ماجراهای روفس: حیوان خانگی شگفت‌انگیز

(Adventures Of Rufus: The Fantastic Pet)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی و فانتزی درباره‌ی نجات دنیایی جادویی، همراه با تجربه‌ی عشق و همدلی و مشارکت جمعی

سال: 2020
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اسکات و امیلی با هم دوست هستند. آن‌ها کنجکاو و ماجراجویند. وقتی روفس از آن‌ها کمک می‌خواهد به او کمک می‌کنند. بین آن‌ها علاقه‌ای به وجود می‌آید و دوستی آن‌ها عمیق‌تر می‌شود.
  اسکات و امیلی برای کمک کردن به ابوت و روفس هر کاری از دستشان برمی‌آید انجام می‌دهند. روفس دوست وفادار ابوت است که بارها و بارها جانش را برای ابوت به خطر می‌اندازد. ابوت هم جادوگر خوبی است که برای نجات سرزمینشان مجبور می‌شود سال‌ها در جنگل تنهایی زندگی کند و وقتی به دنیای آدم‌ها برمی‌گردد برای ساخت گرد جادویی بارها با لیلیث روبه‌رو می‌شود و در پایان چیزی نمانده بمیرد.
  اسکات و امیلی وارد ماجرایی می‌شوند که باید دنیای جادویی ابوت و روفس را نجات دهند. برای انجام این کار خطرهای زیادی آن‌ها را تهدید می‌کند. نجات دادن دنیا از موضوع‌هایی است که ربط مستقیمی به دنیای نوجوان ندارد. بین اسکات و امیلی علاقه‌ای به وجود می‌آید. آن‌ها در یکی از موقعیت‌ها دست‌ هم را می‌گیرند. مادربزرگ اسکات درباره‌ی عشقی که پدربزرگ به او داشته صحبت می‌کند و به اسکات و امیلی می‌گوید احساسی که بین آن‌ها وجود دارد، او را یاد جوانی خودش می‌اندازد.
  لحن صحبت کردن خدمتکارهای خانه خصوصاً لیلیث با بقیه خیلی توهین‌آمیز است. در فیلم از واژه‌های زشتی مثل ابله، لعنتی، خفه شو و... استفاده شده است.
  داستان این فیلم کتابی است که پدربزرگی دارد برای نوه‌هایش می‌خواند. پدربزرگ گوشی‌های بچه‌ها را از دستشان می‌گیرد و از آن‌ها می‌خواهد به جای این‌که سرشان را با گوشی گرم کنند، کتاب بخوانند. در طول فیلم بارها اشتیاق نوه‌ها را برای شنیدن بقیه‌ی داستان می‌بینیم. علاوه بر این، فیلم تأکید زیادی دارد بر این‌که آدم‌ها باید از دنیا محافظت کنند تا باعث نابودی‌اش نشوند. ابوت می‌گوید آدم‌های سرزمین خودشان با سهل‌انگاری و حرص باعث نابودی آن‌جا شده‌اند و همین‌ اتفاق ممکن است برای سرزمین آدم‌ها هم بیفتد. و این‌که با کار گروهی و تلاش می‌شود حتی با جادوگرهای خبیث هم مبارزه کرد.
  فیلم ماجرای نبرد جادوگری خوب و جادوگری خبیث است. آن‌ها بارها با هم مواجه می‌شوند. در موقعیت ابتدایی، لیلیث باعث تبعید ابوت به جنگلی بدون بازگشت می‌شود. روفس و امیلی و اسکات برای نجات جان ابوت به جنگل می‌روند. تمساحی روفس را می‌خورد ولی روفس نجات پیدا می‌کند. وقتی برای برداشتن استخوان دایناسور به صحرا می‌روند، دایناسوری با چشم‌های براق به آن‌ها حمله می‌کند و روفس را می‌خورد. زمانی که برای پیدا کردن پوست درخت زیتون هزار ساله می‌روند، جغدی روفس را از روی درخت برمی‌دارد و بعد او را از ارتفاع زیاد به پایین پرت می‌کند. در موقعیت پایانی لیلیث اژدهایی را سراغ آن‌ها می‌فرستد. روفس پشت اژدها سوار می‌شود. اژدها آتش سمت آن‌ها می‌فرستد. زمانی که آن‌ها بالاخره به دنیای واقعی برمی‌گردند، روفس جلوی طلسم لیلیث قرار می‌گیرد تا اسکات و امیلی آسیبی نبینند. برای لحظه‌هایی روفس می‌میرد ولی ابوت با ساخت گرد جادویی او را زنده می‌کند. نبرد سختی بین ابوت و لیلیث درمی‌گیرد و ابوت او را به سرزمین بی‌بازگشت می‌فرستد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی و فانتزی ماجراهای روفس: حیوان خانگی شگفت‌انگیز ماجرای جادوگری است همراه حیوانی به اسم روفس که از دنیای جادویی خودشان به دنیای آدم‌ها می‌آیند تا گردی جادویی بسازند که دنیایشان را نجات دهند. اتفاق‌های زیادی برای روفس و ابوت می‌افتد و امیلی و اسکات که تازه به عمارت مادربزرگ اسکات رفته‌اند، وارد ماجرا می‌شوند تا به ابوت و روفس کمک کنند گرد جادویی را بسازند. این فیلم مضامین مهمی چون دوستی و مشارکت جمعی را پررنگ می‌کند. علاوه بر این تأکید زیادی دارد بر این‌که با سهل‌انگاری و بی‌توجهی دنیا نابود می‌شود و باید از دنیا مراقب کرد.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناکی وجود دارد. جان روفس بارها به خطر می‌افتد. تمساحی او را می‌خورد، او سوار بر اژدها می‌شود و به اژدها خنجر می‌زند، دایناسوری او را قورت می‌دهد. ابوت و لیلیث هم در چند موقعیت با هم می‌جنگند و گردنبند طلسم و کتاب طلسم ابوت دست لیلیث می‌افتد. روفس در موقعیت پایانی برای لحظه‌هایی جانش را از دست می‌دهد. فیلم تلاش اسکات و امیلی برای کمک به ابوت و روفس است تا دنیای آن‌ها را از نابودی نجات دهند. این موضوع ربط مستقیمی به دنیای نوجوان ندارد. بین اسکات و امیلی علاقه‌ای به وجود می‌آید. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوان‌های 12 تا 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  اسکات همراه دوستش امیلی به عمارت مادربزرگش می‌روند. آن‌ها متوجه موجود عجیبی می‌شوند به اسم روفس. روفس به آن‌ها می‌گوید همراه جادوگری به اسم ابوت به دنیای آن‌ها آمده تا با ساختن گرد جادویی دنیای خودشان را نجات دهند، ولی ابوت گم شده است. اسکات و امیلی و روفس از دری جادویی عبور و ابوت را پیدا می‌کنند. ابوت به آن‌ها می‌گوید به خاطر لیلیث که در حال حاضر خدمتکار عمارت مادربزرگ است، و او هم مثل خودش جادوگر بوده ولی نمی‌خواسته ابوت دنیایشان را نجات دهد، کتاب طلسم را در کتابخانه مخفی کرده است. آن‌ها به کتابخانه می‌روند، کتاب را می‌دزدند و با تهیه کردن چهار عنصر مهم که برای ساخت گرد جادویی مهم است، یعنی استخوان دایناسور، پوست درخت زیتون هزار ساله، سنگ آتشفشانی و خون هیولا، گردی جادویی می‌سازند و به دنیای خودشان برمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تفاوت کتاب خواندن و سرگرم شدن با گوشی چیست؟
  به نظرتان مزیت‌های خواند کتاب چیست؟
  فکر می‌کنید آیا با سهل‌انگاری و بی‌توجهی و حرصِ آدم‌ها دنیا می‌تواند نابود شود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Rayan Bellgardt
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۲
  کشور سازنده فرانسه
  استودیو ACE Entertaiment، Ace Entertainment Film
  بازیگران کایلر چارلز بک، کوری فیلیپس، لیا ان. اچ. فیلپات
  سال انتشار ۲۰۲۰