ماجراهای الفی اتکینز

(Hocus Pocus Alfie Atkins)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و خانوادگی درباره‌ی پسربچه‌ای که عاشق سگ‌هاست و تلاش او برای اثبات بزرگ شدن و راضی کردن پدرش به خریدن سگ

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  الفی عاشق سگ‌هاست و در پارک و زمین بازی، همیشه در حال تماشای آن‌هاست. او دلش می‌خواهد یک سگ داشته باشد ولی پدرش قبول نمی‌کند. الفی بعد از آشنایی با سگ آقای جورج، او را به پیاده‌روی می‌برد و از بازی با او لذت می‌برد. او از این‌که پدر به او می‌گوید کوچک است ناراحت می‌شود. الفی و دوستانش در مدرسه هم نمی‌توانند در بازی‌های جالب بچه‌های بزرگ‌تر شرکت کنند چون آن‌ها می‌گویند شما کوچک هستید. الفی یک دوست خیالی دارد که هر وقت احساس تنهایی می‌کند یا از چیزی غمگین می‌شود ظاهر می‌شود و با او حرف می‌زند و همدلی می‌کند. احساسات و تجربه‌های الفی و دوستانش، همگی می‌توانند برای کودکان کوچک‌تر هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  الفی مهربان و صادق است. او با وجود این‌که بدون اجازه‌ی پدرش دوربین او را برمی‌دارد، وقتی پدر از او سراغ دوربین را می‌گیرد راست می‌گوید. او بدون این‌که بداند کارش اشتباه است، پول‌هایی که جورج ظاهر کرده برمی‌دارد و وقتی پدر می‌گوید این کار دزدی است، آن‌ها را برمی‌گرداند و راستش را می‌گوید. رفتار الفی با دوستانش و با بزرگ‌ترها محترمانه است. او با بچه‌های بزرگ‌تر که دوربین‌اش را قرض گرفته‌اند، با جرئت حرف می‌زند و از حق خودش دفاع می‌کند. پدر الفی خوش‌رفتار و مهربان است و قوانین و رفتارهای درست را با صراحت و همراه با نرمی به الفی یادآوری می‌کند. او به حرف‌های الفی گوش می‌کند و همیشه با آرامش به او جواب می‌دهد. دوستان الفی هم باروحیه و پرانرژی‌اند و با هم محترمانه رفتار می‌کنند. آقای جورج و همسرش خوش‌رفتار و مهربان‌اند. آن‌ها بچه‌ها را سرگرم می‌کنند، به آن‌ها مسئولیت‌های کوچک می‌دهند، به سوالاتشان با زبانی قابل فهم پاسخ می‌دهند و به حرف‌های بچه‌ها خوب گوش می‌کنند. آقای جورج وقتی الفی پول‌هایش را برمی‌گرداند، او را سرزنش نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد بچه‌های دیگر متوجه این اتفاق شوند.
  الفی و بچه‌ها برای یکی از بچه‌های مدرسه از لقب مسخره استفاده می‌کنند.
  بعضی از موقعیت‌هایی که الفی در آن‌ها قرار می‌گیرد ممکن است برای کوچک‌ترها ناخوشایند باشند؛ مثلا الفی پول‌هایی که جورج ظاهر کرده برمی‌دارد و پدرش می‌گوید این کار دزدی است. الفی خودش را در زندان تصور می‌کند. بچه‌های پارک برای الفی قلدری می‌کنند و پول‌ها و دوربین او را می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از کتابی با همین نام از سری داستان‌های الفی اتکینز، نوشته‌ی گونیلا برگستروم ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام الفی است که با پدرش زندگی می‌کند. او عاشق سگ‌هاست و در کوچه و خیابان آن‌ها را تماشا می‌کند. الفی دلش می‌خواهد یک سگ داشته باشد ولی پدرش معتقد است او برای مراقبت از سگ به اندازه‌ی کافی بزرگ نشده است. این موضوع الفی را ناراحت می‌کند؛ به‌خصوص این‌که در مدرسه هم نمی‌تواند در بازی‌های جالب بچه‌های بزرگ‌تر شرکت کند، زیرا آن‌ها می‌گویند الفی و دوستانش کوچک‌اند. او یک دوست خیالی دارد که هر وقت احساس تنهایی یا ناراحتی می‌کند، ظاهر می‌شود و با الفی حرف می‌زند. الفی با صحبت کردن با او احساس خوبی پیدا می‌‌کند و برای حل کردن مسائلش احساس توانمندی می‌کند. فیلم با پرداختن به ماجراهای روزمره‌ی زندگی الفی و دوستانش، یکی از مهم‌ترین چالش‌های زندگی کودکان خردسال را که میل به بزرگ شدن است، به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد دادن مسئولیت‌های کوچک به بچه‌ها چقدر می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا احساس بزرگ بودن و توانمندی کنند.
  فیلم صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی ندارد ولی بعضی از موقعیت‌هایی که الفی در آن‌ها قرار می‌گیرد ممکن است برای کوچک‌ترها ناخوشایند باشند. الفی دوربین پدرش و پول‌های آقای جورج را بی‌اجازه برمی‌دارد و موقع پس دادن آن‌ها احساس خجالت می‌کند. بچه‌های بزرگ‌تر به الفی زور می‌گویند و او را مجبور می‌کنند دوربین پدرش و پول‌هایش را به آن‌ها بدهد. والدین باید به این نکته توجه کنند که این بررسی از روی نسخه‌ی دوبله‌ی انیمیشن نوشته شده که ده دقیقه از نسخه‌ی اصلی کوتاه‌تر است و گفتگویی که بین الفی و پدرش درباره‌ی خریدن سگ صورت می‌گیرد، از نسخه‌ی دوبله حذف شده است. تماشای این فیلم برای کودکان بزرگ‌‌تر از ۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  الفی اتکینز پسربچه‌ای در آستانه‌ی هفت‌سالگی است که با پدرش زندگی می‌کند. او از پدرش می‌خواهد برای تولدش یک سگ به او هدیه بدهد ولی پدر می‌گوید او هنوز کوچک‌تر از آن است که بتواند از سگ مراقبت کند. الفی با آقایی در محل‌شان آشنا می‌شود که نامش جورج است و یک سگ کوچک دارد. الفی از او می‌خواهد سگش را به پیاده‌روی ببرد و در ازای این کار، پولی دریافت کند. آقای جورج هم قبول می‌کند. الفی می‌خواهد با جمع کردن پول، خودش برای خودش یک سگ بخرد. او بعدا متوجه می‌شود که آقای جورج شعبده‌بازی می‌کند و می‌تواند از بینی او سکه دربیاورد. الفی تصمیم می‌گیرد از آقای جورج بخواهد برای او یک سگ ظاهر کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا الفی هر بار بدون اجازه‌ی پدرش دوربین را برمی‌داشت؟ اگر از پدرش اجازه می‌گرفت چه اتفاقی می‌افتاد؟
  شما تابه‌حال احساس الفی را درباره‌ی بزرگ شدن تجربه کرده‌اید؟ به نظر شما چرا الفی می‌خواست زودتر بزرگ شود؟
  فکر می‌کنید داستان چگونه ادامه پیدا می‌کند؟ پدر الفی برای او سگ می‌خرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Torill Kove
  مدت زمان ۷۳
  کشور سازنده نروژ
  استودیو Maipo Film، A. Film، Eyeworks Film & TV Drama، Sveriges Television
  بازیگران کیم هاوگن، هالوارد لیدوو، هنریک فورسبک لانگفلد
  سال انتشار ۲۰۱۳