ماداگاسکار: فرار به آفریقا

(Madagascar: Escape 2 Africa)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی حیواناتی که در باغ وحش بزرگ شده‌اند و دست و پنجه نرم کردن آن‌ها با مشکلات زندگی در جنگل، همراه با تجربه‌ی دوستی و وفاداری

سال: 2008
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی دوستانی که با یکدیگر اختلاف پیدا می‌کنند، با هم قهر می‌کنند و بعد هریک جداگانه احساس تنهایی می‌کنند، برای اغلب کودکان تجربه‌ای قابل لمس است. شخصیت‌های داستان از سازگار شدن با جنگل ناامید می‌شوند. الکس در کودکی از پدرش جدا می‌شود که می‌تواند برای برخی کودکان اضطراب‌آور باشد. شخصیت‌های داستان در طول فیلم به بالندگی می‌رسند و می‌توانند تفاوت‌های یکدیگر را درک و تحمل کنند و در عین حال دوستان بسیار خوبی برای هم باشند.
  شخصیت‌های داستان مهربان، فداکار، از خودگذشته و صمیمی‌اند. در ابتدا روابط‌شان تیره و تار می‌شود اما در طول داستان درمی‌یابند که دوستی‌شان از همه چیز مهم‌تر است. با این‌که خیلی مشتاق‌اند به باغ وحش‌شان برگردند ولی برای حل مشکل بی‌آبی سایر حیوانات همان‌ جا می‌مانند و راه‌حلی پیدا می‌کنند؛ یعنی خواسته‌ی دیگران را به خواسته‌ی خودشان ترجیح می‌دهند. حتی یکی از شخصیت‌ها حاضر به قربانی کردن خود می‌شود تا باران ببارد و حیوانات از خشکسالی نجات پبدا کنند.
  یک اسب آبی با اسب آبی دیگری طنازانه صحبت می‌کند و چندین بار گوشزد می‌کند که بدنش را دوست دارد. میمونی پشت پنگوئنی را می‌بوسد؛ برای این‌که او را غافلگیر کند.
  از واژه‌ی احمق و باسن چند بار استفاده می‌شود. بعضی شوخی‌ها و کمدی‌های بی‌ادبانه مانند تف کردن یا دست داخل بینی کردن هم در فیلم وجود دارد.
  کودکان با حیوانات و طبیعت ماداگاسکار آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
  زوبا و ماکونگا بر سر پادشاهی گله‌ی شیرها با هم مبارزه می‌کنند. در طی این مبارزه غرش‌های خشمگینانه‌ای می‌کنند. الکس از پشت به روی سنگی می‌افتد؛ سنگ دو قسمت می‌شود و یک چشم الکس کبود می‌شود. وقتی الکس و مارتی از محدوده‌ی امن حیوانات خارج می‌شوند، مورد هجوم توریست‌هایی قرار می‌گیرند که با نیزه قصد شکارشان را دارند. صحنه‌هایی از کودکی الکس نشان داده می‌شود که توسط شکارچیان به داخل قفس کوچکی انداخته شده، ترسیده و تنهاست. پدرش به دنبال ماشینی که قفس در آن قرار دارد می‌دود اما توسط شکارچیان به طرفش شلیک می‌شود. کوسه‌ای مارتی را تعقیب می‌کند و می‌خواهد او را بخورد. ملمن خودش را به عنوان قربانی، در ازای آب برای دهکده، تقدیم خدایان می‌کند و بر روی لبه‌ی باریک یک کوه آتشفشان راه می‌رود. یک پیرزن با شیرها کتک‌کاری می‌کند اما کسی آسیبی نمی‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری که در ادامه‌ی قسمت اول آن ساخته شده که ماداگاسکار نام داشت، داستان چهار دوست است که اوقات خوشی را در ماداگاسکار می‌گذرانند اما به این نتیجه می‌رسند که وقت بازگشت به باغ ‌وحشی است که از آن آمده‌اند. به این منظور سوار هواپیمایی می‌شوند که دوستان پنگوئن‌شان تدارک دیده‌اند اما این پرواز موفقیت‌آمیز نیست و در جنگل‌های آفریقا سقوط می‌کنند. هر چهار شخصیت فیلم در باغ وحش بزرگ شده‌اند و توانایی زندگی در جنگل را ندارند. آن‌ها مستأصل و سرگردان‌اند؛ تا این‌که منابع آب تمام می‌شود و این چهار نفر می‌دانند که باید راه‌حلی پیدا کنند تا حیوانات را نجات دهند. آن‌ها با این‌که خیلی مشتاق‌اند به باغ وحش‌شان برگردند ولی برای حل مشکل بی‌آبی سایر حیوانات همان‌ جا می‌مانند و راه‌حلی پیدا می‌کنند. چهار دوست در طول داستان متوجه می‌شوند که دوستی‌شان از همه چیز مهم‌تر است. تأکید اصلی داستان روی مفهوم وفاداری به دوستان است.
  در این فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی وجود دارد که برخی از آن‌ها ممکن است برای کودکان کم‌سن و سال یا حساس هراس‌آور باشند: هواپیمایی سقوط می‌کند و سرنشینانش وحشت‌زده می‌شوند اما کسی آسیبی نمی‌بیند. پیرزن و شیری با یکدیگر کتک‌کاری می‌کنند اما آسیبی نمی‌بینند. دو شیر بر سر قدرت با یکدیگر درگیر می‌شوند. حیوانات در هنگام مریضی در گودال‌هایی به نام «سوراخ مرگ» قرار می‌گیرند. آلکس در کودکی از پدرش جدا می‌شود؛ موضوعی که می‌تواند برای برخی کودکان ناراحت‌کننده باشد. بعضی شوخی‌ها و کمدی‌های بی‌ادبانه مانند تف کردن یا دست داخل بینی کردن هم در فیلم وجود دارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات ترسناک و خشن فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چهار دوست که از باغ وحشی در نیویورک به ماداگاسکار رفته‌اند، تصمیم می‌گیرند به باغ‌ وحش برگردند. هواپیمایشان در آفریقا سقوط می‌کند و مجبور به سازگاری با محیط وحشی آفریقا می‌شوند. هر چهار شخصیت فیلم در باغ وحش بزرگ شده‌اند و توانایی زندگی در جنگل را ندارند. الکس پدر و مادرش را در جنگل پیدا می‌کند و متوجه می‌شود که پدرش پادشاه گله‌ی شیرهاست اما الکس توانایی‌های لازم برای اثبات خودش به عنوان عضو گله را ندارد و در امتحان رد می‌شود. این مسئله باعث شرمساری خانواده می‌شود و شیر دیگری به‌جای پدرش بر تخت می‌نشیند. دیگر دوستان الکس هم شرایط بهتری ندارند و سازگار شدن با زندگی جنگل برایشان دشوار است؛ تا این‌که منابع آب تمام می‌شود و این چهار نفر می‌دانند که باید راه‌حلی پیدا کنند تا حیوانات را نجات دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چطور دوستان می‌توانند با شخصیت‌های متفاوت یکدیگر کنار بیایند؟ شما همچین تجربه‌ای داشته‌اید؟
  به نظرتان الکس هنگامی که متوجه شد مانند باقی شیرها بار نیامده، چطور با موقعیتش کنار آمد؟
  درباره‌ی مخمصه‌ای که ملمن، گلوریا و مارتی، بعد از رها شدن در دشت بی‌درخت گرفتارش شدند، چه فکر می‌کنید؟ چطور این ماجرا آن‌ها را از هم جدا کرد؟ و مهم‌تر از آن، چطور دوباره آن‌ها را به یکدیگر نزدیک کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۹
  سال انتشار ۲۰۰۸