مرد بازنده

(The Loser Man)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی درباره‌ی تلاش سرهنگی برای افشای راز قتل فردی جوان، روبه‌رو شدنش با فسادی مالی گسترده، همراه با مضامینی چون اعتماد، دوستی، تلاش و مسئولیت‌پذیری

سال: 1400
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خسروی علاقه‌ی زیادی به فرزندان خود دارد، اما به دلیل شغلش نمی‌تواند توجه دائمی به آن‌ها داشته باشد و خود از این موضوع ناراحت است. سینا و سارا، فرزندان خسروی روابط خوب و صمیمی با یکدیگر دارند و سارا به عنوان خواهر بزرگ‌تر سعی دارد روابط سینا و پدرش را ترمیم کند. خسروی با درک روابط سینا، خواسته‌ها و هدف اصلی او برای زندگی با پسرش همدلی می‌کند و موفق به بهبود رابطه‌اش با او می‌شود. رابطه‌ی سینا و سارا با پدرشان، مخالفت‌های پدر با خواسته‌های فرزندان و تلاش برای احیای رابطه در دنیای نوجوانان معنادار است.
  خسروی فردی متعهد، درستکار و مسئولیت‌پذیر است. او در مقابل تهدیدهای مافیای قدرت می‌ایستد و حتی بعد از اینکه پرونده را از او می‌گیرند به پیگیری‌های خود ادامه می‌دهد و قاتل را پیدا می‌کند. خسروی با مرضیه، قاتل شهاب همدلی می‌کند و بعد از شنیدن آزارهای شهاب تصمیم می‌گیرد او را فراری دهد تا نقطه‌ی اصلی پرونده یعنی فسادهای مالی را افشا کند. سینا که با مخالفت‌های دائم پدرش در موضوعات مختلف روبه‌رو می‌شود با اعتراض به او خواسته‌هایش را بیان می‌کند. او بعد از دیدن تلاش‌های پدرش برای احیای رابطه‌ی از دست رفته‌شان به مرور رفتار خود را با پدرش تغییر می‌دهد و صمیمیت به رفتار آن‌ها باز می‌گردد.
  در فیلم موضوع خیانت و روابط نامشروع به دفعات تکرار می‌شود. سینا به همراه دوست دخترش زندگی می‌کند و برای تولدش پارتی مختلط می‌گیرد. شهاب روابط متعددی با زنان داشته است. افراد در فیلم سیگار می‌کشند. همچنین موضوعاتی چون فساد مالی، مافیای قدرت و قتل در داستان مطرح می‌شود که در دنیای کودکان معنادار نیست.
  در فیلم از کلمات و عبارات نامناسبی مثل؛ زن باره، بی شرف، حروم لقمه، احمق و عوضی استفاده می‌شود. سینا در دعوا با پدرش او را بی‌عرضه خطاب می‌کند.
  جنازه‌ی شهاب در حالی که توسط ماشین زیر گرفته‌شده و خون‌ریزی کرده است، نمایش داده می‌شود. خسروی در موقعیت‌های متعددی از فیلم دست به خشونت می‌زند و با داد و فریاد با مظنونین صحبت می‌کند. خسروی به دنبال اردلان می‌رود، او را با ماشین تعقیب می‌کند و با ضربه‌های متعدد به ماشین اردلان او را نگه می‌دارد. او اردلان را گروگان می‌گیرد دست‌های او را به ریل قطار می‌بندد و درحالی‌که قطار هرلحظه ممکن است از روی او رد شود، از او اعتراف می‌گیرد. خسروی به شیشه‌ی ماشین حسام ضربه می‌زند و با خرد کردن شیشه قصد ترساندن حسام را دارد. حسام هم برای انتقام با چوب شیشه‌ی ماشین خسروی را خرد می‌کند. خسروی فوبیای حضور در فضای بسته دارد و با گیر افتادن در حمام نفس تنگی می‌گیرد. افرادی وارد خانه‌ی خسروی شده و تمام وسایل خانه را به هم می‌ریزند و می‌شکنند. دختر بهار با دیدن صحنه‌ی دستگیر شدن مادر گریه می‌کند و با التماس از پلیس‌ها می‌خواهد که مادرش را برگردانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی مرد بازنده، فیلمی جنایی درباره‌ی پرونده‌ی جدید سرهنگ خسروی است. خسروی در این پرونده، قتل مشکوک جوانی به نام شهاب را بررسی می‌کند. شهاب در ظاهر فردی خیر است، اما با پیگیری‌های خسروی فساد مالی گسترده و همکاری او با شبکه‌ی تبهکاران افشا می‌شود. مافیای قدرت قصد دارند خسروی را از پرونده اخراج کنند تا فسادهای مالی آن‌ها افشا نشود. خسروی بعد از اخراج شدن هم همچنان پنهانی به دنبال راز قتل شهاب می‌گردد. او درمی‌یابد که قاتل، مرضیه، معشوقه‌ی نوجوانی شهاب است که در پی آزارهای شهاب تصمیم به قتل گرفته است. خسروی که افشای فساد مالی شهاب را مهم‌تر از تحویل قاتل به پلیس می‌داند، مرضیه را فراری می‌دهد تا پرونده باز بماند و این فساد مالی بررسی شود. خسروی فردی تلاشگر، درستکار و مسئولیت‌پذیر است . او با صبوری پرونده را دنبال می‌کند و از تهدیدهای مافیای قدرت نمی‌ترسد.
  در فیلم صحنه‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد. خسروی در موقعیت‌های متعدد با خشونت و فریاد زدن از مظنونین اعتراف می‌گیرد. او اردلان را گروگان می‌گیرد و با بستن دست‌های او بر روی ریل قطار قصد ترساندن و اعتراف گیری از او دارد. افرادی ناشناس به خانه‌ی خسروی حمله می‌کنند او را در حمام زندانی کرده و تمام وسایل خانه‌اش را نابود می‌کنند. خسروی در تعقیب اردلان با ماشین خود به ماشین اردلان ضربه‌های متعدد می‌زند و او را مجبور به توقف می‌کند. جنازه‌ی شهاب که توسط ماشین زیر گرفته‌شده است در ابتدای فیلم نمایش داده می‌شود. در داستان موضوعاتی چون قتل، خیانت، روابط نامشروع، فسادهای گسترده مالی و دروغ‌گویی به دفعات تکرار می‌شود.

  چکیده داستان

  احمد خسروی که سرهنگ با تجربه‌ی اداره آگاهی است با پرونده‌ی قتل فردی به نام شهاب روبه‌رو می‌شود. خسروی با جستجو در شواهد پرونده، به فساد مالی بزرگ شهاب و همکاری او با شبکه‌ای بزرگ پی می‌برد. اعضای این شبکه برای جلوگیری از افشا شدن فسادهای مالی قصد دارند با تهدید پرونده را از خسروی بگیرند. خسروی پس از اخراج شدن از پرونده همچنان به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد و قاتل را که معشوقه‌ی دوران نوجوانی شهاب است پیدا می‌کند. قاتل اعتراف می‌کند در پی آزارهای متعدد شهاب دست به این قتل زده است و خسروی که هدف اصلی‌اش افشای فساد مالی است قاتل را به همراه پسرش روانه‌ی آلمان می‌کند تا پرونده برای همیشه باز بماند و با این کار فسادهای مالی افشا شود. هم‌زمان با داستان قتل شهاب، خسروی در روابط خانوادگی خود دچار مشکلاتی است و فرزندانش او را به کمتوجهی به خانواده متهم می‌کنند، اما خسروی موفق می‌شود رابطه‌ی از دست رفته با پسرش را جبران کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما خسروی چگونه می‌تواند بین کار و روابط خانوادگی تعادل برقرار کند؟
  چرا خسروی برای اجرای عدالت مرضیه را به پلیس تحویل نداد؟
  به نظر شما خسروی برای انجام مأموریت‌های خود اجازه‌ی انجام این خشونت‌ها را دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان محمدحسین مهدویان
  مدت زمان ۱۱۴
  کشور سازنده ایران
  استودیو HA International
  بازیگران بابک کریمی، جواد عزتی، رعنا آزادی ور
  سال انتشار ۱۴۰۰