مدرسه‌ی خرگوش‌ها: محافظان تخم طلایی

(Rabbit School: Guardians of the Golden Egg)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک بچه‌خرگوش بزهکار و تلاش برای تبدیل شدن به خرگوش عید پاک

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مدرسه‌ی خرگوش‌ها، نشستن روی نیمکت‌های کلاس و انجام فعالیت‌های گروهی می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد. امی با وجود توانایی‌هایش برای تبدیل شدن به خرگوش عید پاک، کوچک شمرده می‌شود اما او دوست خوبی مثل مکس دارد که در لحظات سختی نیز او را همراهی می‌کند.
  خرگوش‌ها کارها را به صورت گروهی انجام می‌دهند. مکس و امی دوستان وفاداری هستند و همیشه به هم کمک می‌کنند. مکس طی تجربه‌هایش در مدرسه‌ی خرگوش‌ها، بر خودخواهی‌اش غلبه می‌کند و مهربانی و کار گروهی را یاد می‌گیرد. مربی‌های مدرسه به بچه‌ها اعتماد دارند و به آن‌ها فرصت می‌دهند تا توانایی‌های درونی‌شان را نشان دهند.
  در چند صحنه، خرگوش‌ها با لباس زیر در برکه‌ای آب‌تنی می‌کنند. همچنین، در چند صحنه، مکس و امی دست همدیگر را می‌گیرند و نگاه‌های معناداری به هم می‌کنند.
  روباه‌ها بارها از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر خنگول، کودن، ابله و همچنین، از عبارت‌هایی مثل مغزفندقی و پدرخرگوش استفاده می‌کنند. روباه مادر فرزندانش را بارها تحقیر یا تهدید می‌کند: دهنت رو ببند، با کمربند سیاه‌تون می‌کنم.
  در سراسر فیلم بارها به آیین عید پاک و تخم‌مرغ‌های رنگی این مراسم اشاره می‌شود.
  صحنه‌های متعددی از پرت شدن حیوانات به هوا و سقوط از ارتفاع وجود دارد. مکس روی هواپیمای کنترلی سوار می‌شود که از کنترل خارج شده و وارد جنگل می‌شود. روباه‌ها تلاش می‌کنند او را بگیرند اما موفق نمی‌شوند و او در نهایت در مدرسه‌ی خرگوش‌ها سقوط می‌کند. روباه‌ها برای خرگوش‌ها تله گذاشته‌اند که هم مکس و هم یکی از خود روباه‌ها در آن می‌افتند و از درخت آویزان می‌شوند. روباه‌ها به مدرسه‌ی حفاظت‌شده‌ی خرگوش‌ها نفوذ می‌کنند، دنبال خرگوش‌ها می‌کنند و بچه‌خرگوشی را گروگان می‌گیرند. خرگوش‌ها با استفاده از آموزش‌هایی که دیده‌اند و امکاناتی که دارند، خود آن‌ها را به بیرون از محوطه یا به سمت‌شان تخم‌مرغ پرتاب می‌کنند. خرگوش‌ها یاد می‌گیرند خودشان را غیب کنند و در جای دیگری ظاهر شوند. در دو صحنه، خرگوش‌های شهر بچه‌خرگوش کوچولو را اذیت می‌کنند اما مکس به او کمک می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی در مورد خرگوش‌های عید پاک و بر اساس نسخه‌ای به‌روزشده از داستانی قدیمی، نوشته‌ی فریتز کوش‌گوتا و آلبرت سیکتوس، ساخته شده است. داستان در مورد بچه‌خرگوش تنها و بی‌سرپرستی است که با دزدی از مغازه‌های شهر تفریح می‌کند و آرزو دارد عضو گروه اراذل معروف شهر باشد. یک اتفاق باعث می‌شود او از مدرسه‌ی خرگوش‌ها در وسط جنگل سر در بیاورد. او که پیش از این جز خودش به چیز دیگری اهمیت نمی‌داده، حالا در کنار خرگوش‌های دیگر تلاش می‌کند از تخم طلایی نماد عید پاک در برابر روباه‌ها محافظت کند. همکاری و همراهی با بچه‌خرگوش‌ها رؤیاها و هدف‌های او را تغییر می‌دهد و او را متحول می‌کند. او در تلاش برای تبدیل شدن به خرگوش عید پاک مهارت‌های تازه‌ای کسب می‌کند و همکاری و دوستی را تجربه می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد که حیوانات به هوا پرتاب می‌شوند یا از ارتفاع سقوط می‌کنند؛ هرچند هیچ‌ کدام آسیبی نمی‌بینند. در سراسر فیلم روباه‌ها به دنبال شکار خرگوش‌ها و دزدیدن تخم طلایی آن‌ها هستند. روباه‌ها نقشه‌های مختلفی را امتحان می‌کنند و برای خرگوش‌ها تله می‌گذارند تا در نهایت به مدرسه‌شان نفوذ می‌کنند. خرگوش‌ها با تمام امکانات خود با روباه‌ها مبارزه می‌کنند اما برگ برنده‌ی آن‌ها غیب شدن و ظاهر شدن در نقطه‌ای دیگر است که روباه‌ها را غافلگیر می‌کند. شخصیت‌ها، به‌ویژه روباه‌ها از عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی استفاده می‌کنند؛ مادر روباه‌ها فرزندانش را بارها تحقیر و تهدید می‌کند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی صحنه‌های خشن و ترسناک آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مکس بچه‌خرگوشی تنها و بی‌سرپرست است که با دزدی از مغازه‌های شهر تفریح می‌کند و آرزو دارد عضو گروه اراذل معروف شهر باشد. او اتفاقی روی یک هواپیمای کنترلی سوار می‌شود که از کنترل خارج شده و به میانه‌ی جنگل، به مدرسه‌ی خرگوش‌ها، می‌رود. او ابتدا قصد دارد به شهر برگردد اما روباه‌ها بیرون مدرسه کمین کرده و برایشان تله گذاشته‌اند. روباه‌ها در صدد هستند تا تخم طلایی بزرگی که نماد عید پاک به شمار می‌آید را به دست آورند و به نماد دوست‌داشتنی عید پاک تبدیل شوند. مکس به خرگوش‌ها کمک می‌کند تا از تخم محافظت کنند و کم‌کم به سبک زندگی آن‌ها علاقه‌مند می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  خرگوش‌ها برای مقابله با ترس‌شان چکار می‌کنند؟ در فارسی چه ضرب‌المثلی درباره‌ی ترس می‌دانید؟
  به نظر شما، چه چیزی در تخم طلایی باعث قوی‌تر شدن خرگوش‌ها می‌شود؟ چه چیزهایی در زندگی شما چنین نقشی دارند؟
  فکر می‌کنید چه چیزی باعث شد نظر مکس در مورد مدرسه‌ی خرگوش‌ها و پیوستن به گروه اراذل شهری تغییر کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۹
  سال انتشار ۲۰۱۷