مأموران مخفی

(Spycies)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی دو مأمور مخفی و دوستی و همکاری آن‌ها، همراه با تلاش یک دکتر فداکار برای نجات گونه‌های در حال انقراض از گرمایش زمین

سال: 2019
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هکتور بسیار مشتاق است که دوست ولادیمیر باشد و با او کارهای مشترکی انجام دهد؛ مثل مشاهده‌ي سریال محبوبش،‌ غذا خورن و بازی کردن. اما ولادیمیر بسیار مغرور است و ترجیح می‌دهد تنها باشد و مأموریتش را هم به تنهایی انجام دهد. تلاش هکتور برای ایجاد دوستی و محبتی که به ولادیمیر می‌کند و اتفاقاتی که در مأموریت برایشان می‌افتد، باعث می‌شود ولادیمیر در نهایت، بسیار به هکتور و دوستی با او علاقه‌مند شود. این موضوعات می‌توانند برای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط باشند. همچنین، موضوع نجات محیط زیست و تلاش‌های شخصیت‌ها برای جلوگیری از آسیب به آن، موضوع معناداری در دنیای بسیاری از نوجوانان است.
  دکتر بیمارستانی که مشغول عملیاتی سری است،‌ در حال تلاش برای نجات دادن موجودات در حال انقراض به دلیل گرمایش زمین است. او از بیست سال پیش که آزمایشی ناموفق انجام داده و باعث از بین رفتن بخش بزرگی از یک گونه‌ي جانوری شده، بی‌وفقه در تلاش برای جبران آن اتفاق و ایجاد شرایط مساعد برای گونه‌های مختلف در خطر انقراض است. هکتور مهربان و مراقب است و می‌خواهد دوست ولادیمیر باشد. او با وجود بدرفتاری‌های ولادیمیر، برای نزدیک شدن به او تلاش می‌کند و در نهایت موفق می‌شود نظر او را تغییر دهد. ولادیمیر هم در نهایت، قدر دوستی و کار گروهی با او را می‌فهمد.
  میا که یک زنبور زن است و از شخصیت‌های اصلی فیلم است، بازیگر معروفی است و به اندام او بسیار توجه می‌شود؛ صحنه‌ای رمانتیک از سریالی که بازی کرده نیز بارها در طول فیلم پخش می‌شود. همچنین او می‌خواهد به دلیل خواست کارگردان فیلم بعدی‌اش، روی صورت خود عمل زیبایی انجام بدهد. به طور کلی نگاه‌های معنادار و حاوی بارِ جنسی بین شخصیت‌های فیلم، به دفعات رد و بدل می‌شود. در بیمارستان روانی، برای آرام کردن بیماران، گاهی با زور به آن‌ها داروهایی داده می‌شود. در قسمتی از فیلم هکتور و ولادیمیر به یک فروشگاه عتیقه‌‌فروشی می‌روند که فروشندگان آن بارها این دو مأمور را مشتری‌های پولدار خطاب می‌کنند و اصرار دارند به آن‌ها کالاهایی را بفروشند.
  از کلمات توهین‌آمیزی مثل مزخرفه،‌ لِنگ و دراز استفاده می‌شود. ولادیمیر بارها هکتور را مورد تمسخر قرار می‌دهد و به‌ طور کلی، در بیشتر مواقع در رابطه با هکتور از لحنی نسبتاً توهین‌آمیز استفاده می‌کند.
  فیلم سرشار از صحنه‌های خشن است. بیشتر شخصیت‌های اصلی در طول فیلم از سلاح‌های مختلف و پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند. موجودات بسیاری در صحنه‌های مختلف توسط یک سلاح خاصی که تولید یخ می‌کند،‌ یخ می‌زنند. زد و خوردهای زیادی اتفاق می‌افتد؛ هر چند هیچ یک از شخصیت‌ها کشته نمی‌شوند، اما بارها این تصور را در مخاطب ایجاد می‌کنند. صحنه‌های تعقیب و گریز با موتور و ماشین‌های پیشرفته نیز بسیار می‌توانند هراس‌آور باشند؛ به خصوص این‌که در این صحنه‌ها شخصیت‌های سیاهی‌لشکر آسیب می‌بینند و کاملاً به این موضوع بی‌توجهی می‌شود. در قسمتی دیگر از فیلم،‌ هکتور را به بخش بیماران روانی بیمارستان می‌برند که در آنجا نمونه‌های مختلفی از بیماران روانی بستری‌اند؛ بعضی از آن‌ها لباس‌های مشخص بیماران روانی را به تن دارند و با دست‌های بسته، رفتارهای ناهنجار از خود نشان می‌دهند؛ البته سعی شده این صحنه در غالب طنز باشد. یکی از پرسنل بیمارستان مار کوچکی به دور گردن خود دارد که زمانی که قهوه می‌خورد تبدیل به اژدهایی ترسناک می‌شود و شروع به تخریب اطراف کرده و از دهان خود آتش بیرون می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی کامپیوتری درباره‌ي دو مأمور مخفی به نام‌های ولادیمیر و هکتور است که موظف شده‌اند از یک مجموعه‌ی محرمانه مراقبت کنند. کسانی که بعداً هویت آنها مشخص می‌شود، به آن‌جا حمله کرده و ماده‌ی بسیار مهمی را که فوق سرّي است، از آن‌جا می‌دزدند. ولادیمیر و هکتور به جست‌وجوی آن‌ها می‌روند و درگیر یک ماجرای چندوجهی در مورد نجات موجودات در حال انقراض از گرمایش کره‌ی زمین توسط یک دکتر و انتقام یک رئیس ارشد پلیس از او می‌شوند. در نهایت، این دو مأمور به همراه کادر بیمارستان موفق می‌شوند رئیس پلیس را شکست دهند. از موضوعاتی مثبتی که می‌تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند، رابطه‌ی‌ دوستانه‌ای است که به تدریج بین ولادیمیر و هکتور ایجاد می‌شود. این دو که در ابتدای مأموریت به دلیل غرور و خودبرتربینی ِ ولادیمیر با هم ناسازگارند، در طول مبارزه‌ی‌ مشترکشان به یکدیگر بسیار علاقه‌مند می‌شوند. کار گروهی و تلاش مشترک برای کسب موفقیت از مضامینی است که در این فیلم بر آن تآکید شده است. اشاره به موضوع گرمایش کره‌ی‌ زمین و از بین رفتن بعضی از موجودات به واسطه‌ی آن، هرچند بیشتر کارکرد داستانی دارد، اما می‌تواند الهام‌بخش باشد.
  در مسیر انجام مأموریت، ولادیمیر و هکتور با اتفاقات خشونت‌آمیز بسیاری مواجه می‌شوند. شخصیت‌های اصلی فیلم بارها درگیر مبارزه با‌ سلاح‌های پیشرفته شده و در خطر نابودی قرار می‌گیرند؛ برای مثال، رئیس پلیس با سلاحی که با آن گونه‌های نادر و کمیاب را تبدیل به یخ می‌کند، بارها به شخصیت‌ها حمله می‌کند. یکی از شخصیت‌های زن، بازیگری‌ست که به خواست کارگردان فیلم بعدی‌اش، تصمیم دارد عمل زیبایی روی صورتش انجام دهد و هکتور که بسیار به او علاقه‌مند است و در طول فیلم بارها به او ابراز علاقه می‌کند، مخالف این موضوع است. به طور کلی، روی بُعد جنسی چهره و اندام او بسیار تأکید می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات داستان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  گربه‌ای به نام ولادیمیر یک مأمور مخفی بسیار حرفه‌ای است که خرابکاری‌های زیادی به بار می‌آورد؛ به همین دلیل برای تنبیه، او را به یک ناو در خاورمیانه می‌فرستند تا به همراه مأمور دیگری که موشی به نام هکتور است، از آن‌جا مراقبت کنند. در یکی از روزهای مراقبت، موجوداتی به آن‌جا حمله کرده و موادی را که از اهمیت بالایی برخوردارند و محرمانه هستند، می‌دزدند. رئیس ولادیمیر و هکتور از آن‌ها می‌خواهد که مسببین این عمل را پیدا کنند؛‌ در غیر این صورت اخراج خواهند شد. ولادیمیر و هکتور عاملین این دزدی را که در یک بیماستان، مشغول عملیات مخفی هستند، پیدا می‌کنند و متوجه می‌شوند که مسئول این عملیات مخفی، دکتر بیمارستان است. او در حال انجام پروژه‌ای برای نجات دادن طبیعت و موجودات از آسیب‌های گرمایش کره‌ی زمین است. رئیس ولادیمیر و هکتور نیز به طور مخفیانه در حال جنگیدن با دکتر و از بین بردن گونه‌های نادر و کمیاب حیوانات است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه چیزی تا اواسط فیلم باعث می‌شد که ولادیمیر به هکتور بی‌علاقه باشد؟ نظر او چگونه در طول فیلم تغییر کرد؟
  فکر می‌کنید وجود مبارزه و درگیری‌های بسیار در این فیلم لازم بود؟ بدون این مقدار خشونت، فیلم برایتان جذابیت داشت؟
  درباره‌ی گرمایش کره‌ی زمین چه اطلاعاتی به دست آوردید؟ به نظر شما چه کارهای تأثیرگذاری در دنیای واقعی در این زمینه می‌توان انجام داد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Guillaume Ivernel، Zhiyi Zhang
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۹
  کشور سازنده چین، فرانسه
  استودیو Lux Populi VFX، Lux Populi Production
  بازیگران دیوی موریه، کارن استرسمن، موسیو پالپ
  سال انتشار ۲۰۱۹