ماهی بزرگ و بگونیا

(Big Fish & Begonia )

بررس متن: فاطمه علی زاده

13+ 11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختری از سرزمین افسانه‌ای زیر آب و تلاش‌های او و دوستش برای نجات پسری مرده و بازگرداندن او به دنیای انسان‌ها

سال انتشار: 2016

ماهی بزرگ و بگونیا

(Big Fish & Begonia )
13+
11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختری از سرزمین افسانه‌ای زیر آب و تلاش‌های او و دوستش برای نجات پسری مرده و بازگرداندن او به دنیای انسان‌ها

سال انتشار: 2016

بررس متن: فاطمه علیزاده

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
احساس علاقه میان کالا و خواهرش و ناراحتی خواهر بابت مرگ برادرش، امید «چون» برای نجات کالا و بازگرداندن او به سرزمین انسان‌ها و دوستی و علاقه‌ی عمیق میان تارو و «چون» و از خودگذشتگی‌های تارو برای او، موضوعاتی هستند که ممکن است برای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند. «چون» در طول فیلم پخته‌تر و بالغ‌تر می‌شود و تصمیمات عاقلانه‌تری می‌گیرد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
همه‌ی شخصیت‌های داستان، صلاح و سلامت دیگران را در اولویت قرار می‌دهند و با محبت بسیار برای کسانی که دوست‌شان دارند، از خودگذشتگی می‌کنند. کالا که به‌تنهایی از خواهرش مراقبت می‌کند، پسری مسئولیت‌پذیر است و برای طبیعت و حیوانات نیز احترام زیادی قائل است؛ تا جایی که برای نجات جان یک دلفین به دریای طوفانی می‌رود و جان خود را از دست می‌دهد. «چون» مسئولیتش در قبال مرگ کالا را به عهده می‌گیرد و شجاعانه برای بازگرداندن او نزد خواهرش تلاش می‌کند. پدربزرگ در لحظه‌ی مرگ از «چون» می‌خواهد که به ندای قلبش گوش کند و برای کاری که فکر می‌کند درست است، تلاش کند. تارو با وجود علاقه‌ای که به «چون» دارد، در پایان فیلم از جان خودش می‌گذرد تا او را به عشق واقعی‌اش برساند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در ابتدای فیلم نوجوانان 16 ‌ساله‌ی دنیای زیر آب به کمک موجودی تک‌چشم و در میان گرداب به دلفین‌هایی سرخ‌رنگ تبدیل می‌شوند. «چون» به‌همراه ماهی‌های دیگر در تور ماهیگیری اسیر می‌شود و خون از بدن‌هایشان جاری می‌شود. کالا در راه نجات «چون» به دریای طوفانی می‌رود و جانش را از دست می‌دهد. نگهبان ارواح و پیرزن خائن چهره‌هایی ترسناک دارند. پدربزرگ «چون» پس از مرگش به یک درخت بگونیای تنومند تبدیل می‌شود. پس از زنده شدن کالا می‌بینیم که تبدیل به دلفین شده و در صحنه‌ای به چاه می‌افتد و تارو نجاتش می‌دهد. تارو در حین جنگ با نیروی شر پیرزن توسط ماری دو سر، نیش زده و مسموم می‌شود. نظم دنیای زیر آب با نجات کالا به هم می‌ریزد و در حالی که سوراخ‌های عظیمی در آسمانش ایجاد شده، آب دریاها به شکل سیل از آن‌ها به درون دنیای «چون» می‌آیند. پس از جنگ‌ «چون» و تارو با پیرزن و از بین بردن او، در صحنه‌ای تارو به شکلی غیرطبیعی نیروی جانش را به «چون» می‌دهد تا از دنیای آن‌ها خارج شود و خودش می‌میرد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
هنگام تبدیل «چون» و سایر نوجوانان 16 ساله به دلفین‌های سرخ، بدن‌های عریان آن‌ها در حالی دیده می‌شود که انگار جنسیتی ندارند. علاقه‌ی میان کالا و «چون» و میل تارو به «چون» به‌وضوح دیده می‌شود و نشان‌دهنده‌ی مثلثی عشقی میان آن‌هاست. مردی سیگار می‌کشد. پسر 17 ساله‌ای برای تسکین دردهای عاطفی‌اش معجونی الکلی سفارش می‌دهد.
آنچه والدین باید بدانند

داستان این انیمیشن دوبعدی درباره‌ی دختری به نام «چون» از دنیای افسانه‌ای زیر آب است که پس از تبدیل ‌شدن به دلفینی قرمز، در نزدیکی ساحل به دام یک تور ماهیگیری می‌افتد و پسری به نام کالا او را نجات می‌دهد اما در این میان، پسر جان خود را از دست می‌دهد. «چون» که از این موضوع بسیار متأثر شده، مسئولیتش در قبال مرگ او را به عهده می‌گیرد. او با خواهر کالا که حامی و مراقبش را از دست داده، با مهربانی و همدلی رفتار می‌کند و شجاعانه برای بازگرداندن کالا نزد خواهرش تلاش می‌کند. «چون» با کمک پدربزرگش که بعد از مرگ تبدیل به درخت بگونیای تنومندی شده و با همراهی دوست وفادارش، کالا را به دنیای انسان‌ها برمی‌گرداند. فیلم نشان می‌دهد که همه‌ی شخصیت‌های داستان، صلاح و سلامت دیگران را در اولویت قرار می‌دهند و با محبت بسیار برای کسانی که دوست‌شان دارند، از خودگذشتگی می‌کنند. همچنین، به موضوع زندگی پس از مرگ و امکان وجود آن می‌پردازد و می‌تواند بستر مناسبی برای گفتگو درباره‌ی این موضوع فراهم کند. با توجه به ایده‌ی اصلی داستان که موضوعی افسانه‌ای است، در صحنه‌های بسیاری اتفاقاتی عجیب و گاهی ترسناک می‌افتد؛ از جمله تبدیل‌شدن «چون» و دیگر مردمان سرزمینش به حیوانات یا گیاهان، گرفتاری افراد در بلایای طبیعی و غیرطبیعی مانند طوفان دریایی و جاری شدن سیل از آسمان، از خودگذشتگی و مرگ دو نوجوان و چهره‌ی ترسناک بعضی از شخصیت‌ها که ممکن است باعث ایجاد ترس و دلهره در کودکان کوچک‌تر شود. نشانه‌هایی از عشق میان «چون» و دو پسر دیگر داستان و بدن عریان و بدون اندام تناسلی آن‌ها در هنگام تبدیل ‌شدن به دلفین نیز دیده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان 11 تا 13 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مطرح ‌شده در فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

داستان این فیلم درباره‌ی زندگی دختری به نام «چون» از دنیای موجودات افسانه‌ای زیر آب است که جذر و مد دریاها و اقیانوس‌ها را به عهده دارند و در 16 سالگی تبدیل به دلفین‌هایی سرخ می‌شوند و برای شناخت بهتر دنیای روی آب به آن سفر می‌کنند. او که در یکی از سفرهایش در تور ماهیگیری انسان‌ها گرفتار می‌شود، توسط پسری شجاع به نام کالا نجات داده می‌شود اما خود کالا جانش را در این راه از دست می‌دهد. «چون» که بسیار ناراحت شده و تحمل دیدن غم خواهر کوچک کالا از نبود برادرش را ندارد، نیمی از روح خود را به نگهبان ارواح می‌دهد تا کالا را زنده کند. اما این کار «چون» و کارشکنی‌های پیرزنی خائن که می‌خواهد به دنیای انسان‌ها برود، باعث به هم ریختن نظم دنیای زیر آب می‌شود. «چون» با کمک پدربزرگش که پس از مرگش تبدیل به درخت بگونیای تنومندی شده، جلوی جاری شدن سیل در دنیای زیر آب و کشته شدن مردم سرزمینش را می‌گیرد و کالا را نیز به دنیای انسان‌ها می‌فرستد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما ادامه‌ی زندگی یک انسان حتی پس از مرگش، موضوعی جذاب است یا ترسناک؟ شما در مورد این موضوع چه فکر می‌کنید؟ به نظرتان تصمیم «چون» و تارو که بخشی از زندگی خود را برای فردی دیگر فدا کنند و برای بقای کسی که دوست‌شان دارند، خودکشی کنند، تصمیمی منطقی است؟ هر کدام از شخصیت‌ها چه خصوصیت مثبت و بارزی داشتند؟ شما با کدام‌ یک احساس نزدیکی بیشتری می‌کردید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 105
سال انتشار 2016