مارمادوک

(Marmaduke)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی تلاش سگی دردسرساز برای تغییر و پیروزی در مسابقات

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مارمادوک از شکست‌های متعدد خود در زمان تمرین و در میدان مسابقات به شدت ناراحت است و از خودش ناامید و بیزار شده است، اما اعضای خانواده‌ی به او حس امنیت و دوست‌داشتنی بودن را القا می‌کنند و او با روحیه‌ای بهتر به مسابقات بازمی‌گردد. مربی ابتدا برای شهرت خود به سراغ مارمادوک می‌رود تا با برنده کردن دردسرسازترین سگ کشور، افتخاری بر جام‌های پیروزی خود بیفزاید، ولی در ادامه دلبسته‌ی مارمادوک می‌شود و رابطه‌ای دوستانه، همراه با حمایت بین آن دو شکل می‌گیرد. اگرچه بین برخی سگ‌ها رقابتی همراه با حسادت دیده می‌شود، اما برخی دیگر به جای رقابت از هم حمایت می‌کنند تا بر ترس و اضطراب حضور در این مسابقات غلبه کنند.
  مارمادوک به احساسات خانواده‌اش اهمیت می‌دهد و برای اینکه آن‌ها سرشکسته نشوند، تمام تلاش خود را می‌کند. او در ابتدا در مقابل وسوسه‌ی درونی‌اش برای تنبلی و بازیگوشی نمی‌تواند مقاومت کند، ولی در ادامه با ممارست در تمرین‌های آموزشی موفق می‌شود خود را بهتر بشناسد و بر هیجانات منفی و نقاط ضعف خود غلبه کند. خانواده‌ی مارمادوک نیز با اینکه دوست دارند سگشان معروف شود و جایزه‌ی مسابقه را ببرد، ولی درک خوبی نسبت به احساسات او دارند و مارمادوک را آزاد می‌گذارند تا براساس میل خودش رفتار کند و بدون هیچ قید و شرطی و تحت هر شرایطی همچنان دوستش دارند.
  مربی مارمادوک، گال هیلتون با زنی جوان آشناست و در خلال مسابقات با هم قرار می‌گذارند. سگی ماده از مارمادوک خوشش می‌آید و سعی دارد خودش را به او نزدیک کند و در پایان این حس دو طرفه می‌شود و آن‌ها یکدیگر را در آغوش می‌گیرند. بدن برخی زنان در فیلم با انحناهای اغراق‌آمیز نشان داده شده است و گاه لباس‌های کوتاه و تاحدی بدن‌نما بر تن دارند.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است؛ نادان، بوگندو، گنده، دیوانه و ولگرد. سگی به نام زئوس در مسابقات با تحقیر مارمادوک و بقیه‌ی سگ‌ها، قصد تخریب روحیه‌ی آن‌ها را دارد و با لحنی تمسخرآمیز با بقیه صحبت می‌کند.
  مارمادوک سگی دردسرساز است که برای خود و بقیه مدام مشکل تولید می‌کند؛ مثلا از طبقه‌ی دوم ساختمان به درون استخری می‌افتد و آب همه‌جا را می‌گیرد یا دچار برق گرفتگی شده و تابلو بر سرش می‌افتد. در موقعیتی مارمادوک و مربی مبارزه می‌کنند و به هم مشت و لگد می‌زنند. مارمادوک در سفرش دور دنیا موقعیت‌های ترسناکی را تجربه می‌کند؛ مثل شنا در اقیانوس و تعقیب شدن توسط کوسه‌ها. در مسابقه، مارمادوک به علت پرخوری دچار مشکل گوارش می‌شود و با خارج شدن باد معده‌اش، محیط را مسموم می‌کند، طوری‌که باعث حالت خفگی موقت مردم می‌شود. در پایان مردی از ارتفاع با دوربین بر سر مارمادوک می‌افتد و او بی‌هوش می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری که براساس استریپ کمیکی به همین نام، اثر پاول و برد اندرسون ساخته شده است، درباره‌ی ماجرای سگی دردساز و تنبل به نام مارمادوک است. روزی مربی معروف تعلیم سگ، گال هیلتون تصمیم می‌گیرد خود را در چالشی قرار بدهد و با تعلیم مارمادوک، جام پیروزی مسابقات سگ‌ها را برای چندمین بار به خانه بیاورد. تعلیم مارمادوک به سادگی پیش نمی‌رود و او بارها شکست می‌خورد. مارمادوک به خاطر شکست‌های متعدد خود در زمان تمرین و در میدان مسابقات، به شدت از خودش ناامید و بیزار شده است، اما خانواده‌اش مدام تشویقش می‌کنند و به او روحیه می‌دهند. مربی که ابتدا برای شهرت بیشتر خود به سراغ مارمادوک رفته، دلبسته‌ی مارمادوک می‌شود و رابطه‌ای دوستانه همراه با حمایت کردن، بین آن دو شکل می‌گیرد. مارمادوک در ابتدا تسلیم نقاط ضعف و وسوسه‌هایش می‌شود، ولی در ادامه با کمک آموزش‌های مربی‌اش و به لطف حمایت‌های خانواده‌اش موفق می‌شود بر خود غلبه کند و با اراده و سخت‌کوشی، کاری غیر ممکن را ممکن می‌سازد. فیلم بر شناخت قدرت‌های درونی تاکید دارد و ایجاد تغییر برای همه را امکان‌پذیر میداند.
  مارمادوک سگی دردسرساز است که برای خود و بقیه مدام مشکل تولید می‌کند. او در سفرش دور دنیا موقعیت‌های ترسناکی مانند شنا در اقیانوس و تعقیب شدن توسط کوسه‌ها را تجربه می‌کند. در مسابقه، مارمادوک به علت پرخوری دچار مشکل گوارش می‌شود و با خارج شدن باد معده‌اش، محیط را مسموم می‌کند طوری‌که باعث حالت خفگی موقت مردم می‌شود. در پایان مردی از ارتفاع با دوربین بر سر مارمادوک می‌افتد و باعث بی‌هوشی او می‌شود. مربی مارمادوک، گال هیلتون با زنی جوان آشناست و در خلال مسابقات باهم قرار می‌گذارند. سگی ماده از مارمادوک خوشش می‌آید و سعی دارد خودش را به او نزدیک کند و در پایان این حس دو طرفه می‌شود و آن‌ها یکدیگر را بغل می‌کنند. بدن برخی زنان در فیلم با انحناهای اغراق‌آمیز ترسیم شده‌اند و گاه لباس‌های کوتاه و تاحدی بدن‌نما بر تن دارند.

  چکیده داستان

  مارمادوک سگی خانگی و بسیار دردسرسازی است که در چالشی، توسط مربی مشهور مسابقات سگ‌ها، گال هیلتون انتخاب و تحت تعلیم قرار می‌گیرد، اما در روز مسابقه، مارمادوک تسلیم اشتهایش می‌شود و با پرخوری مسابقه را خراب می‌کند. مربی او را طرد می‌کند و پس از آن مارمادوک دور دنیا را سفر می‌کند تا مربی را به همراهی مجدد او در مسابقات سگ‌ها راضی کند. مربی و خانواده‌ی مارمادوک بار دیگر او را برای مسابقات آماده می‌کنند و این‌بار او بر نقاط ضعفش غلبه می‌کند و برنده می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه عاملی باعث تغییر نگاه مارمادوک به خودش و توانایی‌هایش شد؟ تا به حال تجربه‌ای مشابه مارمادوک در زندگی داشته‌اید؟
  برایتان پیش آمده که از خودتان و کارهایی که انجام می‌دهید ناراضی شوید؟ در این مواقع چطور احساس خود را تغییر می‌دهید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Mark
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده آمریکا، کره جنوبی، کانادا، هنگ‌کنگ
  استودیو Twentieth Century Fox، New Regency Productions، Davis Entertainment، Dune Entertainment III، Intrigue Entertainment
  بازیگران پیت دیویدسون، جی کی سیمونز، دیوید کوچنر
  سال انتشار ۲۰۲۲