ماجرای آمریکایی: فیول به غرب می‌رود

(An American Tail: Fievel Goes West)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی مهاجرت گروهی از موش‌های شهری به غرب وحشی با دسیسه‌ی گربه‌ای حیله‌گر و تلاش یک بچه موش برای نجات جان خانواده و دوستانش

سال: 1991
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناامیدی فیول در صحرا برای اینکه بتواند خود را به خانواده‌اش برساند، ناراحتی او از اینکه پدر و مادرش به توانایی او اعتماد ندارند، احساس تعلق ببری به فیول و دوستی عمیق بین آنها، ناامیدی آقای سگ به بهبود شرایط در آینده، مورد توجه قرار گرفتن فیول و ببری بعد از تلاش‌هایشان برای نجات جان موش‌ها، ناراحتی خانواده‌ی فیول از جدایی آنها و فیول در قطار و گربه‌هایی که فیول را به خاطر جثه‌ی کوچکش مسخره می‌کنند و او را ناتوان می‌دانند، همگی می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  فیول پسری شجاع و کنجکاو است و برای نجات بقیه‌ی دوستانش از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند. او و اعضای خانواده‌اش رابطه‌ی خوب و گرمی با هم دارند و پدرش که در ابتدا به توانایی‌های او به خاطر کوچک بودنش اعتماد نداشت، در انتها متوجه می‌شود که شجاعت و دانایی افراد به سن آنها ارتباطی ندارد. ببری به نظر گربه‌ای ساده‌لوح است، اما با قلب مهربانی که دارد، برای دوستی با فیول و نجات جان موش‌ها ارزش بسیاری قائل می‌شود و در این راه فداکاری‌های بسیاری می‌کند. فیول به آقای سگ کلانتر کمک می‌کند که از حالت ناامیدی و افسردگی خارج شود و در ازایش او نیز به ببری کمک می‌کند تا مثل یک سگ شجاع و نترس باشد. تانیا خواهر فیول که عاشق خوانندگی است، با تمرین بسیار سعی می‌کند صدای خود را بهتر کند و در نهایت، بر ترس‌هایش غلبه می‌کند و روی صحنه‌ای واقعی شروع به خواندن می‌کند.
  خانم گربه‌ای در فیلم نشان داده می‌شود که لباس‌هایی با یقه‌ی ‌باز می‌پوشد، با بقیه‌ی گربه‌ها رابطه‌ی خوبی دارد و سعی می‌کند آنها را به خود جذب کند؛ ببری وقتی در صحرا گم می‌شود از خستگی این تصویر وهم‌آلود را می‌بیند که دارد او را می‌بوسد. تانیا برای خوانندگی به باری می‌رود که گربه‌های شهر در آنجا مشروبات الکلی مصرف می‌کنند. آقای وول از موش‌ها در راستای اهداف خود سوءاستفاده می‌کند تا برای او ساختمانی بسازند که قرار است محل مرگشان باشد.
  در طول فیلم از عبارات و جملات توهین‌آمیزی استفاده شده: من از موش‌ها متنفرم، آخ جون الآن یه لقمه‌ی چپت می‌کنم، تنبل به خاصیت، تو یه بی‌عرضه‌ای. آقای سگ کلانتر برای اینکه ببری را برای سگ شدن و تهدید گربه‌ها حاضر کند، مدام در طول تمرین‌هایشان سر او داد می‌زند و او را تحقیر می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشد.
  در ابتدای فیلم گربه‌ها به ‌صورت دسته‌جمعی به محله‌ی موش‌ها حمله می‌کنند و موش‌ها نیز وحشت‌زده به فاضلاب پناه می‌برند. گربه‌ی بزرگ ترسناکی قصد خوردن فیول را دارد. فیول در رؤیاهایش خود را یک کابوی شجاع می‌بیند که با اسلحه به گربه‌های مهاجم شلیک می‌کند. آقای وول یک تله‌ی بزرگ طراحی کرده تا همه‌ی موش‌ها را با هم شکار کند و در این راه عنکبوت بزرگ ترسناکی نیز با او همکاری می‌کند. ببری در طول تمرین‌ها بارها آسیب می‌بیند و از جاهایی بلند به زمین می‌افتد. فیول و ببری در صحرا گم می‌شوند و از تشنگی به هذیان گفتن می‌افتند. یک عقرب و عقاب می‌خواهند فیول را در صحرا شکار می‌کند، اما در نهایت او زنده می‌ماند. ببری برای اینکه گربه‌ای را بترساند غرش‌های بلند ترسناکی می‌کند. خواهر فیول خود را به خطر می‌اندازد تا بقیه‌ی موش‌ها را از تله‌ای که در آن هستند، آگاه کند. موش‌ها در گرما برای ساخته تله موش بزرگ سخت تلاش می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم که با تکنیک دستی و به صورت دوبعدی و در ادامه‌ی قسمت اول آن به همین نام ساخته ‌شده، درباره‌ی موشی مهاجر به نام فیول و خانواده‌اش است که بعد از مدتی زندگی در نیویورک متوجه می‌شوند آینده‌ی زیبایی که پیش‌بینی کرده بودند، در این شهر محقق نمی‌شود. در این میان گربه‌ای حیله‌گر به نام آقای وول، آنها و بقیه‌ی موش‌های محله را به ساخت یک زندگی عالی در غرب وحشی دعوت می‌کند؛ در حالی ‌که در واقع قصد شکار دسته‌جمعی‌شان را دارد. او برخلاف بقیه‌ی گربه‌ها، به شکار یک موش قانع نیست و با نقشه‌هایی که دارد، از زودباوری آنها برای شکار دسته‌جمعی‌شان سوءاستفاده می‌کند. فیول پسری سر به هوا اما شجاع و کنجکاو است و برای نجات خانواده‌اش و بقیه‌ی موش‌ها هر کاری می‌کند. ببری، دوست فیول نیز که گربه‌ای بی‌دست‌وپا و ساده‌لوح به نظر می‌رسد، برای کمک به او، با تمرین بسیار خودش را تبدیل به سگی وحشی و خطرناک می‌کند. فیلم با نشان دادن زندگی فیول، دوستانش و بقیه‌ی موش‌های مهاجر و رابطه‌ی میان آنها و تصمیماتشان، به موضوعاتی چون جایگاه خانواده، معایب زودباوری و اهمیت دوستی، فداکاری و کار گروهی اشاره می‌کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری دارد؛ از جمله حمله‌های گربه‌ها به موش‌ها، شلیک با اسلحه، گم ‌شدن شخصیت‌ها در صحرا و خطر مرگشان از تشنگی و خستگی، تصویر یک عنکبوت با چهره‌ای ترسناک و ساخته‌ شدن تله‌ای بزرگ برای شکار دسته‌جمعی موش‌ها و ناراحتی پدر و مادر فیول از گم ‌شدن او. در طول فیلم نشانه‌های علاقه‌ی ببری به خانم گربه‌ای جذاب دیده می‌شود و گربه‌ها نیز مشروبات الکلی مصرف می‌کنند. همچنین، آقای وول از موش‌ها برای رسیدن به اهداف خود سوءاستفاده می‌کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا 8 سال نیز تماشای آن به همراه والدین پیشنهاد می‌شود تا علاوه بر احساس امنیت، فرصت کافی برای گفت‌وگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم درباره‌ی بچه موشی به نام فیول است که همراه خانواده‌اش در نیویورک زندگی می‌کند و آرزو دارد روزی به یک کلانتر شجاع تبدیل شود. خواهر او عاشق خوانندگی است و پدر و مادرش از زندگی در محله‌ی آلوده‌شان که همیشه با خطر حمله‌ی گربه‌ها روبه‌رو است، خسته شده‌اند و می‌خواهند به همراه بقیه‌ی موش‌ها به شهری در غرب بروند وزندگی جدیدی بسازند؛ تا اینکه فیول در قطار می‌فهمد که این سفر ایده‌ی گربه‌ای حیله‌گر به نام آقای وول است که می‌خواهد موش‌ها را به ‌صورت دسته‌جمعی شکار کند. فیول همراه با سگ کلانتر شهر و ببری، دوست گربه‌اش و با فداکاری خواهرش، آقای وول و افرادش را از شهر بیرون می‌کنند و به همراه خانواده و دوستانش به زندگی شاد خود در شهر جدیدشان ادامه می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فیول آرزو دارد یک کابوی شود و خواهرش نیز آرزوی خوانندگی دارد. شما چه آرزویی دارید و برای رسیدن به آن چه تلاش‌هایی کرده‌اید؟
  ببری برای کمک به دوستش و تبدیل‌ شدن به آنچه خانم گربه می‌خواست، خودش را شبیه به یک سگ کرد؟ به نظر شما چنین رفتاری درست است؟
  هر کدام از شخصیت‌های داستان چه خصوصیت مثبت یا منفی بارزی داشتند؟ شما کدام‌ یک را بیشتر دوست داشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۵
  سال انتشار ۱۹۹۱