ماری ملکه اسکاتلند

(Mary Queen of Scots)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی تاریخی درباره‌ی شاهزاده‌ای اسکاتلندی و تلاش او برای احیای حق پادشاهی و ایجاد صلح

سال: 2018
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماری قصد دارد اعتماد الیزابت را به خود جلب کند، اما الیزابت به علت حسادتی که از قبل به ویژگی‌های او داشته است، تن به دوستی با او نمی‌دهد و تاجایی‌که می‌تواند او را نادیده می‌گیرد. ماری ناامید نمی‌شود و تلاش می‌کند تا اوضاع را تحت کنترل خود دربیاود. بارها در مبارزات شکست می‌خورد، ولی در دل عمیقا باور دارد که نهایتا موفق خواهد شد. او روحیه‌ی جاه‌طلبانه‌ای دارد و برای رسیدن به آرمانش که نجات مردم سرزمینش است با الیزابت رقابت می‌کند. الیزابت گاه در تصمیمش دچار تردید می‌شود، ولی ترس از به قدرت رسیدن ماری و بدبینی نسبت به آینده بر او غلبه می‌کند و با تن دادن به مشاوره‌ی اطرافیانش نهایتا حکم حذف ماری را امضا می‌کند.
  ماری قلب مهربانی دارد و نه فقط نفع خود، بلکه بدنبال منفعت همه‌ی مردم سرزمینش است. او با شجاعت در مقابل مخالفان ایستادگی می‌کند و از تهدیدهای آنها نمی‌ترسد. ماری ذهن آینده‌نگری دارد و به خوبی می‌تواند اتفاقات پیشرو را تخیل کند و برای هر یک راه‌حلی مناسب پیدا کند. ماری با اعتمادبه‌نفس و ذهن هوشیارش موفق می‌شود اطرافیانش را تحت تاثیر قرار بدهد و نفوذ بالایی در بین دربار بدست می‌آورد. ماری در ناملایمات و سختی‌ها سعی دارد روحیه‌ی قوی و محکم خودش را حفظ کند و حتی در مقابل مرگ نیز روحیه‌اش را نمی‌بازد و این میراث را برای فرزندش نیز به جا می‌گذارد. فرزندش در نهایت موفق می‌شود صلح و اتحاد را بر سرزمین بریتانیا جاری کند و آرمان مادرش را محقق نماید.
  عشقی عمیق بین الیزابت و نامزدش وجود دارد. برخی مردانِ دربار، زیبایی ماری را مورد تحسین قرار می‌دهند و به او نگاه‌های معناداری می‌اندازند. برخی لردها و مردان مرفه از ماری خواستگاری می‌کنند. صحنه‌ی زایمان و تولد فرزند ماری نیز در بخشی از فیلم ترسیم می‌شود. موضوع توطئه و خیانت بین درباریان، حکومت‌داری، تلاش برای کسب قدرت و رقابت بر سر تاج و تخت نیز از موضوعات جهان بزرگسالی است.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیزی استفاده شده است: لعنتی، دروغگو، خائن، بدکاره و فاحشه.
  از خلال این فیلم فرهنگ سرزمین بریتانیا و اسکاتلند در قرون وسطی، سبک زندگی، معماری، غذا و پوشش درباریان و شیوه‌های حکومت‌داری در آن دوران به مخاطب معرفی می‌شود.
  بین سربازان و محافظان جنگی در می‌گیرد و با شمشیر، خنجر و تفنگ به یکدیگر یورش می‌برند. ماموران دربار به اتاق ملکه حمله می‌کنند و یکی از خدمت‌گزاران او را با ضربات متعدد چاقو به قتل می‌رسانند. در قصر آتشی به راه می‌افتد و مردی با طناب توسط درباریان خفه می‌شود. ماری در اثر اتهامات مختلف از قصر تبعید می‌شود و در نهایت توسط حکم ملکه برای اعدام و قطع سرش با شمشیر فراخوانده می‌شود. این صحنه اگرچه به طور مستقیم ترسیم نمی‌شود، ولی حسی دلهره‌آرو با خود به همراه دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که براساس بیوگرافی از ملکه‌ی اسکاتلند به نام “زندگی حقیقی ماری استوارت”، اثر جان گایز نوشته شده است، داستان زندگی شاهزاده‌ای اسکاتلندی به نام ماری است. او که در کودکی به فرانسه رفته و با شاهزاده‌ای فرانسوی ازدواج کرده است، پس از مرگ همسرش مجدد به اسکاتلند مراجعه می‌کند. ماری برای احیای حق خود به عنوان وارث تاج و تخت، از ملکه‌ی اسکاتلند، الیزابت، تقاضای دیداری می‌کند که مورد قبول واقع نمی‌شود. ماری قصد دارد اعتماد الیزابت را به خود جلب کند، اما الیزابت به علت حسادتی قدیمی، تن به دوستی و مراوده با او نمی‌دهد و تاجایی‌که می‌تواند او را نادیده می‌گیرد. ماری ناامید نمی‌شود و تلاش می‌کند تا اوضاع را تحت کنترل خود دربیاود. او بارها در مبارزات شکست می‌خورد، ولی در دل عمیقا باور دارد که موفق خواهد شد. ماری قلب مهربانی دارد و نه فقط نفع خود، بلکه به‌دنبال منفعت همه‌ی مردم سرزمینش است و در تلاش است صلح و اتحاد را برای مردم کشورش به ارمغان بیاورد. او با شجاعت در مقابل مخالفان ایستادگی می‌کند و با اعتمادبه‌نفس بالا و ذهن هوشیارش موفق می‌شود اطرافیانش را تحت تاثیر قرار بدهد و نفوذ بالایی در بین دربار به‌دست ‌آورد. ماری در ناملایمات و سختی‌ها سعی دارد روحیه‌ی قوی و محکم خود را حفظ کند و حتی در مقابل مرگ نیز روحیه‌اش را نمی‌بازد و این میراث را برای فرزندش نیز به جا می‌گذارد. فیلم بر ارزش و اهمیت دگرخواهی، شجاعت در رسیدن به خواسته‌ها و تاثیرگذاری بر دیگران تاکید دارد و نتایج منفی خودخواهی و جاه‌طلبی انسان‌ها را نمایش می‌دهد.
  در فیلم موقعیت‌های خشنی وجود دارد؛ جنگ بین سربازان و محافظان دربار با استفاده از سلاح‌هایی چون شمشیر، خنجر و تفنگ. ماموران دربار به اتاق ملکه حمله می‌کنند و یکی از خدمت‌گزاران او را با ضربات متعدد چاقو به قتل می‌رسانند. در قصر آتشی به راه می‌افتد و مردی با طناب، توسط درباریان خفه می‌شود. ماری در اثر اتهامات مختلف از قصر تبعید می‌شود و درنهایت توسط حکم ملکه برای اعدام و قطع سرش با شمشیر فراخوانده می‌شود. این صحنه اگرچه به‌طور مستقیم ترسیم نمی‌شود، ولی حسی دلهره‌آرو با خود به همراه دارد. عشقی عمیق بین الیزابت و نامزدش وجود دارد. این حس با در آغوش کشیدن، رقصیدن، بوسه و کنار هم خوابیدن جلوه می‌کند. برخی مردان دربار، زیبایی ماری را مورد تحسین قرار می‌دهند و به او نگاه‌های معناداری می‌اندازند. برخی لردها و مردان مرفه از ماری خواستگاری می‌کنند و ماری در نهایت ازدواج می‌کند و بچه‌دار می‌شود. صحنه‌ی زایمان و تولد فرزند ماری نیز در بخشی از فیلم ترسیم می‌شود. موضوع توطئه و خیانت بین درباریان، پادشاهی، جکومت، تلاش برای کسب قدرت و رقابت بر سر تاج و تخت نیز از موضوعات جهان بزرگسالی به حساب می‌آید.

  چکیده داستان

  ماری، شاهزاده‌ی کاتولیک سرزمین اسکاتلند، در کودکی به فرانسه فرستاده می‌شود و در 18 سالگی، پس از مرگ همسرش، مجدد به اسکاتلند بازمی‌گردد تا وارث تاج و تخت شود. او به دخترعمویش، الیزابت، ملکه‌ی اسکاتلند، نامه‌ای می‌نویسد و برای ایجاد صلح و اتحاد در سرزمین‌شان از او تقاضای دیدار می‌کند. مشاوران الیزابت او را از این دیدار منع می‌کنند. آنها برای مهار ماری از کسب قدرت، او را به ازدواج یکی از لردها در می‌آورند. ماری از این ازدواج صاحب پسری می‌شود و قدرتش از الیزابت که بدون فرزند است، بیشتر می‌شود. الیزابت ماری را به جایی دور تبعید می‌کند و در نهایت حکم اعدام او را صادر می‌کند. فرزند ماری سالها بعد بر تخت پادشاهی می‌نشیند و آرزوی مادرش را که برقراری صلح بود محقق می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا الیزابت به ماری حسادت می‌کرد؟
  ماری را چگونه شخصیتی ارزیابی می‌کنید؟ خصلت‌های مثبت و منفی او چه بود؟
  به نظر شما درنهایت ماری پیروز شد یا الیزابت؟ از نظر شما موفقیت چگونه تعریف می‌شود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Josie Rourke
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۱۲۵
  کشور سازنده بریتانیا، آمریکا
  استودیو Perfect World Pictures، Working Title Films
  بازیگران جک لودن، دیوید تننت، مارگات ربی
  سال انتشار ۲۰۱۸