محصور

(Fenced In)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی کمدی درباره‌ی حساسیت یک مرد به سروصدای زیاد، رفتن آن‌ها به محله‌ای ساکت و حضور خانواده‌ی پرسروصدایی در همسایگی آن‌ها

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی والتر و جوانا خیلی خوب است. آن‌ها همیشه از هم حمایت می‌کنند و همدیگر را دوست دارند. تونینیو و والتر که با خصوصیات اخلاقی هم کنار نمی‌آیند، کم‌کم یاد می‌گیرند مسالمت‌آمیز با هم کنار بیایند و در پایان دوست‌های خوبی می‌شوند.
  در عوارض مصرف قرص‌های آرام‌بخش والتر نوشته شده ادامه‌ی مصرف قرص‌ها می‌تواند باعث مشکلات دائمی در مردانگی شود و جوانا با فهمیدن این موضوع خیلی ناراحت می‌شود. کامیلا اولین بار که آرتور را می‌بیند نگاه معنی‌داری به او می‌کند و خیلی زود با هم قرار می‌گذارند وکامیلا سوار موتور او می‌شود. شبی که تونینیو و کِلی مهمان جوانا و والتر هستند، تونینیو درباره‌ی سرد شدن روابطشان با همسرهایشان صحبت می‌کند و والتر برداشت بدی از حرف‌های او می‌کند. وقتی مرغ‌های والتر صاحب جوجه می‌شوند، آرتور جوجه‌ها را دم خانه‌ی تونینیو می‌برد و می‌گوید باید از جوجه‌ها تست دی‌ان‌ای بگیرد تا معلوم شود بچه‌دار شدن مرغ‌ها کار خروس او بوده است. کامیلا بعد از دعوا با پدرش به او می‌گوید می‌رود خانه‌ی همسایه‌شان. مصرف مشروبات الکلی و کشیدن سیگار هم در بعضی از موقعیت‌ها دیده می‌شود.
  در این فیلم از واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیزی مثل خاک بر سر، خنگ، مرتیکه، عوضی، لعنتی، چه مرگته، نفهم، بی‌شعور، دهن‌لق، الاغ، زرزر اضافه، کثافت، خپل، کپه‌ی مرگت رو بذار، خفه‌خون بگیر و... استفاده شده است. پسرهای تونینیو و کِلی با لحن بدی با پدرشان و والتر حرف می‌زنند. متقابلاً تونینیو و کِلی هم گاهی با لحن بد با بچه‌هایشان حرف می‌زنند و مثلاً در یکی از موقعیت‌ها کِلی به پسر کوچکش می‌گوید: برو کپه‌ی مرگت رو بذار. در دوبله تونینیو مادرش را ننه صدا می‌کند. کامیلا هم بعد از مخالفت پدرش با رابطه‌اش با آرتور به شکل توهین‌آمیزی با او صحبت می‌کند. آن‌ها گاهی با لقب همدیگر را صدا می‌کنند. مثلاً تونینیو والتر را سبیل صدا می‌کند.
  زمانی که والتر می‌خواهد از روی زبانش به پرنده‌ی تونینیو غذا بدهد، پرنده زبان او را می‌کشد و زبانش خیلی کشیده می‌شود. وقتی والتر ماده‌ی بیهوشی به سگ تونینیو شلیک می‌کند، تیر اشتباهی به مادر تونینیو برخورد می‌کند و بیهوش می‌شود و چند روز بعد فوت می‌کند. مار بوآی گمشده‌ی تونینیو در جلسه‌ی احضار روحِ مادر تونینیو دور گردن والتر حلقه می‌زند و والتر گردن او را می‌گیرد و خفه‌اش می‌کند. والتر در یکی دیگر از موقعیت‌ها طوطی تونینیو را هم خفه می‌کند و با دستگاه شوک او را زنده نگه می‌دارد. وقتی مدیر مدرسه‌ی سامبا و تونینیو درگیر می‌شوند، گلوله‌ای شلیک می‌شود و والتر را می‌بینیم که نقش زمین شده و خون از زیر سرش جاری شده است، ولی مشخص می‌شود آن خون نیست و جوهر قرمز است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی محصور ماجرای مردی به اسم والتر است که مبتلا به یک بیماری می‌شود. سروصدای زیاد باعث می‌شود حال او بد شود و اگر این موقعیت ادامه داشته باشد، موجب ایست قلبی او خواهد شد. آن‌ها به محله‌ای کوهستانی نقل‌مکان می‌کنند، ولی گرفتار همسایه‌ی پرسروصدایی می‌شوند. والتر رابطه‌ی صمیمانه‌ای با همسرش جوانا دارد. آن‌ها به هم احترام می‌گذارند و همدیگر را دوست دارند. والتر و تونینیو هم کم‌کم یاد می‌گیرند با هم کنار بیایند و به دوست‌های خوبی تبدیل می‌شوند.
  در این فیلم موقعیت‌های ترس و خشونت کمی وجود دارد. یک طوطی زبان والتر را از دهنش بیرون می‌کشد و تیرِ بیهوشی والتر اشتباهی به مادر تونینیو برخورد می‌کند و والتر فکر می‌کند مسبب مرگ مادر تونینیو شده است. مار بوآی تونینیو دور گردن والتر حلقه می‌زند و چیزی نمانده او را خفه کند. در فیلم شخصیت‌ها از واژه‌ها و عبارت‌های زشت استفاده می‌کنند و با لحن توهین‌آمیزی با هم صحبت می‌کنند. دختر والتر عاشق پسر تونینیو می‌شود و در خانه‌ی آن‌ها زندگی می‌کند. شخصیت‌ها گاهی جمله‌هایی می‌گویند که بار جنسی دارد. مثلاً تونینیو به پسرش و دختر والتر می‌گوید مطمئنم ماهی‌های زیادی با هم از رودخانه گرفته‌اند. یا والتر به جوانا می‌گوید مصرف داروهای آرام‌بخش باعث می‌شود مردانگی‌اش به مشکل برخورد کند. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های 18 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  والتر مبتلا به بیماری‌ای شده که سروصدا باعث آسیب دیدن نورون‌های اعصابش می‌شود و اگر ادامه پیدا کند ممکن است دچار ایست قلبی شود. او و جوانا به توصیه‌ی پزشکش به منطقه‌ای کوهستانی و بی‌سروصدا می‌روند. چیزی نمی‌گذرد همسایه‌ی پرسروصدای آن‌ها از راه می‌رسد. آن‌ها سازهای پرصدایی می‌زنند و تا دیروقت مهمانی برگزار می‌کنند. والتر بارها با آن‌ها درگیر می‌شود. بین‌ آن‌ها اختلاف‌های بسیاری به وجود می‌آید، ولی کم‌کم همه چیز تغییر می‌کند. آن‌ها یاد می‌گیرند با هم مسالمت‌آمیز رفتار کنند و به همدیگر احترام بگذارنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به حال همسایه‌های پرسروصدایی داشته‌اید؟ چه برخوردی با آن‌ها کرده‌اید؟
  آیا قوانین زندگی در آپارتمان را می‌دانید؟
  فکر می‌کنید دو تا دوست می‌توانند خصوصیات اخلاقی متفاوتی داشته باشند و همچنان دوست‌های خوبی باشند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Roberto Santucci
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۱۱۰
  کشور سازنده برزیل
  استودیو Netflix، Camisa Listrada
  بازیگران جولیا رابلو، لیاندرو هاسوم، مائوریسیو مانفرینی
  سال انتشار ۲۰۲۲