ماجرای پو و لمپی

(Pooh's Heffalump Movie)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش یک بچه‌کانگورو برای اثبات بزرگ ‌شدنش به بزرگ‌ترها، همراه با تجربه‌ی دوستی و همکاری

سال: 2005
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ‏«رو» می‌خواهد هرچه زودتر بزرگ شود تا بتواند در ماجراجویی‌ها همراه بزرگ‌ترها باشد. لومپی هم می‌خواهد بزرگ شود و صدای مخصوص خودش را پیدا کند. هر دوی آن‌ها تنها با مادرشان زندگی می‌کنند. آن‌ها با هم دوست می‌شوند، در جنگل آزادانه بازی و شیطنت می‌کنند و گاهی ناخواسته خرابکاری می‌کنند. بزرگ‌ترین غم و ناامیدی آن‌ها گم‌ شدن و دلتنگی برای مادر است و حلال تمام مشکلات آنان مادرشان است. لومپی از خلال تجربه‌های مختلف موفق می‌شود صدای خاص خود را پیدا کند؛ همه‌ی این موضوعات می‌توانند در دنیای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  مادر «رو» به او تأکید می‌کند که بزرگ شدن زمان می‌برد. هر کس باید کار خودش را بکند؛ کاری که بلد است و توانایی انجامش را دارد. حیوانات برای یافتن حقیقت و کسب تجربه‌های جدید باید از حاشیه‌ی امن خود، یعنی قلمرو جنگل خارج شوند. ‏«رو» سعی می‌کند تحت‌تأثیر حرف‌های دوستانش قرار نگیرد و جسورانه برای یافتن حقیقت خطر می‌کند. ‏«رو» دوستش، لومپی را در یافتن راه خانه و مادرش کمک می‌کند.
  حیوانات با صدای غرش ترسناک فیل بیدار می‌شوند. ردپای غول‌پیکر دلیل آن‌ها برای ترسیدن و خیال‌پردازی را تقویت می‌کند. لومپی راه بازگشت به خانه را گم می‌کند و دلتنگ مادرش می‌شود. وقتی از حیوانات غریبه فرار می‌کند، با تله‌هایی روبه‌رو می‌شود و در نهایت در یکی از آن‌ها گیر می‌افتد. ‏«رو» یک بار از ارتفاع سقوط می‌کند و از طناب آویزان می‌شود؛ یک بار هم وقتی می‌خواهد از سقوط لومپی جلوگیری کند، در گودالی لابه‌لای تنه‌های انبارشده‌ی درختان گیر می‌افتد. حیوانات با انداختن حلقه‌های طناب به دور گردن لومپی می‌خواهند او را بگیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ماجرای پو و لومپی انیمیشنی دوبعدی بر اساس سری داستان‌های وینی‌پو، نوشته‌ی آلن الکساندر میلن است. داستان درباره‌ی بچه‌کانگورویی به نام «رو» است که حیوانات جنگل او را، به دلیل سن کم، به شکار هفالومپ نمی‌برند. آن‌ها توصیف‌های ترسناکی در مورد هفالومپ‌ها دارند اما «رو» نمی‌تواند برای بزرگ ‌شدن صبر کند و برای آن‌که نشان دهد به اندازه‌ی کافی بزرگ شده، خودش به‌تنهایی دست به کار می‌شود. او بچه‌ هفالومپی پیدا می‌کند که نه‌تنها ترسناک نیست، بلکه خود او هم به همان اندازه از دوستان «رو» می‌ترسد. آن دو با وجود تفاوت‌هایی که دارند، با هم دوست می‌شوند و چنان سرگرم بازی می‌شوند که راه خانه را گم می‌کنند. اما این اتفاق نه‌تنها آن‌ها را از هم دور نمی‌کند، بلکه به آن‌ها کمک می‌کند تا حمایت از یکدیگر را تجربه کنند و دوستی‌شان را محکم‌تر کنند. در فیلم می‌بینیم که این دو در موقعیت‌های مختلفی با مسئله مواجه می‌شوند و با همکاری و دوستی مسائل را حل می‌کنند و بزرگ‌تر و پخته‌تر می‌شوند. فیلم ضمن نمایش جنبه‌های مثبت رابطه‌ی دوستی، تأکید می‌کند که بزرگ شدن با خارج شدن از حاشیه‌ی امن و کسب تجربه‌های جدید اتفاق می‌افتد.
  گم شدن لومپی در جنگل، دلتنگی او برای مادرش و گریه‌های او می‌تواند باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال، فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  حیوانات جنگل تصمیم دارند یک هفالومپ بگیرند. آن‌ها «رو» را به دلیل این‌که برای چنین کار ترسناک و خطرناکی زیادی کم‌‌سن است، همراه نمی‌برند. اما «رو» تنهایی برای گرفتن هفالومپ به راه می‌افتد. او با یک بچه هفالومپ دوست می‌شود که نه‌تنها ترسناک نیست، بلکه خود او هم به همان اندازه از دوستان «رو» می‌ترسد. آن دو چنان سرگرم بازی می‌شوند که راه خانه‌ی لومپی، بچه هفالومپ، را گم می‌کنند. «رو» او را به خانه‌ی خودشان می‌برد تا از مادرش کمک بگیرند اما در راه با دوستانش روبه‌رو می‌شوند و تلاش آن‌ها برای گرفتن لومپی، باعث به خطر افتادن او می‌شود. «رو» که سعی می‌کند لومپی را نجات دهد، خودش به خطر می‌افتد. حالا تنها مادر لومپی است که می‌تواند «رو» را نجات دهد و باعث شکل‌گیری دوستی میان فیل‌ها و حیوانات جنگل شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دوستانتان چه تفاوت‌هایی با شما دارند؟ این تفاوت‌ها چگونه به دوستی شما کمک می‌کند؟
  به نظرتان ریشه‌ی اغلب ترس‌های ما از چیست؟ «رو» برای غلبه بر ترس‌هایش چه کار کرد؟
  آیا کاری هست که برای انجام‌دادنش منتظر بزرگ‌ شدن باشید؟ یا چیزی که به‌خاطر آن نخواهید هیچ وقت بزرگ شوید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۶۸
  سال انتشار ۲۰۰۵