ماشین‌ها 2

(Cars 2)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه از سفر دو ماشین مسابقه برای شرکت در مسابقه‌ای جهانی، شناخت تدریجی خود در طول سفر و پی بردن به توانایی‌های درونی و پذیرش خود

سال: 2011
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میتر ماشینی قدیمی و کم اعتماد‌به‌نفس است؛ با این حال دوست و رفیق بسیار خوبی است. او در طول فیلم متوجه توانایی‌هایش می‌شود. احساسات و تجربه‌های او در کنار ماشین‌های دیگر می‌توانند برای کودکان قابل درک و ارتباط باشند.
  میتر شخصیتی بامحبت و ازخودگذشته است. او با این‌که آموزشی برای جاسوسی ندیده اما حاضر می‌شود خود را به خطر بیندازد. میتر با این‌که ماشینی قدیمی و رنگ‌ورو رفته است (در مقابل لایتنینگ) و اعتمادبه‌نفس کمی دارد اما موفق می‌شود برای دستگیری خلافکارها نقش بسیار مؤثری داشته باشد. لایتنینگ و میتر نمونه‌ی دو دوست بسیار صمیمی‌اند که ممکن است در ظاهر خیلی شبیه به هم نباشند اما همیشه هوای هم را دارند.
  ماشین مونثی از چرخ‌های ماشین مذکری خوشش آمده است. گروهی از ماشین‌های مؤنث دور یک ماشین‌ مسابقه می‌چرخند. در صحنه‌ای ماشین‌ها لیوان‌هایی را می‌نوشند و به سلامتی بالا می‌برند که حاوی سوخت‌اند، اما شبیه مشروب‌اند. میتر درباره‌ی این‌که در مسابقه نوشیدنی رایگان دریافت کند صحبت می‌کند. بعضی مضامین در فیلم مضامینی بزرگسالانه‌اند که در دنیای کودکان جایی ندارند؛ مانند جاسوسی، پلیس امنیت، شرکت‌های نفتی و منافع‌شان. از شخصیت‌های این فیلم، محصولات زیادی در بازار وجود دارد که ممکن است تماشای فیلم، عطش خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  از کلمات و عبارت توهین‌آمیز استفاده شده: احمق، بد سوخته، گور بابات، بازنده، عجب آشغالی، بچه‌ی نق‌نقو، دیوانه. بعضی از گفتگوهای بین شخصیت‌ها کودکانه نیستند؛ مثلاً به لایتنینگ و سالی مرغ عشق خطاب می‌شود. میتر درباره‌ی قرار گذاشتن با دوست دخترش صحبت می‌کند. میتر می‌گوید قبل از این‌که خانمی را ملاقات کند باید حسابی صافکاری شود. هالی خودش را به عنوان دوست‌دختر میتر معرفی می‌کند. ماشین خانمی که از گلگیر و چرخ‌های ماشین آقایی خوشش آمده می‌گوید که نیاز به خنک‌کننده دارد.
  کودکان درباره‌ی انواع ماشین‌ها و سوخت‌های جایگزین چیزهایی می‌آموزند.
  در ابتدای فیلم فین با عده‌ای از خلافکارها درگیر است. در این درگیری از اسلحه استفاده می‌شود، ماشینی لیز می‌خورد و به آب پرتاب می‌شود، انفجار بزرگی پیش می‌آید و فین خودش را به آب پرت می‌کند، با اسلحه‌های اتوماتیک به سویش شلیک می‌شود. در یک درگیری در توالت یک ماشین پلیس مخفی با دو ماشین خلافکار درگیر می‌شود. ماشین پلیس دائماً توسط خلافکارها ضربه می‌خورد و بدنه‌ی ماشین حسابی صدمه می‌بیند. بعداً تصویر این ماشین نشان داده می‌شود؛ در حالی که بسته شده و تهدید به شکنجه می‌شود. ماشین‌هایی دارند فین را به سمت یک شعله‌افکن هُل می‌دهند. انفجار بزرگی رخ می‌دهد، اما فین سالم می‌گریزد. میتر توسط فین با سرعت بالا بکسِل می‌شود تا از خلافکارهایی که به سمت‌شان شلیک می‌کنند بگریزند. هالی با شوکر ماشینی را بیهوش می‌کند. با یک اسلحه‌ی الکترومغناطیسی به ماشین‌های مسابقه شلیک می‌شود. موتورهایشان منفجر می‌شود، دود می‌کند و تصادف پیش می‌آید. میتر با اسلحه به سمت خلافکارها شلیک می‌کند و خرابی زیادی به بار می‌آید. میتر، فین و هالی در برج بیگ‌بن بسته شده‌اند. در اواخر فیلم میتر که بمبی به موتورش بسته شده، دیوانه‌وار دنده عقب می‌رود و از لایتنینگ دور می‌شود. میتر راکت پرتاب می‌کند و به موانع موجود در خیابان برخورد می‌کند. فین توسط قایقی کوسه‌ای که لیزر دارد تهدید می‌شود. هالی به پروفسور Z شوکر می‌زند. در تلاشی برای از کار انداختن بمب، میتر با اکسلراد روبه‌رو می‌شود، در حالی که به نظر می‌رسد آماده‌ی مردن است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری، قسمت دوم از انیمیشن ماشین‌هاست. در این قسمت داستان دو ماشین به نام‌های لایتنینگ و میتر روایت می‌شود که هر دو برای شرکت در مسابقه‌ای جهانی سفری را آغاز می‌کنند. در همین حال چند سرمایه‌دار نفتی که می‌خواهند منافع خود را تضمین کنند، برنامه دارند تا در حرکت ماشین‌های مسابقه که از سوخت دیگری استفاده می‌کنند، اخلال به وجود بیاورند تا بتوانند نفت خود را بفروشند. میتر که به خودش و میزان هوشش شک دارد، ناخواسته درگیر این ماجرا می‌شود و اطلاعاتی را جابه‌جا می‌کند. او بابت همین قضیه به دردسر می‌افتد و اسیر خلافکارها می‌شود، شجاعانه برای نجات لایتنینگ از مرگ تلاش می‌کند و بمبی را که رویش کار گذاشته‌اند، خنثی می‌کند. او در نهایت متوجه می‌شود که خودش را همیشه دست‌کم می‌گرفته است. فیلم بر اهمیت دوستی‌، اعتماد‌به‌نفس و پذیرفتن تفاوت‌ها تأکید می‌کند و این‌که هیچ‌ گاه نباید خود و توانایی‌هایمان را دست‌کم بگیریم.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد و ممکن است برای برخی کودکان ترسناک باشد. به‌دفعات از اسلحه استفاده می‌شود، انفجار رخ می‌دهد، ماشین‌ها به قصد آسیب رساندن یکدیگر را دنبال می‌کنند و انفجار بمبی نزدیک است یکی از شحصیت‌های اصلی فیلم را بکشد. همچنین مضامین داستان مانند جاسوسی و سوخت جایگزین و منافع شرکت‌های نفتی، مضامین پیچیده‌ای برای کودکان کم‌سن‌و‌سال‌‌اند و آن‌ها را وارد مناسبات بزرگسالانه‌ای می‌کنند که در جهان امن و کوچک‌شان جایی ندارند. سطح هیجان نیز در این انیمیشن خیلی بالاست و این هیجان همراه با فضای رقابتی داستان، برای کودکان کوچک‌تر مناسب نیست. از طرفی، گفتگوهای بین شخصیت‌ها پرشمار و پرسرعت‌اند و پیگیری خط داستانی برای کوچک‌ترها دشوار است. از شخصیت‌های این فیلم، محصولات زیادی در بازار وجود دارد که ممکن است تماشای فیلم، عطش خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دو ماشین به نام‌های لایتنینگ و میتر برای شرکت در مسابقه‌ای سفرشان را آغاز می‌کنند. سوختی که در مسابقه استفاده می‌شود سوختی جایگزین است که عده‌ای می‌خواهند برای بد نشان دادن آن، برای حرکت ماشین‌ها اخلال ایجاد کنند. میتر تصادفاً در صحنه‌ای که جاسوسی در حال دستگیر شدن است حضور دارد و جاسوس اطلاعاتی را زیر بدنه‌ی میتر جاسازی می‌کند. میتر ناخواسته وارد ماجراهای جاسوسی و پلیسی می‌شود و برای دستگیری خلافکارها کمک می‌کند. خلافکارها بمبی در میتر جاسازی می‌کنند که خنثی کردن آن با صدای اکسلراد، او را به عنوان سردسته‌ی همه‌ی ماجراها لو می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این‌که «هر کس باید خود واقعی‌اش باشد» چطور برای میتر صدق کرد؟ این جمله برای شما چه معنایی دارد؟
  به نظر شما چرا کودکان می‌خواهند این فیلم را ببینند؟ به‌خاطر داستانش یا به‌خاطر این‌که عکس شخصیت‌هایش روی محصولات بسیاری وجود دارد؟
  نظرتان درباره‌ی شخصیت‌های مذکر فیلم چیست؟ آیا آن‌ها نقش‌های اصلی را در فیلم به عهده دارند؟ آیا در فیلم متوجه کلیشه‌های جنسیتی می‌شوید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۱۰۶
  سال انتشار ۲۰۱۱