مرد شمالی

(The Northman)
thumbnail
۱۸ سال به بالا
۱۶ تا ۱۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی پس گرفتن پادشاهی و انتقام قتل پدر، مبارزه با نیروهای شر، همراه با مضامینی چون ازخودگذشتگی، تلاش و فداکاری

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آملث از کودکی علاقه‌ی زیادی به پدر دارد و رابطه‌ی پدر با او دوستانه و سرشار از توجه و حمایت است. او با دیدن صحنه‌ی به قتل رسیدن پدر ترس زیادی را تجربه می‌کند و با فرار از دست نیروهایی که تصمیم به قتل او داشتند، دلهره، اضطراب و خشم را لمس می‌کند. خشم زیاد آملث نسبت به عمویش حس انتقام را در او بیدار می‌کند. احساسات و تجربه‌هایی از قبیل فداکاری، اراده، تلاش، پشتکار و مدیریت احساسات در شخصیت‌های مختلفی دیده می‌شود که در دنیای نوجوانان معنادار است.
  آملث شجاع و با اراده است و در عین حال اشتیاق زیادی برای کسب پادشاهی دارد. او از گذشته خاطرات تلخ زیادی دارد و دوری از خانواده روحیات و اخلاق او را تغییر داده است. آملث از عمویش متنفر است و این تنفر انگیزه‌ای برای انتقام در او بیدار کرده است. او با آشنایی با برده‌ای در ایسلند، عشق و دوستی را در خود حس می‌کند، با همکاری با همسرش به هدف خود نزدیک‌تر می‌شود و علاقه بین آن‌ها انگیزه‌ای برای نجات پادشاهی است. آملث که خود در نقش برده به سرزمین عمویش واردشده است بعد از دسترسی به شمشیر خود بردگان زیادی را آزاد می‌کند. در طول فیلم مهارت‌هایی مانند؛ برقراری ارتباط، حمایت، همدلی و حل مسئله پررنگ است.
  در فیلم برده‌داری، تجاوز به برده‌ها و نوشیدن مشروبات الکلی نشان داده می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین مسائل موجود در این فیلم مفهوم مبارزه و مرگ است. صحنه‌های به قتل رساندن افراد بسیار دردناک است.
  در فیلم از عبارات توهین‌آمیزی مانند دهنت رو ببند، سگ کثیف، برده‌های به درد نخور، می‌کشمت، احمق، بی‌مصرف‌ها، حرومزاده‌ها، برده‌های رقت‌انگیز، برده‌های بوگندو و مایه‌ی ننگ خانواده‌ای استفاده می‌شود.
  این فیلم اقتباسی از نمایشنامه‌ی هملت اثر شکسپیر است و تماشای این فیلم می‌تواند نوجوانان را نسبت به این اثر کنجکاو کند.
  زندگی روستایی، نوع پوشش، آداب و مناسک مراسم مردگان در این فیلم نمایش داده می‌شود.
  فیلم صحنه‌های ترس و خشونت بسیاری دارد. صحنه‌هایی مانند؛ مبارزات فیزیکی، قطع اندام‌های بدن، قطع سر، حمله‌های خونین با استفاده از سلاح‌هایی مانند شمشیر و سلاح‌های چوبی، دریده شدن اعضای بدن افراد، توسط انسان‌های دیگر، حمله‌ی سگ‌ها به انسان‌، خورده شدن سگ‌های زنده توسط انسان‌ها، نمایش اسکلت افراد مرده، خون‌خواری و زنده خواری انسان‌ها. آملث در کودکی، با چاقو، بینی یکی از نیروهای شر را قطع می‌کند. املث شاهد بریده شدن سر پدرش است. در یک بازی افراد با سلاحی چوبی به یکدیگر ضربات سنگینی وارد می‌کنند تا همدیگر را از سر راه بردارند و توپی را از زمین خارج کنند. در این بازی کودکی با ضربه‌ی مستقیم چوب بی‌هوش می‌شود. نیروهای شر مادران و فرزندان را می‌دزدند و خانه‌ها را آتش می‌زنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم مرد شمالی با الهام از شاهزاده هملت، یکی از شخصیت‌های ویلیام شکسپیر ساخته‌شده است. شاهزاده آملث که شاهد قتل پدر و دزدیده شدن مادر توسط عمویش است، در هنگام فرار به سرزمین‌های دور قسم می‌خورد که انتقام پدر را بگیرد، عمویش را بکشد و مادرش را آزاد کند. سال‌ها بعد آملث در نقش برده به سرزمین عمویش برمی‌گردد و متوجه می‌شود مادرش دستور قتل پدرش را صادر کرده است. آملث به کمک شمشیری به نام دراگر، مادر و فرزندان عمویش را به قتل می‌رساند و برای زنده نگه‌داشتن همسر و فرزند خود تصمیم به قتل عمویش می‌گیرد. در این نبرد آملث نیز بر اثر جراحات زیاد کشته می‌شود. در فیلم مفاهیمی چون اراده، حل مسئله و ازخودگذشتگی پررنگ شده است. آملث برای رسیدن به هدف خود یعنی پادشاهی، مسیری دشوار را طی می‌کند و در این مسیر تلاش، پشتکار و حمایت همسرش، به او انگیزه می‌دهد.
  فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناک بسیار زیادی دارد. مبارزات و درگیری‌های فیزیکی بسیار خونین و دردناک هستند. قطع اندام‌های بدن، قطع سر، بریده شدن اعضای بدن توسط انسان‌های دیگر، حمله‌ی سگ‌ها به انسان‌، خورده شدن سگ‌های زنده توسط انسان‌ها، خون‌خواری و زنده‌خواریِ انسان‌ها از جمله صحنه‌هایی است که در فیلم وجود دارد و شخصیت‌ها با شمشیر و سلاح‌هایی چوبی در مبارزات به یکدیگر حمله می‌کنند. در یکی از صحنه‌ها آملث در کودکی، با چاقو، بینی یکی از نیروهای شر را قطع می‌کند و در موقعیتی دیگر، شاهد بریده شدن سر پدرش است. در یک بازی افراد با سلاحی چوبی به یکدیگر ضربات سنگینی وارد می‌کنند و در این بازی کودکی با ضربه‌ی مستقیم چوب بی‌هوش می‌شود. نیروهای شر مادران و فرزندان را می‌دزدند و خانه‌ها را آتش می‌زنند. همچنین در فیلم برده‌داری، تجاوز جنسی و مصرف مشروبات الکلی نشان داده می‌شود که مربوط به دنیای بزرگسالان است. تماشای این فیلم برای نوجوانان زیر 16 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 16 تا 18 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  در سال 895 پس از میلاد، پادشاه اوروندویل پس از پیروزی در جنگ، نزد همسرش ملکه گودرون و پسرش آملث برمی‌گردد تا آملث را برای پادشاهی آماده کند. در این بین او با خیانت برادرش فیونیر مواجه می‌شود و فیونیر در مقابل چشمان آملث، پادشاه را می‌کشد و ملکه را می‌دزدد. آملث با دیدن قتل‌ عام مردم روستا و دزدیده شدن مادرش، با قایق فرار می‌کند و قسم می‌خورد که انتقام پدرش را بگیرد، مادرش را نجات دهد و فیونیر را بکشد. سال‌ها بعد، آملث، به عنوان برده به ایسلند، محل زندگی جدید فیونیر می‌رود و با کمک جادوگر به شمشیری به نام دراگر دست پیدا می‌کند. او با حمله‌ی شبانه به خانه‌ی مادرش، متوجه می‌شود این مادرش بوده که دستور قتل پدرش را صادر کرده است. آملث در مبارزه، مادر و برادر خود را می‌کشد و در محلی به نام دروازه‌ی جهنم به مبارزه با عمویش می‌پردازد. در این مبارزه آملث تصمیم می‌گیرد برای زنده ماندن همسر و فرزند خود، عمویش را به قتل برساند. آملث در مبارزه سر از تن عمویش جدا می‌کند و خود نیز به دلیل آسیب‌های فراوان کشته می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما به جای آملث بودید انتقام را انتخاب می‌کردید یا بخشش؟
  آیا تماشای این فیلم شما را به مطالعه‌ی نمایشنامه‌ی هملت اثر شکسپیر ترغیب کرده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Robert Eggers
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۱۳۷
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو New Regency Productions، Universal Pictures (presents)، Perfect World Pictures، Square Peg
  بازیگران الکساندر اسکاشگورد، کلیس بنگ، نیکول کیدمن
  سال انتشار ۲۰۲۲