ماجراجویی‌های مارک توآین

(The Adventures of Mark Twain)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفر نویسنده‌ای به فضا برای رسیدن به ستاره‌ی هالی، و دوستی و هم‌صحبتی با شخصیت‌های داستان‌هایش، همراه با تجربه‌ی خودشناسی

سال: 1985
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تام و هاک که قصد دارند مخفیانه سوار کشتی فضایی مارک توآین شوند، به بکی راز خود را نمی‌گویند، اما بکی با تعقیب آن دو سوار کشتی می‌شود. در طول سفر نیز تام به بکی اطمینان ندارد و از اینکه بکی حرف زدن او را تصحیح می‌کند خوش‌اش نمی‌آید و او را در گروه دوستی خود و هاک جای نمی‌دهد. اما به مرور و با حرف‌های مارک توآین متوجه توانایی‌های بکی شده و او را می‌پذیرد و به تدریج دوستی میان آن دو شکل می‌گیرد. بچه‌ها تصمیم می‌گیرند کشتی فضایی را نابود کنند تا بتوانند به خانه بازگردند و خود را نجات دهند، اما مارک توآین در مقابل به آنان آموزش می‌دهد که بتوانند کشتی را هدایت کنند و پس از مواجهه با ستاره‌ی هالی، به خانه بازگردند. آن‌ها در این سفر و با آموزش‌های مارک توآین شناخت بهتری نسبت به خود و توانایی‌هایشان پیدا می‌کنند و می‌آموزند با پذیرش هم و کار تیمی می‌توانند به موفقیت برسند و پیروزی را تجربه کنند. تجربه‌‌های شخصیت‌های فیلم و پیروزی آنان ممکن است برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  مارک توآین فردی خلاق است و اطلاعات بسیاری دارد که از طریق مطالعه و تجربه کردن به دست آورده است. او در طول سفر با صبر و حوصله‌ی بسیار بچه‌ها را با نحوه‌ی کار کشتی آشنا می‌کند و با برانگیختن حس کنجکاوی و ترغیب آنان به سوال کردن، بخشی از تجربیات و اطلاعات خود را در اختیار آن‌ها می‌گذارد. در کشتی، علاوه بر مارک توآین و بچه‌ها فردی دیگر نیز حضور دارد که نیمه‌ی تاریک مارک توآین است. او به بچه‌ها توضیح می‌دهد که با پذیرش نیمه‌ی تاریک خود، تبدیل به موجودی کامل می‌شود. تام بکی را به خبرچین بودن متهم می‌کند و درباره‌ی نقشه‌ی خود به او چیزی نمی‌گوید، اما مارک توآین به تام اهمیت احترام به زنان را یادآوری می‌کند و او نیز به مرور و در مواجهه با فراز و نشیب‌های بسیار، متوجه توانایی‌های بکی می‌شود و به مرور دوستی‌ای بین آن دو شکل می‌گیرد. بچه‌ها که ابتدا فکر می‌کنند هیچ وقت قرار نیست به خانه بازگردند و مرگ در انتظار آنان است، احساس ترس و دلهره دارند، ولی به مرور تلاش می‌کنند چیزهای جدیدی بیاموزند و با باور به توانایی‌هایی که دارند و پذیرش نسبت به یکدیگر، با کار گروهی و تقسیم مسئولیت‌ها، هر کدام بخشی از کارهای مربوط به کشتی فضایی را بر عهده می‌گیرند و در نهایت موفق می‌شوند پس از مواجهه با ستاره‌ی هالی، به سمت خانه بازگردند.
  در یکی از موقعیت‌ها مجسمه‌ی آدم و حوا در حالی که برهنه‌اند، دیده می‌شود. در بهشت، موجوداتی شبیه به کرم با سه سر، مشغول رقص و آوازند و موقعیت‌هایی از نوشیدن مشروب، کشیدن سیگار و بوسه بین آنان وجود دارد. یکی از شخصیت‌ها همیشه در حال استفاده از پیپ است و مارک توآین نیز همیشه در حال کشیدن سیگار برگ نشان داده می‌شود. مفاهیمی مانند فلسفه‌ی رابطه‌ی زن و مرد، ترس، زندگی، مرگ و عمر، به شکلی که در این فیلم مطرح شده‌اند، موضوعات معناداری در جهان کودکان نیستند.
  در فیلم از عبارات و کلمات توهین‌آمیزی استفاده شده: نفرین شده، جهنم و احمق. یکی از شخصیت‌ها برای تشویق بقیه برای شجاع بودن از عبارت «مثل دخترها نباش» استفاده می‌کند. این فیلم تا زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده است.
  داستان فیلم بر اساس هم‌زمانی تولد و مرگ مارک توآین، نویسنده‌ی آمریکایی، با ظهور ستاره‌ی هالی است و به بخش‌هایی از زندگی این نویسنده می‌پردازد. تام سایر، هاک فین و بکی تچر از شخصیت‌های معروفی هستند که مارک توآین در داستان‌هایش خلق کرده و همراه با آنان بخش‌هایی از داستان‌هایی چون «جست‌وخیز قورباغه کالاوراس»، «خاطرات حوا» و «خاطرات آدم» را تعریف می‌کند. کودکان و نوجوانان علاوه بر آشنایی با این نویسنده و برخی از کتاب های او، با فرآیند خلق این کتاب‌ها و ایده‌ی اولیه‌ی او برای نوشتن آن‌ها نیز آشنا می‌شوند. همراه با داستان فیلم، مفاهیمی چون فلسفه‌ی مرگ، زندگی و اهمیت فکر و اندیشه در شکل‌گیری انسان‌ها، احترام به والدین و اطاعت از آن‌ها، نقش آموزش در جهت دادن و بروز استعدادها و همچنین، اهمیت آزمایش و تجربه در اثبات یک نظریه نیز مطرح می‌شود. علاوه بر این‌ها، کودکان و نوجوانان همراه با تماشای فیلم، با اماکن تاریخی مانند مجسمه‌ی ابوالهول یا برج ساعت لندن آشنا می‌شوند.
  خدا به شکلی انسانی حرف می‌زند و اعضای بدن‌اش شبیه به انسان‌ها است. مار حوا را فریب می‌دهد تا از سیب درخت ممنوعه بخورد و پس از اینکه حوا سیب را گاز می‌زند، بهشت به تدریج از بین می‌رود: حیوانات که قبل از آن در کنار هم زندگی می‌کردند یکدیگر را شکار می‌کنند و زیبایی بهشت تبدیل به مناظری ترسناک و بیابانی با حیواناتی ترسناک می‌شود. شخصیتی بدون سر که با استفاده از ماسکی سفیدرنگ حرف می‌زند، خود را شیطان معرفی می‌کند و پس از اینکه تام، فین و بکی، آدم‌هایی با گل درست می‌کنند، به دلیل حرص و طمع آدم‌های گلی آن‌ها را تنبیه می‌کند و می‌کشد و پس از آن با رعد و برق و زلزله، سرزمین‌ و همچنین آنان را نابود می‌کند و به بچه‌ها می‌گوید که آدم‌ها بی‌‌ارزش‌اند. انجین جو که ظاهری ترسناک دارد، با خنجری فین را تهدید می‌کند. استورمفیلد برای ورود به بهشت با موجوداتی سه‌سر و آبی‌رنگ مواجه می‌شود که شبیه به کرم‌اند. آدم و حوا بچه‌دار می‌شوند و آدم هیچ شناختی نسبت به ماهیت کودک خود ندارد و فکر می‌کند او یک نوع ماهی است و او را درون آبگیر می‌اندازد. کشتی مارک توآین با طوفان مواجه می‌شود و جان شخصیت‌ها به خطر می‌افتد. بچه‌ها با فکر اینکه دیگر قرار نیست به خانه بازگردند و مرگ در انتظار آنان است، ترس را تجربه می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن استاپ‌موشن قدیمی درباره‌ی سفر خیالی نویسنده‌ی آمریکایی، مارک توآین است که همراه با شخصیت‌هایی که خلق کرده، برای دیدن ستاره‌ی هالی به فضا سفر می‌کنند. مارک توآین که در زمان ظهور ستاره‌ی هالی به دنیا آمده، باور دارد با ظهور دوباره‌ی آن عمرش به پایان رسیده است. در این سفر تام سایر، هاک فین و بکی تچر با او همراه می‌شوند و با تجربیات، بخش‌هایی از زندگی مارک توآین و همچنین کتاب‌هایی که نوشته آشنا می‌شوند. او که معتقد است آموزش، بهترین راه برای شکوفا کردن استعداد است، با صبر و حوصله‌ی بسیار بخشی از تجربیات و دانش خود را در اختیار هم‌سفرانش قرار داده، به آن‌ها کار با کشتی فضایی را آموزش می‌دهد و در موقعیت‌های مختلف، آن‌ها را نسبت به مفاهیمی فلسفی مانند مرگ، زندگی، نقش تفکر در زندگی انسان و جایگاه او در جهان هستی کنجکاو می‌کند. شخصیت‌های فیلم با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های بسیار و در مواجهه با موقعیت‌های دشوار به خودشناسی می‌رسند و همچنین می‌آموزند دیگران را همان‌گونه که هستند بپذیرند. داستان فیلم مفاهیمی چون دوستی، شجاعت و همدلی را پررنگ می‌کند و سفر، نمادی از طی کردن مسیر بالندگی برای شخصیت‌ها است که در انتهای آن خودشناسی و پذیرش را تجربه می‌کنند.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشنی وجود دارد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشند: مار حوا را ترغیب می‌کند از درخت ممنوعه سیب بچیند و پس از آن بهشت از بین می‌رود و مناظر زیبای آن تبدیل به بیابان‌هایی با موجوداتی ترسناک می‌شود که در ‌آن حیوانات یکدیگر را شکار می‌کنند. شخصیتی که خود را شیطان معرفی کرده، بدون سر است و با استفاده از نقابی نمایشی، که به صورت‌های مختلف تبدیل می‌شود، صحبت می‌کند و پس از اینکه از آدمک‌های ساخت بچه‌ها خشمگین می‌شود، آنان را با رعد و برق و زلزله مجازات می‌کند. کشتی مارک توآین گرفتار طوفان می‌شود و جان شخصیت‌ها به خطر می‌افتد و بچه‌ها که تصور می‌کنند قرار است با مرگ مواجه شوند، ترس و دلهره‌ی زیادی را تجربه می‌کنند. یکی از شخصیت‌های فیلم در حال استفاده از پیپ نشان داده می‌شود و مارک تواین در همه‌ی موقعیت‌ها در حال کشیدن سیگار برگ است. همچنین، موقعیت‌هایی از نوشیدن مشروب و بوسیدن دیده می‌شود. علاوه بر این‌ها، مفاهیمی چون مرگ، زندگی و عمر، به شکلی که در این فیلم مطرح شده، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 12 تا 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  ستاره‌ی هالی در حال عبور از جایی نزدیک به زمین است و مارک تواین که زندگی‌اش با عبور ستاره‌ی هالی آغاز شده، می‌داند ظهور دوباره این ستاره، به معنای پایان زندگی اوست. به همین دلیل تصمیم می‌گیرد با کشتی فضایی خود سفری به فضا داشته باشد و ستاره‌ی هالی را ملاقات کند. تام سایر، هاک فین و بکی تچر از شخصیت‌های داستانی او هستند که مخفیانه وارد کشتی شده‌اند و او را در این سفر همراهی می‌کنند. آن‌ها پس از فراز و نشیب‌های بسیار، سرانجام موفق می‌شوند به ستاره‌ی هالی برسند و پس از آن مارک تواین با رفتن به مرکز ستاره، ناپدید می‌شود و تام سایر، هاک فین و بکی تچر با استفاده از اطلاعاتی که در این سفر به دست آورده‌اند، کنترل کشتی را بر عهده می‌گیرند و به سمت خانه بازمی‌گردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما تا چه حد مارک توآین، نویسنده‌ی آمریکایی را می‌شناسید؟ فکر می‌کنید داستان فیلم بر کدام بخش از شخصیت مارک توآین تاکید کرده است؟ آیا تماشای فیلم شما را به مطالعه‌ی آثار و شناخت بیشتر این نویسنده ترغیب کرده است؟
  به نظر شما فلسفه‌ی مارک توآین درباره‌ی انسان‌ها و زندگی چه بود؟ چرا شخصیت نقاب‌دار از انسان‌ها خشمگین شد و آن‌ها را نابود کرد؟
  مارک توآین معتقد بود که استعداد کودکان بدون آموزش دیدن شکوفا نمی‌شود؛ شما تا چه اندازه با این نظر موافق‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۶
  سال انتشار ۱۹۸۵