مدرسه خرگوش‌ها: ماموریت تخم‌مرغی

(Rabbit Academy: Mission Eggpossible)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک خرگوش شهری و دوستی او با خرگوش‌های جنگل و کار گروهی آن‌ها برای نجات مراسم عید پاک

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مکس از تعلق به خرگوش‌های مدرسه احساس خوبی دارد و می‌خواهد ارشد بااستعدادی در کنار آن‌ها باشد. او به خاطر نداشتن توانایی منحصر به خودش نگران است و تلاش می‌کند خودش را به بقیه ثابت کند. دوستی بین او و بقیه‌ی خرگوش‌ها، رابطه‌ی آن‌ها با بزرگ‌ترهای مدرسه و احساسات و تجربه‌های آن‌ها می‌تواند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  مکس باروحیه و خوش‌قلب است و برای چیزی که دوست دارد تلاش می‌کند. او از تفاوت با بقیه‌ی خرگوش‌ها ناامید نمی‌شود و برای تقویت مهارت‌هایش دست از تمرین و تلاش برنمی‌دارد. خرگوش‌های مدرسه مهربان و حمایت‌گرند و با وجود این‌که از خرابکاری‌های مکس شاکی می‌شوند، باز هم به او کمک می‌کنند تا مهارت‌هایش را تقویت کند. خانم هرماینی هیچ وقت از مکس ناامید نمی‌شود و همیشه از او حمایت می‌کند. خرگوش‌ها با وجود این‌که به روباه بدبین‌اند، به او فرصت می‌دهند تا به گروهشان بپیوندد و در نهایت از این کارشان رضایت دارند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: خودخواه، بازنده، لعنتی، زبون‌دراز، کله‌پوک، کلک‌ات رو می‌کنم، رو مخ، بی‌خاصیت، عقب‌مونده، مسخره، احمق، دست از سرم بردار، عقل‌تون رو از دست دادین، ترسو، دروغگوی بدبخت، چرت و پرت، خنگ، بکش کنار، به‌دردنخور، خائن، تنبل، بی‌سواد، زده به سرت، به حسابت می‌رسم، گم شو و داغون.
  در داستان به مراسم عید پاک، جشن گرفتن این عید، تخم‌مرغ رنگی و خرگوش عید پاک اشاره می‌شود که در کشورهایی با فرهنگ مسیحی مرسوم است.
  لیو با بچه‌خرگوش بدرفتاری می‌کند و با بیلچه‌ای مکس را تهدید می‌کند. روباه‌ها برای خرگوش‌ها تله می‌گذارند. آن‌ها مکس و امی را تعقیب می‌کنند تا به عنوان غذا بخورند. تخم‌ طلایی سیاه می‌شود و خرگوش‌ها نگران می‌شوند. روباه‌ها به کوهستان می‌آیند و خرگوش‌ها را تهدید می‌کنند. آن‌ها باعث خراب شدن غار می‌شوند. مکس و امی در شب به جنگل می‌روند و روباه‌ها آن‌ها را دنبال می‌کنند. امی از پرتگاهی پایین می‌افتد. روباه‌ها امی را می‌گیرند و می‌خواهند او را بخورند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی که در ادامه‌ی قسمت قبلی ساخته شده، درباره‌ی خرگوشی شهری به نام مکس است که حالا در مدرسه‌ی خرگوش‌ها به عنوان خرگوش ارشد انتخاب شده و باید از شهر به جنگل برود و به خرگوش‌های مدرسه در آماده شدن برای جشن عید پاک کمک کند. مکس که خیلی از مهارت‌های خرگوش‌های مدرسه را ندارد، نگران تفاوت‌هایش با آن‌هاست و همیشه در تلاش است تا از آن‌ها عقب نماند، اما خیلی وقت‌ها دردسر درست می‌کند و خرابی به بار می‌آورد. معلم مدرسه که زنی حمایتگر و مهربان است، تلاش می‌کند به مکس کمک کند تا خودش را یکی از اعضای گروه به حساب آورد و از تک‌روی اجتناب کند. مکس در نهایت موفق می‌شود با بقیه‌ی خرگوش‌ها تیم شود و مراسم عید پاک را از دست روباه‌هایی که به آن طمع دارند و یک خرگوش شهری که می‌خواهد این سنت را از بین ببرد، نجات دهد. فیلم نشان می‌دهد که اعتماد کردن به دیگران یک توانمندی است و مهارت‌های فردی وقتی در جمع استفاده می‌شوند، به مهارت‌های دیگران افزوده می‌شوند و ارزش بیشتری دارند.
  فیلم صحنه‌ها موقعیت‌های خشن و ترسناکی دارد. روباه‌ها دشمن خرگوش‌ها هستند و همیشه برای آن‌ها تهدید محسوب می‌شوند. آن‌ها برای خرگوش‌ها تله گذاشته‌اند و از خوردن آن‌ها حرف می‌زنند. یکی از بچه‌خرگوش‌ها به دام روباه‌ها می‌افتد و در کلبه‌ی آن‌ها زندانی می‌شود. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.

  چکیده داستان

  در مدرسه‌ی خرگوش‌ها در جنگل، مراسم انتخاب خرگوش ارشد در حال برگزاری است. تخم طلایی جادویی که برندگان را نشان می‌دهد، اسم مکس، خرگوش خیابانی را هم به عنوان خرگوش ارشد معرفی می‌کند. حالا خرگوش‌ها باید برای مراسم عید پاک آماده شوند و مکس هم از شهر به جنگل آمده است تا به بقیه کمک کند. ناگهان خرگوش‌ها متوجه می‌شوند که تخم طلایی سیاه شده است و این یعنی قرار است در برگزاری مراسم جشن، مشکلی به وجود بیاید. روباه‌هایی که همیشه می‌خواهند برگزاری مراسم عید پاک را از دست خرگوش‌ها خارج کنند، این بار با خرگوشی از شهر که می‌خواهد مراسم را نابود کند، هم‌دست شده‌اند و به سمت مدرسه‌ی خرگوش‌ها در حرکت‌اند. اتحاد خرگوش‌های مدرسه و اضافه شدن یکی از روباه‌ها به آن‌ها، به نتیجه می‌رسد و مراسم نجات پیدا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان مکس در کنار خرگوش‌های جنگل چه احساسی نسبت به خودش داشت؟ فکر می‌کنید او در شهر خوشحال‌تر بود یا در جنگل؟
  به نظر شما همه‌ی افراد حتما یک استعداد خاص و برجسته دارند؟ نظرتان درباره‌ی این تاکید در فیلم چیست؟ چه پیامی برای بچه‌ها دارد؟
  به نظر شما چرا خرگوش شهری و دوستش می‌خواستند تخم‌مرغ‌های عید پاک را از بین ببرند؟ چرا می‌خواستند فیلم این کارشان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند؟ فکر می‌کنید از بین بردن مراسم آیینی و قدیمی خیلی طرفدار دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Ute von
  مدت زمان ۷۶
  کشور سازنده آلمان
  استودیو Akkord Film Produktion GmbH، arx anima
  بازیگران سنتا برگر، فردریش فون تون، نوح لوی
  سال انتشار ۲۰۲۲