مبارک

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پیرمردی نقال و ناامیدی او از کارش، بیماری او و تلاش نوه و عروسک‌هایش برای بازگرداندن او به زندگی و ایجاد علاقه به شاهنامه در تماشاگران

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و همکاری بین عروسک‌ها برای نجات پیرمرد می‌تواند در جهان کودکان معنادار باشد.
  مبارک و بقیه‌ی عروسک‌ها برای نجات جان پیرمرد نقال تلاش می‌کنند و جان‌شان را به خطر می‌اندازند. آن‌ها تا رسیدن به هدف‌شان ناامید نمی‌شوند و در آخر، گل‌پری را هم راضی می‌کنند که با آن‌ها همراه شود.
  موضوع زندگی پوچ امروزی و از یاد بردن خاطرات گذشته و تاریخ ایران یا از بین رفتن فرهنگ گذشته که درونمایه‌ی اصلی این فیلم است، موضوع کودکانه‌ای نیست.
  در چندین موقعیت گفتار و تکه کلام‌های بزرگسالانه استفاده می‌شود: به جان ننه‌م، اراجیف.
  کودکان با اسامی بعضی از شخصیت‌های شاهنامه و نیز با شخصیت مبارک آشنا می‌شوند؛ به داستان این شخصیت‌ها هم اشاراتی می‌شود.
  دیو سفید در صحنه‌های مختلف اکوان را می‌زند. مردی که نوشته‌های گل‌پری را خوانده سر او داد می‌زند و او را از دفتر کارش پرت می‌کند بیرون. اژدهاک ظاهر و رفتارهای ترسناکی دارد. او گل‌پری را تهدید می‌کند و یکی از شخصیت‌ها را منجمد می‌کند. دستیاران اژدهاک گل‌پری را به چاله‌ای پرت می‌کنند. گل‌پری می‌خواهد با میله‌ی فلزی عروسک‌ها را بکشد. اژدهاک عروسک‌ها را تبدیل به آهن می‌‌کند و صحنه‌های متعدد تعقیب و گریز وجود دارد. فضای کلی فیلم هم سرد و ترسناک است و تا پایان فیلم، ارتباط گرم و دوستانه‌ای بین شخصیت‌ها دیده نمی‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم لایو اکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی)، داستان پیرمردی است که داستان‌های شاهنامه را نقالی می‌کند ولی کم‌کم همه‌ی تماشاگرانش را از دست داده و دیگر کسی نیست که به داستان‌های شاهنامه علاقه‌مند باشد. طی ماجراهایی، عروسک‌های داستان‌ها جان می‌گیرند و تلاش می‌کنند پیرمرد را که از فرط غصه به خاطر گم‌ شدن عروسک رستم، در بستر بیماری افتاده، نجات دهند و مردم را به تماشای نقالی ترغیب کنند. نوه‌ی پیرمرد، گل‌پری، که در کودکی با این شخصیت‌ها بزرگ شده، ولی به تدریج علاقه‌اش به آن‌ها را از دست داده، در پایان داستان با عروسک‌ها همراه می‌شود. فیلم سعی دارد به کودکان این پیام را انتقال دهد که ما با نیروی تخیلمان اتفاقات را می‌آفرینیم و اگر بخواهیم می‌توانیم آن‌ها را تغییر دهیم.
  فیلم چندین صحنه‌ و موقعیت‌ خشن و ترسناک دارد؛ از جمله ظاهر و رفتارهای اژدهاک که عروسک‌ها را می‌دزدد و آن‌ها را به آهن تبدیل می‌کند و صحنه‌های تعقیب و گریز فراوان بین شخصیت‌های خوب و بد داستان. همچنین، اشاراتی که به شخصیت‌های شاهنامه می‌شود، برای مخاطب کوچک‌تر که ممکن است با داستان‌های شاهنامه آشنایی نداشته باشد، قابل درک نیست. پرداختن به زندگی پوچ امروزی و از یاد بردن خاطرات گذشته و تاریخ ایران یا از بین رفتن فرهنگ گذشته که درونمایه‌ی اصلی این فیلم است، موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان این فیلم در مورد پیرمردی است که به حرفه‌ی نقالی مشغول است و ابزار کارش، عروسک‌های شخصیت‌های شاهنامه‌اند. گل‌پری نوه‌ی پیرمرد نقال است که دیگر علاقه‌ای به شخصیت‌ها و داستان‌های شاهنامه ندارد اما با جان گرفتن این عروسک‌ها زندگی‌اش تغییر می‌کند. اسی پلنگ، صاحب اسباب‌بازی‌فروشی، به دستور اژدهاک، بعضی از عروسک‌های شاهنامه را می‌دزدد و بقیه‌ی عروسک‌ها با کمک گل‌پری سعی می‌کنند رستم را برگردانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما عروسک‌ها چطور می‌توانستند گل‌پری را به همراهی با خودشان راضی کنند؟
  فکر می‌کنید پیام این فیلم چه بود؟ این فیلم شما را به شخصیت‌ها و داستان‌های شاهنامه علاقه‌مند کرد؟
  اگر شما می‌خواستید بچه‌ها را به داستان‌های شاهنامه علاقه‌مند کنید داستان را چطور می‌نوشتید؟ یا اصلاً چه‌جور فیلمی می‌ساختید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۱۳۹۵