مخفیگاه

(Hideaway)
thumbnail
۱۸ سال به بالا
۱۶ تا ۱۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی تلاش‌های پسری جوان برای پرداخت بدهی مالی، عضویت در گروهی خلاف‌کار، ورود به چالش‌ها و دردسرهای خطرناک

سال: 1399
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پرهام که سال‌هاست به تنهایی زندگی خود را ادامه می‌دهد با دیدن نیکی و عضویت در گروه آن‌ها شادی و دوستی را تجربه می‌کند. ورزش پارکور به او اعتماد به نفس می‌دهد و یادگیری حرکات مختلف و سخت این ورزش احساس توانایی را در پرهام تقویت می‌کند. او از ورود به مأموریت‌هایی مانند دزدی می‌ترسد و در مقابل نیکی تلاش می‌کند مانع ورود پرهام به مأموریت‌ها شود.
  پرهام، مهربان، درستکار و سخت‌کوش است. او به تنهایی هزینه‌های زندگی روزمره‌ی خود تأمین می‌کند و درعین‌حال به نیازهای دوستان و اطرافیانش توجه می‌کند، اسکیت پسر همسایه را درست می‌کند و یا به دنبال صاحب کیف پول گمشده می‌گردد. پرهام از زندگی سخت خود شکایتی ندارد و با انعطاف‌پذیری این بخش از زندگی را پذیرفته است. نیکی که به پرهام علاقه‌مند شده است، تلاش می‌کند از او مراقبت کند تا تصمیم‌های درستی برای زندگی خود بگیرد. نیکی نسبت به رفتارهای زورگویانه‌ی پدرام اعتراض دارد و می‌خواهد خود تصمیم‌گیرنده‌ی زندگی‌اش باشد. تماشای عشق میان نیکی و پرهام و همچنین تلاش پرهام برای یادگیری ورزش پارکور برای نوجوانان قابل درک است.
  مازیار و دوستانش ماده‌ی مخدر گل مصرف می‌کنند. پرهام و نیکی رابطه‌ی عاشقانه باهم دارند. همچنین موضوعاتی چون دزدی، نزول گرفتن، قتل و گروگان‌گیری در داستان مطرح می‌شود که مربوط به دنیای بزرگ‌سالان است.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است؛ عوضی، خیلی گاوی، لندهور، دهنتون سرویس، زر نزن، خفه شو و کثافت.
  در این فیلم صحنه‌هایی از انجام حرکات ورزش پارکور وجود دارد که ممکن است نوجوانان را ترغیب به یادگیری این ورزش کند.
  پرهام را از ساختمان نیمه‌کاره‌ای آویزان می‌کنند تا بدهی مالی خود را تسویه کند. پرهام در زمان دوچرخه‌سواری با تاکسی تصادف می‌کند. کیان که شرخر است، پرهام را در خیابان می‌گیرد و تمام پولش را می‌دزدد. پدرام برای مراقبت از نیکی او را تعقیب می‌کند. پرهام در حین حرکات پارکور از سقف یک آپارتمان آویزان شده، گیر می‌افتد و پدرام او را نجات می‌دهد. اعضای تیم روی یک کامیون در حال حرکت می‌پرند. مادر پسر بچه‌ای، پرهام را تهدید می‌کند که اگر به پسرش نزدیک شود، او و دوستانش را آتش می‌زند. اعضای تیم در جریان شوخی با اسلحه، پرهام را تهدید به مرگ می‌کنند. پرهام با کیان درگیر می‌شود، کیان با مشت به شکم او ضربه می‌زند و همسایه‌ی پرهام را تهدید می‌کند. در یکی از مأموریت‌ها اعضای تیم با اسلحه به محل دزدی می‌روند. در حین دزدی درگیری مسلحانه رخ می‌دهد و پدرام در این عملیات کشته می‌شود. مازیار کیان را گروگان می‌گیرد. کیان با اسلحه کشته می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی”مخفیگاه” درباره‌ی زندگی پسری جوان به نام پرهام است که پدر و مادر خود را از دست داده است و به تنهایی زندگی می‌کند. او که برای تسویه بدهی مالی بزرگش با دوچرخه کار می‌کند در یک تصادف با نیکی دختر پارکور کار آشنا و در ادامه وارد گروه خلاف‌کار نیکی و دوستانش می‌شود. اعضای گروه با استفاده از مهارتشان در پارکور به دزدی اجسام گران‌بها می‌پردازند و از این راه هزینه‌های زندگی خود را تأمین می‌کنند. پرهام و نیکی که به یکدیگر علاقه‌مند شده‌اند، با مخالفت پدرام، رئیس گروه، مواجه می‌شوند. پرهام مهربان، مسئولیت‌پذیر و سخت کوش است. او از زندگی در گاراژ و یا پشت‌بام خانه‌ها شکایتی ندارد، زندگی خود را پذیرفته است و سعی می‌کند از نیکی حمایت کند. یادگیری ورزش پارکور به او اعتماد به نفس می‌دهد و به زندگی روزمره‌اش جذابیت می‌بخشد.
  در فیلم صحنه‌های زیادی از ترس و خشونت وجود دارد. کیان پرهام را از پشت‌بام آویزان می‌کند تا بدهی مالی خود را تسویه کند. پرهام با دوچرخه‌اش با یک تاکسی تصادف می‌کند. در حین انجام حرکات پارکور در پشت‌بام گیر می‌افتد. افراد در مأموریت‌ها باهم درگیر می‌شوند، با اسلحه به هم شلیک می‌کنند و در صحنه‌های متعددی شخصیت‌ها به قتل می‌رسند. جنازه‌ی کیان درحالی‌که خون‌ریزی می‌کند، نمایش داده می‌شود. موضوعاتی چون دزدی، نزول‌خوری، مصرف مواد مخدر، قتل و گروگان‌گیری در داستان وجود دارد که مربوط به دنیای بزرگ‌سالان است.

  چکیده داستان

  پرهام، پسری جوان که در کودکی پدر و مادر خود را از دست داده است به تنهایی در یک گاراژ زندگی می‌کند. او به دلیل وجود بدهی‌ مالی سنگین، با دوچرخه‌اش کار می‌کند تا بدهی‌اش را تسویه کند و از این راه هم‌زمان به علاقه‌اش یعنی دوچرخه‌سواری می‌پردازد. پرهام در یک تصادف با نیکی، دختری پارکور کار آشنا و وارد باند کوچک و خلاف‌کار نیکی و دوستانش می‌شود. در این باند چند جوان پارکور کار از توانایی خود برای انجام دزدی استفاده می‌کنند. پرهام برای تسویه بدهی‌اش و علاقه‌ای که به نیکی پیداکرده است با این گروه همکاری می‌کند و وارد دردسرها، مأموریت‌ها و چالش‌های خطرناکی می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا نیکی نمی‌تواند در مقابل تصمیم‌های پدرام مقاومت کند؟
  با کدام‌یک از ویژگی‌های پرهام ارتباط برقرار کرده‌اید؟ چرا؟
  اگر شما به جای پرهام بودید چه راهی را برای پرداخت بدهی خود انتخاب می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان بنیامین نادعلی
  مدت زمان ۸۲
  کشور سازنده ایران
  بازیگران شایان فصیح زاده، میلاد معیری، نهال دشتی
  سال انتشار ۱۳۹۹