ما یک باغ وحش خریدیم

(We Bought a Zoo)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی تلاش‌های یک خانواده برای پشت سر گذاشتن غم مرگ مادر و همکاری آن‌ها و دوستان‌شان برای راه‌اندازی مجدد باغ ‌وحشی متروک

سال: 2011
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناراحتی اعضای خانواده از مرگ مادر و ناامیدی اولیه‌ی آن‌ها از این‌که بتوانند به زندگی عادی خود برگردند، ناراحتی دیلن از این‌که پدرش او و نیازهایش را درک نمی‌کند، مشکلات دیلن در مدرسه و با سایر همکلاسی‌هایش، همدلی و حمایت خانواده و دوستان از هم و تلاش برای رسیدن به هدف مشترک با وجود اختلاف نظرها، همگی می‌توانند در دنیای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  بنجامین معتقد است اگر را چیزی را واقعاً دوست دارید، نباید برای رسیدن به آن تعلل کنید و این روش را به فرزندانش نیز یاد می‌دهد. بنجامین عمیقاً معتقد است که با عوض کردن فضای زندگی‌شان و تجربه‌ی یک ماجراجویی جدید، او و فرزندانش بهتر می‌توانند با غمِ از دست دادن عزیزشان کنار بیایند. کِلی و دیگر کارمندان باغ وحش واقعاً عاشق حیوانات‌اند و برای بهبود شرایط زندگی آن‌ها حاضرند به هر شکلی فداکاری کنند. بنجامین گاهی رفتارهای تندی با پسرش دارد اما به ‌خوبی متوجه رفتار خود و اشتباهاتش هست و سعی می‌کند با درک این موضوع که رفتارهای ناسازگارانه‌ی پسرش در مدرسه و خانه، رابطه‌ی مستقیمی با میزان اندوه او دارند، تلاش می‌کند رابطه‌ای سازنده با پسرش داشته باشد و از عذرخواهی کردن نترسد. هر کدام از افراد به روشی با غم خود کنار می‌آیند؛ دیلن با کشیدن نقاشی، بنجامین با وقف زندگی خود برای فرزندانش و رزی با توجه به پدرش و حیوانات اطرافش. همگی در نهایت یاد می‌گیرند که عشق و دوستی میان اعضای خانواده می‌تواند نجات‌بخش زندگی آن‌ها باشد. کارمندان باغ وحش همدلانه در کنار بنجامین می‌مانند و با تکیه‌ بر اهمیت کار گروهی، برای بازگشایی باغ وحش تلاش می‌کنند. برادر بنجامین نیز با این‌که موافق تصمیمات مالی و شخصی او نیست، سعی می‌کند به عقاید و انتخاب‌هایش احترام بگذارد و مانند یک دوست در همه‌ی شرایط دشوار کنارش بماند.
  در نسخه‌ی اصلی فیلم، نشانه‌های علاقه‌ی کِلی به بنجامین، و دیلن به دختر عموی او دیده می‌شود. در یک صحنه بنجامین و کِلی یکدیگر را می‌بوسند و دیلن و دخترعمویش نیز همدیگر را در آغوش می‌گیرند. کارمندان باغ وحش بعد از ساعت کاری در یک کلاب جمع می‌شوند و مشروبات الکلی می‌نوشند. عکسی برهنه از همسر بنجامین در زمان بارداری روی میز آرایش است ولی جزئیات آن دیده نمی‌شود. همه‌ی این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند.
  در طول فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل مزخرف، به درک، احمق و دیوانه استفاده می‌شود و در یک صحنه نیز بنجامین و دیلن با صدای بلند با هم دعوا می‌کنند. یکی از کارمندان باغ وحش از مأمور سازمان حمایت از حیوانات متنفر است و عکس او را بر سیبل دارت گذاشته و مدام او را تهدید به مرگ می‌کند.
  در فیلم به برخی گونه‌های حیوانات، نحوه‌ی زندگی، غذای مناسب و مرگ آن‌ها اشاره می‌شود.
  فیلم چند صحنه و موقعیت خشن و غم‌انگیز دارد؛ از جمله نقاشی‌های دیلن با موضوعات ترسناک‌شان و خارج شدن مارها از جعبه‌شان و پراکنده شدن‌شان در مزرعه، صحبت‌های یکی از کارگران که مأمور سازمان حمایت از حیوانات را تهدید به مرگ می‌کند، رفتن کارگران در قفس شیر برای بستن قفل آن ‌که خراب ‌شده، فرار یکی از خرس‌ها و شلیک تیر بیهوش‌کننده به آن، حیواناتی وحشی مثل مار و ببر که دندان‌های خود را نشان می‌دهند و پیچیدن ماری دور پای یکی از شخصیت‌ها. موضوع مرگ مادر و غم و اندوه پدر و فرزندان از این موضوع، بر سراسر فیلم سایه افکنده است؛ هرچند شخصیت‌ها تلاش می‌کنند این موضوع را پشت سر بگذارند و به زندگی برگردند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم سینمایی که بر اساس زندگی واقعی بنجامین مِی ساخته ‌شده، درباره‌ی روزنامه‌نگاری ماجراجوست که پس از مرگ همسرش تصمیم می‌گیرد همراه دختر و پسرش، در خانه‌ای خارج از شهر ساکن شود و باغ ‌وحشی متروک را به کمک کسانی که در آن کار می‌کنند دوباره راه بیندازد. احیای باغ وحش و تلاش برای بهبود شرایط زندگی حیوانات آن، برای بنجامین چیزی فراتر از یک کار عادی است و سعی دارد با این کار، زندگی جدیدی برای خود و فرزندانش بسازد، با این امید که غمِ از دست دادن همسرش را کمی التیام ببخشد و کاری مفید انجام دهد تا احساس زنده ‌بودن داشته باشد. در این میان پسر نوجوان بنجامین که هنوز با شرایط جدید خو نگرفته، باعث ایجاد مشکلات بسیاری می‌شود. اما دخترش، با وجود سن کمی که دارد، مسئولانه در کنار پدرش می‌ایستد و با محبتی که دارد، سعی می‌کند اعضای خانواده را نزدیک هم نگه دارد. کارگران باغ وحش و مدیرشان نیز که ابتدا به حسن نیت بنجامین شک داشتند، کم‌‌کم به او اعتماد می‌کنند و همدلانه تا آخر کار در کنارش می‌مانند. فیلم به موضوعاتی همچون جایگاه عشق و توجه در خانواده، رابطه‌ی پدر و فرزندان، مسئولیت‌پذیری، اهمیت کار گروهی و عواطف انسان‌ها به حیوانات و تاثیر آن‌ها بر یکدیگر می‌پردازد.
  موضوع مرگ همسر بنجامین و ناراحتی او و فرزندانش که در تمام طول فیلم محسوس است و نیز، مسائل پسر نوجوان بنجامین و نقاشی‌های ناامیدانه‌اش ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناراحت‌کننده و غم‌انگیز باشند. وجود حیوانات مختلفی مثل مارهای رها شده در مزرعه، ببر در حال مرگ و خرسی که فرار کرده نیز ممکن است کوچک‌ترها را دچار دلهره و ترس کند. در نسخه‌ی اصلی فیلم، بزرگ‌ترها در یک کلاب مشروبات الکلی می‌نوشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت کافی برای گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم درباره‌ی بنجامین مِی، خبرنگاری است که پدر دو فرزند به نام‌های دیلن ۱۴ ساله و رُزی ۷ ساله است. با این‌که ۶ ماه از مرگ همسرش می‌گذرد، هنوز خانواده با غم او کنار نیامده‌اند و بنجامین تلاش می‌کند با تغییر فضای زندگی‌شان، این راه را برای خودش و فرزندانش هموار کند. با وجود مخالفت‌های برادر حسابدار بنجامین، او خانه‌ای خارج از شهر می‌خرد که باغ وحشی متروک در آن قرار دارد و باید تغییرات زیاد و پرهزینه‌ای در آن انجام شود تا بتواند دوباره پذیرای مراجعین باشد. در این میان، دیلن با مشکلاتی که در مدرسه و خانه ایجاد می‌کند و کارگران باغ وحش که به نیت واقعی او درباره‌ی خرید آن‌جا اعتماد نکرده‌اند، برای او دردسرهای جدیدی درست می‌کنند. اما به مرور بنجامین می‌تواند مدیریت باغ وحش را به ‌درستی انجام دهد و اعتماد نیروهایش و برادرش را به خود جلب کند تا در کنار او بمانند و از طرف دیگر، دلیل بسیاری از ناسازگاری‌های دیلن را درک کند و روابطش با او را بهبود بخشد. در نهایت همگی با همکاری هم موفق می‌شوند باغ وحش خاطره‌انگیز را بازگشایی کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال به موضوع از دست دادن عزیزان فکر کرده‌اید؟ به نظرتان چه راه‌هایی برای رویارویی با چنین غم‌هایی وجود دارد؟
  به نظر شما چرا بنجامین اصرار داشت باغ وحش را بخرد و با وجود مشکلات مالی روی تصمیمش پافشاری می‌کرد؟
  آیا شخصیت‌های داستان برای شما واقعی و قابل‌ درک بودند؟ اگر شما جای آن‌ها بودید، چه رفتارهایی انجام می‌دادید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۱