ماجراجویی سنجاب‌ها

(The Chipmunk Adventure)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه از مسابقه‌ی سنجاب‌ها در سفر به دور دنیا و تمرین کار گروهی

سال: 1987
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  همه‌ی کودکان دوست دارند در مسابقه‌ها برنده شوند. فیلم با برجسته کردن این موضوع، به نوعی، رقابت سالم را به تصویر می‌کشد؛ رقابتی که در آن اصول انسانی زیر پا گذاشته نمی‌شود. آن‌ها برای پیروزی تلاش می‌کنند اما همه‌ چیز را برای برنده شدن فدا نمی‌کنند.
  سنجاب‌ها ابتدا در دو تیم دختران و پسران با یکدیگر رقابت می‌کنند و با هدف برنده شدن وارد مسابقه می‌شوند اما وقتی متوجه می‌شوند همه در خطرند، به یکدیگر کمک می‌کنند. آن‌ها در تیم خود کار گروهی و همکاری را تجربه می‌کنند. سنجاب‌ها متوجه اشتباه‌شان هستند و بابت کار بدشان احساس گناه می‌کنند.
  بومیان قبیله‌ی آدمخوارها فقط لباس زیر به تن دارند و لباس سنجاب‌های پسر را هم از تن‌شان در می‌آورند. صحنه‌های متعدد و مبسوطی از سیگار کشیدن دو شخصیت منفی وجود دارد.
  عبارت‌های توهین‌آمیزی همچون خنگول، ذلیل‌مرده، گنده‌بک، پدرت را در می‌آورم در فیلم استفاده شده است.
  در یک صحنه به اختلاف ساعت در نقاط مختلف اشاره می‌شود.
  کودکان با تفاوت پوشش در نقاط مختلف جهان و نیز با بناهای تاریخی و اقلیم برخی کشورها آشنا می‌شوند.
  در صحنه‌های متعدد، سنجاب‌ها در خطر قرار می‌گیرند و توسط جانوران ترسناکی همچون کوسه، تمساح و مار یا با نیزه تهدید می‌شوند. هنگام پرواز با بالن، یکی از سنجاب‌ها از آن آویزان است و چند بار نزدیک است سقوط کند. صحنه‌های کوتاهی از تیراندازی هفت‌تیرکش‌ها در مکزیک و پرت‌ کردن گلدان عتیقه از شدت عصبانیت وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن ماجراجویی سنجاب‌ها یک انیمیشن دوبعدی با استفاده از شخصیت‌های سریال کارتونی آلوین و سنجاب‌ها است. سنجاب‌ها در دو تیم دختران و پسران با هم رقابت می‌کنند. یک زن و مرد تبهکار با سوءاستفاده از این حس سنجاب‌ها، آن‌ها را برای تحویل اجناس غیرقانونی خود با بالن به سفر دور دنیا می‌فرستند. آن‌ها با هدف برنده شدن وارد مسابقه می‌شوند، اما همه‌ چیز را برای به دست آوردن جایزه‌ی تعیین‌شده فدا نمی‌کنند. آن‌ها وقتی متوجه می‌شوند همه در خطرند، به دوستان‌شان در تیم مقابل کمک می‌کنند. سنجاب‌ها در تیم خود نیز کار گروهی، تصمیم‌گیری جمعی و دوستی را تمرین می‌کنند. فیلم با تأکید بر کار گروهی و همکاری، رقابت سالم و رعایت اصول انسانی در برابر رقیب را مورد توجه قرار می‌دهد. در فیلم صحنه‌های مختلفی از نقاط مختلف دنیا، بناهای تاریخی و تفاوت در اقلیم و پوشش مردم آن منطقه وجود دارد که می‌تواند برای کودکان آموزنده باشد.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی هم وجود دارد. سنجاب‌ها در موارد متعدد در خطر قرار می‌گیرند و توسط جانورانی همچون کوسه، تمساح و مار یا در قبیله‌ی آدمخوارها با نیزه تهدید می‌شوند. زن و مرد تبهکار در صحنه‌های متعددی سیگار می‌کشند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم یا سؤال‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  همه‌چیز از یک بازی ویدیویی شروع می‌شود. سنجاب‌ها در دو تیم دختران و پسران برای برنده شدن در این بازی تلاش می‌کنند. یک زن و مرد تبهکار با سوءاستفاده از حس رقابت در سنجاب‌ها، آن‌ها را برای تحویل اجناس غیرقانونی خود به سفر دور دنیا می‌فرستند. سنجاب‌ها وارد رقابت می‌شوند اما کم‌کم یکی از آن‌ها به موضوع مشکوک می‌شود و متوجه می‌شود که همه در خطرند. آن‌ها باید بین برنده شدن و دوستان‌شان یکی را انتخاب کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان حقه‌ی سنجاب‌ها برای فریب پرستارشان در دنیای واقعی کار می‌کند؟ آن‌ها از انجام این کار چه احساسی داشتند؟
  کدام‌ یک از مکان‌هایی که سنجاب‌ها به آن سفر کردند، برای شما جذاب و دیدنی است؟
  در مورد ساعت جهانی یا اختلاف شب و روز در نقاط مختلف زمین چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید علت این پدیده چیست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۷۷
  سال انتشار ۱۹۸۷