مایا زنبوره ۳: به دنبال گوی طلایی

(Maya the Bee 3: The Golden Orb)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دو بچه‌زنبور و تلاش آن‌ها برای اثبات مسئولیت‌پذیریشان به ملکه‌ی زنبورها، با تاکید بر حفظ دوستی در عین پذیرش تفاوت‌ها

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نیک و نیکو با هم دوست‌اند و همیشه در حال شیطنت و بازیگوشی‌اند. شیطنت‌های آن‌ها گاهی برای کندو مسئله‌ساز می‌شود. ملکه‌ی زنبورها تصور می‌کند اگر آن‌ها از هم جدا شوند دیگر دردسر درست نمی‌کنند. وقتی نیک و نیکو متوجه تصمیم ملکه می‌شوند نگران می‌شوند. دوستی و ماجراجویی نیک و نیکو و احساسات و تجربه‌هایشان می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  نیک و نیکو با وجود تفاوت‌هایی که با هم دارند، با هم دوست‌اند و همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا دوستی‌شان را نگه دارند. آن‌ها مسئولیت‌پذیرند و به قولی که به مورچه داده‌اند عمل می‌کنند و شاهدخت را به کلونی می‌رسانند. آن‌ها وقتی سوسک‌ها که دشمن‌شان هستند به خطر می‌افتند، آن‌ها را نجات می‌دهند و سوسک‌ها را متوجه می‌کنند که با دوستی و کمک کردن زندگی بهتری کنار هم دارند. نیکو وقتی متوجه می‌شود نیک را مجبور کرده با او همراه شود، از کارش پشیمان می‌شود و از نیک عذرخواهی می‌کند. او به نیک می‌گوید که چه ویژگی‌های مثبتی دارد و با این کار، به او روحیه می‌دهد. نیک صادقانه برای نیکو توضیح می‌دهد که روحیات متفاوتی با او دارد و دلش نمی‌خواهد از کندو بیرون بیاید. او احساساتش را با نیکو در میان می‌گذارد و با این کار، به تحکیم رابطه‌شان کمک می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: تنبل، مسخره، مزاحم، کثیف، مغزپشمکی، عنق، ترسو، ریقو، قلدر گنده. در دوبله‌ی فارسی سایت دیجیتون، بعضی از شخصیت‌ها صرفا برای خنده، با لهجه‌های عجیب و غیرواقعی حرف می‌زنند. از کلمات و عبارات زیادی هم استفاده شده که برای کودکان معنایی ندارند و فقط کارکرد مسخره‌بازی دارند یا ادبیات کوچه‌بازاری و لاتی را ترویج می‌کنند: منور کردی، تو قاموسمون نمی‌گنجه، آبجی‌مونو، اشتب شد، عشق کونین، ریلکس کونین، دک کردیم، البت، فازتون چیه، خفنه.
  حشرات مختلفی در فیلم نمایش داده می‌شوند که ممکن است کودکان را به شناخت حشرات و ویژگی‌های آن‌ها علاقه‌مند کند.
  کرم‌های شب‌تاب به کندو هجوم می‌آورند و همه جا را خراب می‌کنند. سنگ خورشید که برای زنبورها مهم است می‌شکند. نیک و نیکو بابت این کار سرزنش می‌شوند. ملکه تصمیم می‌گیرد آن‌ها را از هم جدا کند. سوسک‌ها به دنبال تخم طلا هستند تا آن را بخورند. پرندگان هم به دنبال سوسک‌ها و باقی حشرات هستند. بچه‌مورچه گم می‌شود. سوسکی در آب می‌افتد. سوسک‌ها مورچه‌ها و زنبورها را می‌گیرند و در غاری زندانی می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند محل زندگی مورچه‌ها را از آن‌ها بگیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی که در ادامه‌ی داستان‌های مایا زنبوره ساخته شده و در فارسی، نیک و نیکو هم نام گرفته، درباره‌ی ماجراجویی تازه‌ی دو بچه‌زنبور به نام‌های نیک و نیکو است که تصمیم می‌گیرند برای اثبات رابطه‌ی دوستی‌شان به ملکه‌ی زنبورها، یک ماموریت مهم انجام دهند. آن‌ها باید بچه‌مورچه‌ای را که شاهدخت مورچه‌هاست، به کلونی مورچه‌ها برسانند و در این مسیر، باید از دست سوسک‌هایی که می‌خواهند بچه‌مورچه را بخورند فرار کنند. آن‌ها در دو صحنه، دو تا از سوسک‌ها را با وجود این‌که دشمن‌شان هستند، از خطر نجات می‌دهند و با این کارشان به سوسک‌ها نشان می‌دهند که می‌توانند با هم دوست باشند و به یکدیگر آسیب نرسانند. سوسک‌ها با دیدن این کار نیک و نیکو، تصمیم می‌گیرند با آن‌ها متحد شوند و در مقابل پرنده‌هایی که دشمن مشترک سوسک‌ها، زنبورها و مورچه‌ها هستند، از خودشان دفاع کنند. نیک و نیکو هم در طول این سفر بیشتر یکدیگر را می‌شناسند و می‌فهمند که با هم تفاوت‌هایی دارند و برای حفظ دوستی‌شان، باید تفاوت‌های هم را بپذیرند و یکدیگر را مجبور به انجام کاری نکنند.
  نیک و نیکو در ابتدای فیل خرابکاری می‌کنند و ملکه تصمیم می‌گیرد آن‌ها را از هم جدا کند. سوسک‌ها در طول فیلم به دنبال آن‌ها هستند و می‌خواهند آن‌ها را بخورند. پرنده‌ها هم می‌خواهند سوسک‌ها را بخورند. البته در نهایت، برای هیچ کدام از آن‌ها اتفاق بدی نمی‌افتد. در نسخه‌ی دوبله‌ی سایت دیجیتون، بعضی از شخصیت‌ها صرفا برای خنده، با لهجه‌های عجیبی حرف می‌زنند. از کلمات و عبارات زیادی هم استفاده شده که برای کودکان معنایی ندارند و فقط کارکرد مسخره‌بازی دارند یا ادبیات کوچه‌بازاری و لاتی را ترویج می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  نیک و نیکو دو بچه‌زنبورند که در کنار بقیه‌ی زنبورهای کندو منتظر رسیدن بهارند. آن‌ها به دنبال پیدا کردن خورشید از کندو خارج می‌شوند و در بین راه، مورچه‌ای را می‌بینند که می‌خواهد یک تخم طلایی را که شاهدخت مورچه‌ها داخل آن است، به کلونی جدید مورچه‌ها برساند ولی سوسک‌ها او را دنبال می‌کنند و مورچه نمی‌تواند ماموریتش را انجام بدهد. نیک و نیکو تخم را می‌گیرند و به سمت محل زندگی مورچه‌ها حرکت می‌کنند. در همین حین، شاهدخت از تخم بیرون می‌آید و نیک او را بغل می‌کند تا با پرواز، از دست سوسک‌ها فرار کنند. ناگهان یکی از سوسک‌ها در آب می‌افتد و نیک او را نجات می‌دهد. سوسک به خاطر این کار نیک، تصمیم می‌گیرد با آن‌ها دوست شود. او که می‌داند بقیه‌ی سوسک‌ها می‌خواهند مورچه‌ها را از بین ببرند، با نیک و نیکو و مورچه‌ها متحد می‌شود تا بقیه‌ی سوسک‌ها را هم با خود همراه کنند. در نهایت، شاهدخت مورچه‌ها به سلامت به کلونی می‌رسد و مورچه‌ها و سوسک‌ها با هم دوست می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا نیک و نیکو تصمیم گرفتند خودشان را به ملکه ثابت کنند؟ آن‌ها برای این‌که از هم جدا نشوند چه راه‌های دیگری داشتند؟ می‌توانستند با ملکه صحبت کنند؟
  نیک و نیکو چگونه دوستی‌شان را به هم نشان می‌دهند؟ آن‌ها چگونه می‌توانند با وجود این‌که با هم تفاوت دارند، دوست باشند؟
  شما با دوستان‌تان چه تفاوت‌هایی دارید؟ این تفاوت‌ها باعث شده که دوستی‌تان خراب شود؟ برای حفظ دوستی‌تان چه کارهایی می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان نوئل کلیری Noel Cleary
  مدت زمان ۸۸
  کشور سازنده آلمان، استرالیا
  استادیو Studio ۱۰۰ Media، Studio B Animation، Flying Bark Productions، Zweites Deutsches Fernsehen
  بازیگران کوکو جک گیلیز، بنسون جک آنتونی، جیمی جیمز ایتن
  سال انتشار ۲۰۲۱