ماجراهای پاندای جنگجو

(The Adventures of Jinbao)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی یک پاندای جنگجو و همکاری او با گروه در مبارزه برای صلح

سال: 2012
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس بی‌ارزشی و حقارت پاندا در ابتدای فیلم ممکن است برای کودکان معنادار باشد. او نیاز دارد تا توانایی‌هایش را به دیگران اثبات کند؛ هرچند این توانایی‌ها تنها به توانایی‌های جنگی و مبارزه‌ای محدود می‌شود. دوست‌یابی در دنیای جدید و تلاش برای همکاری با اعضای گروه نیز از دیگر موضوعات معنادار در دنیای کودکی است.
  پاندا به دنبال برقراری صلح و آشتی است و جنگ و آشوب آزارش می‌دهد. او به ضعف و ناتوانی خود آگاه است و با پشتکار برای افزایش مهارت‌های فیزیکی‌اش تلاش می‌کند. او در دنیای جدید، دوستان جدیدی پیدا می‌کند که برای هدف مشترکی مبارزه می‌کنند. آن‌ها به کمک یکدیگر و با همکاری می‌توانند دشمن را شکست دهند.
  اغلب شخصیت‌های فیلم پسرند و یکی از معدود دخترها همیشه نگران ظاهر خودش است؛ همیشه دوست دارد حمام کند یا مثلاً از خراب شدن موهایش مستأصل می‌شود. در چند صحنه، پاندا (پسر) پشت پگی (دختر) را لمس می‌کند یا با لگد به باسنش می‌زند؛ طوری که گازهای معده‌ی دختر از دهان و بینی‌اش بیرون می‌زند. پگی با خارج کردن گاز سبزرنگی از باسن خود، پرواز می‌کند. جنگ و مبارزه برای صلح موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  شخصیت‌ها گاهی با لحن نامناسب حرف می‌زنند و از عبارت‌هایی نظیر سام علیکم یا جون مادرت استفاده می‌کنند. در چند مورد، قهرمان داستان مورد تمسخر قرار می‌گیرد یا خود او عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر پست، پلشت، یا غلط کردم به کار می‌برد.
  فیلم با صحنه‌هایی از نبرد آغاز می‌شود و در سراسر فیلم، صحنه‌های زیادی از جنگ و مبارزه با تیر و کمان و مشت و لگد وجود دارد. قهرمان‌ها هم از چوب، شمشیر و یا پرتاب خنجر در مبارزه استفاده می‌کنند. در برخی صحنه‌ها، طرفین دعوا به هم سنگ پرتاب می‌کنند یا از ارتفاع سقوط می‌کنند. در یک صحنه، پاندا سعی می‌کند سر طرف مبارزه را زیر آب نگه دارد. روبه‌رو شدن قهرمان‌ها با عنکبوت غول‌پیکر، گاوه‌های زره‌پوش، مار نه‌سر و خنده‌های شیطانی او ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. هر سر مار نه‌سر توانایی منحصربه‌فردی دارد؛ مثلاً یکی از آن‌ها صاعقه شلیک می‌کند، دیگری نفش آتشین دارد، یکی تیر پرتاب می‌کند و دیگری یخ. مبارزی به شکل درخت نیز گلوله‌هایی از آتش پرتاب می‌کند و در نهایت با شعله‌ور کردن خود مار را می‌سوزاند. او خودش را قربانی می‌کند اما چند دقیقه بعد دوباره سروکله‌ی مار نه‌سر پیدا می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ماجراهای پاندای جنگجو یا، در اصل، ماجراهای جینبائو یک انیمیشن کامپیوتری است که ماجراجویی‌های یک پاندا برای برقراری صلح را روایت می‌کند. پاتریک، پسر جوان، از این‌که انسان‌ها همیشه در جنگ و مبارزه‌اند، ناراضی است. او از پدربزرگش شنیده که در مریلند هیچ جنگ و آشوبی وجود ندارد. طی یک اتفاق عجیب، او به پاندا تبدیل می‌شود و از دنیای اسرارآمیز مریلند سر درمی‌آورد. در دنیای جدید، دوستان جدیدی پیدا می‌کند و برای برقراری صلح مبارزه می‌کند اما برای تبدیل شدن به یک جنگجوی مبارز راه درازی در پیش دارد. پاتریک به ضعف‌های خود آگاه است و با امید، پشتکار و شجاعت و به کمک دوستانش برای افزایش توانایی‌های رزمی خود تلاش می‌کند. همکاری با اعضای گروه، جسارت و فداکاری از موضوعات برجسته‌ی فیلم است.
  در سراسر فیلم، صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی از جنگ و مبارزه با تیر و کمان و مشت و لگد وجود دارد و هر دو طرف برای مبارزه از چوب، شمشیر و خنجر استفاده می‌کنند. قهرمان‌های داستان با موجودات غول‌پیکر و ترسناکی روبه‌رو می‌شوند که آن هم ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. استاد شرور در هیئت یک مار بزرگ نه‌سر، ملکه را گروگان گرفته و هر سر او سلاح منحصربه‌فردی دارد؛ مثلاً یکی صاعقه شلیک می‌کند و دیگری نفس آتشین دارد. قهرمان‌ها بارها به خطر می‌افتند و یکی از آن‌ها خود را برای نابودی مار نه‌سر فدا می‌کند اما در ادامه معلوم می‌شود فداکاری او هم نتیجه‌ای نداشته است. جنگ و مبارزه برای صلح هم به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و خشونت‌ورزی شدید و مداوم شخصیت‌ها ممکن است اضطراب زیادی به آن‌ها وارد کند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  پسر جوانی به نام پاتریک در سرزمینی پر از جنگ زندگی می‌کند و به دنبال صلح و آشتی است. او ناگهان به پاندا تبدیل می‌شود و به سرزمینی اسرارآمیز سقوط می‌کند. او فکر می‌کند حرف‌های پدربزرگش در مورد سرزمین پر از صلح مریلند درست بوده اما حالا آن‌جا هم توسط استاد شرور به آشوب کشیده شده است. شهروندان مریلند که همگی حیوانات سخنگو هستند، سال‌ها منتظر پاندای مبارز افسانه‌ای بوده‌اند تا ملکه و سرزمین‌شان را از شر مار نُه‌سر نجات دهد. پاتریک مهارت‌های زیادی را باید بیاموزد تا به یک مبارز تبدیل شود و بتواند به عضویت گروه شورشی‌ها درآید اما او شجاعت و پشتکار لازم را برای این کار دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  خشونت انیمیشن‌ها چه تفاوتی با خشونت فیلم‌های واقعی دارد؟ این صحنه‌های خشن چه تأثیری روی بچه‌ها دارند؟
  به نظر شما، در انتهای فیلم پاتریک باید پاندا بماند یا به سرزمین اصلی خود برگردد؟
  تفاوت زمانی میان دنیای انسان‌ها و مریلند شما را به یاد چه چیزی می‌اندازد؟ تابه‌حال چنین تفاوتی را تجربه کرده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۷۸
  سال انتشار ۲۰۱۲