ماجراهای راکی و بولوینکل

(The Adventures of Rocky and Bullwinkle )

بررس متن: علی نجفی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی ورود شخصیت‌های کارتونی قدیمی به دنیای واقعی و تلاش و همکاری آن‌ها برای خنثی‌سازی دسیسه‌ی دشمن

سال انتشار: 2000

ماجراهای راکی و بولوینکل

(The Adventures of Rocky and Bullwinkle )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی ورود شخصیت‌های کارتونی قدیمی به دنیای واقعی و تلاش و همکاری آن‌ها برای خنثی‌سازی دسیسه‌ی دشمن

سال انتشار: 2000

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت‌های کارتونی احساس بی‌ارزشی می‌کنند، کسی به آن‌ها توجه نمی‌کند و آن‌ها را جدی نمی‌گیرد اما در خلال همکاری با هم می‌توانند توانایی‌های فراموش‌شده‌ی خود را دوباره شکوفا کنند؛ این موضوعات می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند.
محتوای آموزشی
در فیلم به کار فکس و ایمیل اشاره می‌شود. همچنین، کودکان با ساختمان کاخ سفید و قرارگیری آن در شهر واشنگتن آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
راکی و بولوینکل دزدی ماشین تبهکاران توسط مأمور سمپاتی را کار نادرستی می‌دانند. آن‌ها می‌گویند ما نباید مثل دشمنانمان باشیم. بولوینکل در دادگاه رسیدگی به اتهامات مأمور سمپاتی، دروغگویی، ماشین‌دزدی و دیگر اشتباهات او را یادآوری می‌کند و وجدان و حق‌طلبی را مایه‌ی نجات می‌داند. مأمور سمپاتی تأکید می‌کند موفقیت‌شان در گرو همکاری راکی و بولوینکل با اوست، و از آن‌ها می‌خواهد در غیاب او هم برای رسیدن به هدف تلاش کنند. شخصیت‌های زن متعددی در فیلم وجود دارد؛ مأمور اف‌بی‌آی، یکی از جاسوسان پاتسیلوانیا، و مدیر شبکه‌ی تلویزیونی زن هستند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
دنیای مدرن همه‌ی درختان جنگل را نابود کرده و آن‌جا را به جنگل بی‌درخت تبدیل کرده است. موارد متعددی از سقوط اجسام سنگین وجود دارد: درخت روی پرنده، دیوار آهنی روی دشمنان راکی و ارتش‌شان، صندوق نسوز به میانه‌ی جاده. جاسوس‌های پاتسیلوانیایی دینامیت‌های متعددی بر سر راه راکی و بولوینکل منفجر می‌کنند، سمپاتی ماشین را از بین آن‌ها عبور می‌دهد، اما در نهایت ناچار می‌شوند از ماشین به بیرون بپرند؛ ماشین به دره می‌افتد و منفجر می‌شود. در صحنه‌های متعدد شخصیت‌ها از ارتفاع بلند می‌پرند یا سقوط می‌کنند اما در هیچ کدام از این صحنه‌ها کسی آسیب نمی‌بیند. یک بار راکی و بولوینکل با اتوبوس زیر گرفته می‌شوند؛ چنان که مثل ورق به کف آسفالت می‌چسبند. صحنه‌های متعددی هم از درگیری فیزیکی و تهدید با اسلحه در فیلم موجود است، اما اثری از خون‌ریزی یا مرگ نیست. هیپنوتیزم سراسری با تلویزیون و تبدیل شخصیت‌ها به گیاه با شوک برقی ممکن است برای کوچک‌ترها اضطراب‌آور باشد.
گفتار نامناسب
موارد متعددی از تهدید زبانی وجود دارد. شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف عبارت «یا گاو مقدس» را به کار می‌برند، که ممکن است از سوی کودکان تقلید شود. این عبارت در نسخه‌ی دوبله اضافه شده است. یک بار عبارت «خفه شو» استفاده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
مأمور سمپاتی در زندان روابط معناداری با زندانبان برقرار می‌کند و به وسیله‌ی او به بهانه‌ی رفتن به سینما از زندان فرار می‌کند. در ادامه، این کار او در دادگاه به عنوان جرم بازگو می‌شود؛ اما در پایان فیلم، سمپاتی به همان سینما می‌رود تا زندانبان را ملاقات کند و عاشقانه به تماشای فیلم بروند. رئیس ترس سیگار می‌کشد؛ هرچند شخصیت منفی فیلم است. مسئله‌ی ریاست‌جمهوری و تلاش برای پیروزی در انتخابات موضوع کودکانه‌ای نیست.
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن ماجراهای راکی و بولوینکل درباره‌ی دو شخصیت کارتونی دهه‌ی ۶۰ میلادی است که به صورت لایو اکشن (تلفیق انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) ساخته شده است. راکی و بولوینکل، پس از لغو نمایش‌هایشان، ناامیدانه در جنگل بی‌درخت زندگی می‌کنند؛ جنگلی که دنیای صنعتی مدرن تمام درختانش را قطع و استفاده کرده است. راکی توانایی‌های بی‌نظیرش را فراموش کرده و احساس بی‌ارزشی دارد، ولی بولوینکل به آینده خوش‌بین است. دشمنان دیرین آن‌ها وارد دنیای واقعی شده‌اند تا با برنامه‌های بی‌کیفیت تلویزیونی، مردم را هیپنوتیزم و از آن‌ها برای رسیدن به هدف شوم خود و سلطه بر جهان استفاده کنند. اف‌بی‌آی تلاش می‌کند تا با احیای دوباره‌ی این دو شخصیت کارتونی قدیمی و استفاده از نفوذ و محبوبیت آن‌ها در مردم، دسیسه‌ی دشمن را خنثی کند. آن‌ها برای این کار یک مأمور زن را به خدمت می‌گیرند تا بتواند جدیت دنیای واقعی را با لطافت دنیای انیمیشن پیوند بزند. در خلال این همکاری، راکی موفق می‌شود دوباره توانایی منحصربه‌فردش را به کار گیرد و مأمور سمپاتی یاد می‌گیرد به کودک درونش توجه کند و به درستی باورهای کودکی خود ایمان بیاورد. فیلم بر مشورت و همکاری و پرهیز از دروغگویی برای دستیابی به موفقیت تأکید می‌کند. در فیلم صحنه‌های خشن متعددی از حوادثی مانند سقوط از ارتفاع، سقوط اجسام سنگین روی افراد، تصادف و انفجار وجود دارد؛ هرچند در این صحنه‌ها کسی آسیبی نمی‌بیند. عبارت «یا گاو مقدس» چند بار در موقعیت‌های غافلگیرکننده به کار می‌رود که ممکن است توسط کوچک‌ترها تقلید شود. هیپنوتیزم سراسری مردم از طریق تلویزیون و تبدیل شخصیت‌ها به گیاه نیز می‌تواند موجب اضطراب کوچک‌ترها شود. مسئله‌ی ریاست‌جمهوری و رقابت‌های ناسالم در انتخابات هم موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور والدین تماش کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات ترسناک یا بزرگسالانه‌ی فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

شخصیت‌های کارتونی قدیمی، راکی و بولوینکل، پس از لغو نمایش‌هایشان، در جنگل بی‌درخت در دنیای انیمیشنی زندگی می‌کنند. اما دشمنان قدیمی‌شان از پاتسیلوانیا وارد دنیای واقعی شده و با برنامه‌های بی‌کیفیت تلویزیونی همه‌ی مردم را هیپنوتیزم می‌کنند تا در انتخابات ریاست‌جمهوری به آن‌ها رأی دهند. اف‌بی‌آی یک زن را مأمور می‌کند تا راکی و بولوینکل را به دنیای واقعی بیاورد و با کمک و همکاری آن‌ها جلوی این دسیسه را بگیرد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

آیا درست است که برای رسیدن به هدف به هر وسیله‌ای متوسل شویم؟ می‌دانید اف‌بی‌آی چیست؟ چرا اف‌بی‌آی یک زن را برای انجام این مأموریت انتخاب کرد؟ چه چیزی باعث شد جاسوس‌های پاتسیلوانیایی، با وجود همکاری با هم موفق نشوند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 92
سال انتشار 2000