلاد و دیگر اعضای لیگ عدالت تاریک با جادوی سیاه مبارزه می‌کند تا از تسلط او بر دنیا جلوگیری کند. شجاعت و فداکاری ابرقهرمان‌های جبهه‌ی خیر در مواجهه با شر به چشم می‌آید.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری دارد و از همان ابتدا با نمایش هیولاهای شاخ‌دار و بدترکیب آغاز می‌شود. در سراسر فیلم، صحنه‌های شدید بسیاری از انفجارهای ویرانگر و درگیری‌های بی‌رحمانه و مرگبار با جادو و شمشیر وجود دارد که با شلیک با اسلحه و پاشیدن خون تکمیل می‌شود. ابرقهرمان‌ها در برابر جادوگران قدرت چندانی ندارند و شکست می‌خورند اما تا سرحد مرگ برای کشتن ابرشرورها مبارزه می‌کنند. شخصیت‌ها، به‌ویژه زن‌ها، اندام‌های تراش‌خورده و پوشش کمی دارند؛ چنان که در نسخه‌ی دوبله، در اغلب صحنه‌ها فقط صورت زن‌ها دیده می‌شود. ظاهراً بتمن و اعضای لیگ عدالت فقط برای جذب مخاطبان بیشتر به داستان اضافه شده‌اند و نقش پررنگی در جریان فیلم ندارند. تماشای این فیلم برای نوجوانان کوچک‌تر از ۱۶ سال پیشنهاد نمی‌شود.

  چکیده داستان

  مردم عادی مرتکب جرم و جنایت‌های عجیب و بی‌رحمانه‌ای علیه کسانی می‌شوند که به خیال خود هیولاهای اهریمنی‌اند. بتمن و اعضای لیگ عدالت سعی می‌کنند پرده از راز این جنایت‌ها بردارند. آن‌ها به سراغ کنستانتین می‌روند و برای مقابله با نیروهای ماوراءالطبیعه از او کمک می‌خواهند. او به کمک زاتانا و دوستان دیگرش با روح‌های جهنمی و جادوگران سیاه مبارزه می‌کنند. دستینی شرور دریم‌استون (سنگ رؤیا) را به چنگ می‌آورد تا مردم را به بدترین کابوس‌هایشان دچار کند و بر دنیا مسلط شود. هیچ‌ یک از ابرقهرمان‌ها با قدرت‌های استثنایی‌شان توان مقابله با او را ندارند اما کنستانتین با یک نقشه‌ی خلاقانه او را شکست می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام صحنه‌های فیلم برای شما ناراحت‌کننده بود؟ به نظر شما، والدین چطور تشخیص دهند چه میزان از خشونت برای بچه‌ها مناسب است؟ فکر می‌کنید این فیلم برای چه گروه سنی مناسب بود؟
  چطور می‌توانید در مورد سرگذشت شخصیت‌های داستان اطلاعات به دست آورید؟ به نظرتان این اطلاعات به فهم بهتر فیلم کمک می‌کند یا جادو و مبارزه برای لذت بردن از آن کافی است؟
  آیا می‌دانستید بتمن در کتاب اصلی وجود ندارد؟ فکر می‌کنید چرا سازندگان این ابرقهرمان را به فیلم اضافه کرده‌اند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA R
  مدت زمان ۷۵
  سال انتشار ۲۰۱۷