ماجراجویی سنجاب‌ها

(The Chipmunk Adventure )

بررس متن: علی نجفی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه از مسابقه‌ی سنجاب‌ها در سفر به دور دنیا و تمرین کار گروهی

سال انتشار: 1987

ماجراجویی سنجاب‌ها

(The Chipmunk Adventure )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه از مسابقه‌ی سنجاب‌ها در سفر به دور دنیا و تمرین کار گروهی

سال انتشار: 1987

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
همه‌ی کودکان دوست دارند در مسابقه‌ها برنده شوند. فیلم با برجسته کردن این موضوع، به نوعی، رقابت سالم را به تصویر می‌کشد؛ رقابتی که در آن اصول انسانی زیر پا گذاشته نمی‌شود. آن‌ها برای پیروزی تلاش می‌کنند اما همه‌ چیز را برای برنده شدن فدا نمی‌کنند.
محتوای آموزشی
در یک صحنه به اختلاف ساعت در نقاط مختلف اشاره می‌شود.
الگوی شخصیتی
سنجاب‌ها ابتدا در دو تیم دختران و پسران با یکدیگر رقابت می‌کنند و با هدف برنده شدن وارد مسابقه می‌شوند اما وقتی متوجه می‌شوند همه در خطرند، به یکدیگر کمک می‌کنند. آن‌ها در تیم خود کار گروهی و همکاری را تجربه می‌کنند. سنجاب‌ها متوجه اشتباه‌شان هستند و بابت کار بدشان احساس گناه می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
کودکان با تفاوت پوشش در نقاط مختلف جهان و نیز با بناهای تاریخی و اقلیم برخی کشورها آشنا می‌شوند.
ترس و خشونت
در صحنه‌های متعدد، سنجاب‌ها در خطر قرار می‌گیرند و توسط جانوران ترسناکی همچون کوسه، تمساح و مار یا با نیزه تهدید می‌شوند. هنگام پرواز با بالن، یکی از سنجاب‌ها از آن آویزان است و چند بار نزدیک است سقوط کند. صحنه‌های کوتاهی از تیراندازی هفت‌تیرکش‌ها در مکزیک و پرت‌ کردن گلدان عتیقه از شدت عصبانیت وجود دارد.
گفتار نامناسب
عبارت‌های توهین‌آمیزی همچون خنگول، ذلیل‌مرده، گنده‌بک، پدرت را در می‌آورم در فیلم استفاده شده است.
محتوای بزرگسالانه
بومیان قبیله‌ی آدمخوارها فقط لباس زیر به تن دارند و لباس سنجاب‌های پسر را هم از تن‌شان در می‌آورند. صحنه‌های متعدد و مبسوطی از سیگار کشیدن دو شخصیت منفی وجود دارد.
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن ماجراجویی سنجاب‌ها یک انیمیشن دوبعدی با استفاده از شخصیت‌های سریال کارتونی آلوین و سنجاب‌ها است. سنجاب‌ها در دو تیم دختران و پسران با هم رقابت می‌کنند. یک زن و مرد تبهکار با سوءاستفاده از این حس سنجاب‌ها، آن‌ها را برای تحویل اجناس غیرقانونی خود با بالن به سفر دور دنیا می‌فرستند. آن‌ها با هدف برنده شدن وارد مسابقه می‌شوند، اما همه‌ چیز را برای به دست آوردن جایزه‌ی تعیین‌شده فدا نمی‌کنند. آن‌ها وقتی متوجه می‌شوند همه در خطرند، به دوستان‌شان در تیم مقابل کمک می‌کنند. سنجاب‌ها در تیم خود نیز کار گروهی، تصمیم‌گیری جمعی و دوستی را تمرین می‌کنند. فیلم با تأکید بر کار گروهی و همکاری، رقابت سالم و رعایت اصول انسانی در برابر رقیب را مورد توجه قرار می‌دهد. در فیلم صحنه‌های مختلفی از نقاط مختلف دنیا، بناهای تاریخی و تفاوت در اقلیم و پوشش مردم آن منطقه وجود دارد که می‌تواند برای کودکان آموزنده باشد. در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی هم وجود دارد. سنجاب‌ها در موارد متعدد در خطر قرار می‌گیرند و توسط جانورانی همچون کوسه، تمساح و مار یا در قبیله‌ی آدمخوارها با نیزه تهدید می‌شوند. زن و مرد تبهکار در صحنه‌های متعددی سیگار می‌کشند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم یا سؤال‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

همه‌چیز از یک بازی ویدیویی شروع می‌شود. سنجاب‌ها در دو تیم دختران و پسران برای برنده شدن در این بازی تلاش می‌کنند. یک زن و مرد تبهکار با سوءاستفاده از حس رقابت در سنجاب‌ها، آن‌ها را برای تحویل اجناس غیرقانونی خود به سفر دور دنیا می‌فرستند. سنجاب‌ها وارد رقابت می‌شوند اما کم‌کم یکی از آن‌ها به موضوع مشکوک می‌شود و متوجه می‌شود که همه در خطرند. آن‌ها باید بین برنده شدن و دوستان‌شان یکی را انتخاب کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان حقه‌ی سنجاب‌ها برای فریب پرستارشان در دنیای واقعی کار می‌کند؟ آن‌ها از انجام این کار چه احساسی داشتند؟ کدام‌ یک از مکان‌هایی که سنجاب‌ها به آن سفر کردند، برای شما جذاب و دیدنی است؟ در مورد ساعت جهانی یا اختلاف شب و روز در نقاط مختلف زمین چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید علت این پدیده چیست؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 77
سال انتشار 1987