ماداگاسکار ۳: تحت تعقیبان اروپا

(Madagascar 3: Europe's Most Wanted)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی از تلاش ۴ حیوان برای بازگشت به باغ وحش، غلبه بر ترس و جبران اشتباهات گذشته، همراه با تجربه‌ی کمک به دیگران

سال: 2012
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چهار حیوان باغ ‌وحش دلتنگ خانه‌شان هستند و برای برگشتن تلاش می‌کنند. این دلتنگی و تلاش برای کودکان قابل درک است. در این راه برنامه‌هایشان با شکست مواجه می‌شود اما این چهار دوست در مواجهه با شکست تسلیم نمی‌شوند و با شرایط جدید سازگار می‌شوند و دوست‌های جدید پیدا می‌کنند.
  تمام حیوانات الگوهای مثبتی هستند. آن‌ها با این‌که اشتباهات بامزه‌ای می‌کنند، بسیار به یکدیگر متعهد و وفادارند و برای با هم ماندن تمام تلاش‌شان را می‌کنند. علاوه بر یکدیگر، به باقی حیوانات و مشکلات‌شان هم اهمیت می‌دهند؛ مثلاً الکس به ویتالی کمک می‌کند تا بر ترس و وحشتش غلبه کند و اجرایی بی‌نظیر داشته باشد. آن‌ها همان قدر که از پیدا کردن دوستان جدید لذت می‌برند، به همان اندازه به مشکلات آن‌ها هم اهمیت می‌دهند و تمام سعی‌شان را برای حل کردن آن‌ها می‌کنند.
  صحنه‌هایی از شاه جولیان در حال بغل کردن، بوسیدن و بالا رفتن از سونیا (خرس) وجود دارد. شاه جولیان به وضوح به خرس ابراز علاقه می‌کند. الکس و جیا کم‌‌کم به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند و هم را بغل می‌کنند. یک میمون موزی را مثل سیگار می‌کشد. یک سرمایه‌گذار آمریکایی هم سیگار می‌کشد.
  از جملات جنسیت‌زده استفاده می‌شود؛ مانند: «مثل دختر می‌دوی» یا «تکون بخور خانم» که به شخصیت‌های مرد گفته می‌شود. همچنین از جملاتی استفاده می‌شود که بیماری‌های روانی را تحقیر می‌کنند مانند: زنک دیوانه یا روانی. لحن خشن و تهدیدآمیز هم در طول فیلم شنیده می‌شود. شاه جولیان به خرس ماده می‌گوید: دوست دارم سر تا پایت را بوس کنم. همچنین او را ملکه‌ی پشمالوی من خطاب می‌کند.
  کودکان با اصطلاحات سیرک و نیز با بعضی حیوانات باغ‌ وحش آشنا می‌شوند.
  انیمیشن در فرانسه، موناکو و رم اتفاق می‌افتد و کودکان می‌توانند درباره‌ی این شهرها چیزهایی یاد بگیرند.
  در صحنه‌هایی کاپیتان دوبیوس و سربازانش حیوانات سیرک را تهدید کلامی می‌کنند. کاپیتان دوبیوس درباره‌ی بریدن سر الکس و اضافه کردن آن به کلکسیون سرهایش صحبت می‌کند. او با دارت سمی‌اش تمام حیوانات را مورد هدف قرار می‌دهد و بیهوش‌شان می‌کند. الکس گردن دوبیوس را می‌گیرد. یک شامپانزه با تیرانداز یک هواپیما به سمت دوبیوس موز پرت می‌کند. پنگوئن‌ها دوبیوس را با دارت خودش می‌زنند و او بیهوش می‌شود. فردی به دهان استفانو مشت می‌زند. سونیا، شاه جولیان را قورت می‌دهد اما او را تف می‌کند. ویتالی که عصبانی شده به سمت الکس و استفانو چاقو پرت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است، در ادامه‌ی دو قسمت قبلی ساخته شده است. ملمن و گلوریا و مارتی و الکس که همچنان برای رسیدن به نیویورک و برگشتن به باغ ‌وحش تلاش می‌کنند، در میانه‌ی راه به سیرکی می‌رسند که برایشان فرصت جدیدی برای آشنا شدن با حیوانات دیگر و اجرا روی صحنه است. آن‌ها در عین حال که اوقات بسیار خوشی دارند، به حیوانات دیگر سیرک هم کمک می‌کنند که بر ترس‌هایشان غلبه کنند و به بهترین شکل توانایی‌هایشان را به نمایش بگذارند. آن‌ها در نهایت و بعد از رسیدن به باغ‌ وحش تصمیم می‌گیرند به سیرک بازگردند. پیام داستان مبتنی است بر معنای آزادی، کمک به دیگران و تلاش برای غلبه بر ترس‌ها و اشتباهات گذشته.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد و ممکن است برای برخی کودکان ترسناک باشد؛ مانند شکارچی‌ای که به دنبال اضافه کردن سر الکس به کلکسیون سرهای حیواناتش است یا ویتالی که موقع عصبانیت چاقو پرت می‌کند. ابراز علاقه‌ی بعضی حیوانات به هم و گفتگوهای معنادار بین آن‌ها نیز در صحنه‌های مختلف دیده و شنیده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ملمن و الکس و گلوریا و مارتی که در آفریقا هستند، برای بازگشت به نیویورک تلاش می‌کنند. آن‌ها برای پیدا کردن پنگوئن‌ها به سفر می‌روند و پس از آن به فرانسه می‌روند. در فرانسه، پلیس برای گرفتن آن‌ها تلاش می‌کند اما فرار می‌کنند. کاپیتان دوبیوس که فرمانده‌ی دستگیری حیوانات است، نیات شومی دارد و می‌خواهد سر الکس را به کلکسیونش اضافه کند. حیوانات به سیرکی می‌رسند و خود را حیوانات سیرک معرفی می‌کنند. با بقیه‌ی حیوانات دوست می‌شوند و می‌خواهند از طریق تور باغ‌ وحش به نیویورک برسند. آن‌ها اجرایی عالی در لندن برگزار می‌کنند و وقتی قرار است به آمریکا بروند، دوبیوس سر می‌رسد. پنگوئن‌ها او را شکست می‌دهند. حیوانات و سیرک جدا از هم سفر می‌کنند اما با هم به نیویورک می‌رسند. دوبیوس باز پیدایش می‌شود اما با کمک حیوانات سیرک شکست می‌خورد. او را بیهوش می‌کنند و در بسته‌ای روی کشتی باربری می‌اندازند. حیوانات تصمیم می‌گیرند به جای بازگشت به باغ ‌وحش، به سیرک بپیوندند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان حیوانات سیرک چگونه طرز فکر حیوانات باغ ‌وحش را نسبت به آزادی تغییر دادند؟ الکس و دوستانش چطور باعث بهتر شدن سیرک شدند؟
  این سفرها چطور باعث تغییر حیوانات شد؟ چرا دیگر باغ‌ وحش برایشان خانه‌ی مناسبی نبود؟
  نظرتان راجع به قسمت سوم این انیمیشن چیست؟ کدام قسمت را بیشتر از بقیه دوست داشتید؟ به نظر شما چرا قسمت‌های بعدی یک انیمیشن ساخته می‌شوند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۳
  سال انتشار ۲۰۱۲