مارسل، صدف کفش پوش

(Marcel the Shell with Shoes On)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی تلاش‌های صدفی سه سانتی برای پیدا کردن اعضای خانواده همراه با تجربه‌ی تلاش، پذیرش و استقامت

سال: 2021
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مارسل بعد از گم‌شدن خانواده‌اش تنهایی و غمِ جدایی را تجربه می‌کند. حضور مادربزرگ و همینطور رابطه و همدلی با او نگرانی‌های مارسل را کاهش می‌دهد. زندگیِ ماجراجویانه‌ی مارسل، خیال‌پردازی‌هایش و دوستی با مادربزرگ و مستندساز برای کودکان قابل‌ درک است. فیلم بر اهمیت خانواده، حضور در جامعه و قدرت برقراری ارتباط تأکید دارد.
  مارسل شجاع است و زندگی بدون خانواده را می‌پذیرد؛ در عین حال از هر فرصتی برای پیدا کردن آن‌ها استفاده می‌کند. مارسل از مادربزرگ مراقبت می‌کند و قدردان زحمت‌های اوست. او برای حل مسائل روزمره‌ از خیال‌پردازی و تفکر خلاق استفاده می‌کند و محدودیت اندازه و توانایی را مانعی برای انجام کارهای بزرگ نمی‌داند.
  مستندساز فیلم‌های مارسل را در فضای مجازی یوتیوب انتشار می‌دهد.
  کلمات توهین آمیزی چون احمق و میشه دهنتو ببندی در فیلم شنیده می‌شود.
  تماشای این فیلم ممکن است کودکان را به مطالعه درباره‌ی صدف‌ها تشویق کند.
  در فیلم صحنه‌هایی مانند؛ دعوای زن‌وشوهری، شکستن شیشه، پرتاب وسایل و مرگ مادربزرگ وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی مارسل، صدف کفش پوش، محصول سال 2021 و بر اساس مجموعه داستان‌های کوتاه با همین عنوان ساخته‌ شده و برنده‌ی جوایز متعددی نیز شده است. مارسل صدفی سه سانتی است که اعضای خانواده‌اش را در یک اسباب‌کشی گم می‌کند. او با کمک دوستش که مستندساز است، تلاش می‌کند از مردم در فضای مجازی برای پیدا کردن اعضای خانواده‌اش کمک بگیرد. مارسل شجاع، صبور و مهربان است. او محدودیت اندازه و توانایی‌هایش را مانعی برای انجام کارهای روزانه نمی‌داند و از تفکر خلاق برای حل مشکلاتش استفاده می‌کند. مارسل و مادربزرگ در هر شرایطی از هم مراقبت می‌کنند و همدلی‌های مادربزرگ در دنیای مارسل پررنگ است. مارسل رابطه‌ی دوستانه‌ای با مستندساز دارد و به او برای انتشار فیلم‌هایش اعتماد می‌کند. همراه با تماشای فیلم، کودکان و نوجوانان با موضوعاتی چون پذیرش مرگ، مدیریت احساسات، خیال‌پردازی و اهمیت خانواده ‌آشنا می‌شوند.
  در فیلم صحنه‌هایی چون مرگ مادربزرگ، دعوای همسران و پرتاب اشیا به اطراف وجود دارد.

  چکیده داستان

  یک صدف سه سانتی به نام مارسل، با مادربزرگش، در حومه‌ی شهر زندگی می‌کند. صاحب‌خانه در اسباب‌کشی، تمام اعضای خانواده‌ی او را در چمدان ریخته و با خود برده است و حالا مارسل با کمک یک مستندساز و مصاحبه با شبکه‌های مختلف به دنبال خانواده‌ی خود می‌گردد.

  لینک‌های دسترسی

  لینک شماره 1 فیلیمو

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما کدام ویژگی رفتاری مارسل تحسین‌برانگیز است؟
  آیا دلتنگی را تجربه کرده‌اید؟ راه‌حل شما برای کنترل این حس چیست؟
  به نظر شما مارسل با کمک چه مهارتی دوری از والدین را پذیرفته است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Dean Fleischer-Camp
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۶۵
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Cinereach، You Want I Should، Sunbeam TV & Films، Human Woman، Chiodo Brothers Productions، Strongman
  جایزه ها New York Film Critics Circle Award for Best Animated Film ۲۰۲۲، Heartland Film Festival for best film۲۰۲۲، Saturn Awards for best animated film ۲۰۲۲
  بازیگران ایزابلا روسلینی، جو گیبلر، فلشر کمپ
  سال انتشار ۲۰۲۱