مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

(Spider-Man: Homecoming )

بررس متن: علی نجفی

14+ 12 تا 14 با همراهی والدین

فیلمی ابرقهرمانی درباره‌ی مرد عنکبوتی نوجوان، و تجربه‌ی او از موفقیت، شکست، دوستی، مسئولیت‌پذیری و رسیدن به رشد فردی

سال انتشار: 2017

مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

(Spider-Man: Homecoming )
14+
12 تا 14 با همراهی والدین

فیلمی ابرقهرمانی درباره‌ی مرد عنکبوتی نوجوان، و تجربه‌ی او از موفقیت، شکست، دوستی، مسئولیت‌پذیری و رسیدن به رشد فردی

سال انتشار: 2017

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
پیتر مثل هر نوجوانی دوست دارد ابرقهرمان باشد، اما در زندگی واقعی، دوستان کمی دارد و دیگران او را شکست‌خورده و ضعیف می‌دانند. او ابتدا تصور می‌کند لباس مرد عنکبوتی به او قدرت می‌دهد، اما طی تجربه‌هایی که کسب می‌کند، متوجه می‌شود قدرتش از درون خود او سرچشمه می‌گیرد و لباس، تنها باعث می‌شود او خودش را باور کند. او همچنین، عشق، دوستی و رازداری را تجربه می‌کند که برای نوجوان‌ها تجربه‌هایی آشنا و معنادار است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
موضوع اصلی فیلم در مورد مسئولیت‌پذیری است. پیتر در خلال خراب‌کاری‌ها و حوادثی که تجربه می‌کند یاد می‌گیرد چگونه احساس مسئولیت‌پذیریش را مدیریت کند و به بهترین شکل به ثمر بنشاند. او یاد می‌گیرد خودش و توانایی‌هایش را بهتر بشناسد و می‌آموزد رشد از درون اتفاق می‌افتد، نه با عوامل بیرونی. در فیلم به همگام شدن با دنیا (به‌روز بودن) و اینکه سریع‌تر بودن همیشه به معنای بهترین بودن نیست، اشاره می‌شود. ابرقهرمان داستان با اینکه برای خنثی کردن نقشه‌های تبهکاران به خشونت متوسل می‌شود، اما با کشتن انسان‌ها مخالف است و تا آخرین لحظه تلاش می‌کند به هیچ ‌کس، حتی خود تبهکاران، آسیبی نرسد. تیم دانش‌آموزان برای مسابقه‌ی علمی، متشکل از طیف‌های مختلف جنسیتی، نژادی و شخصیتی است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
فیلم با صحنه‌هایی از ویرانه‌های ساختمان‌ها و بقایای تجهیزات فضایی‌ها شروع می‌شود. سرتاسر فیلم صحنه‌های بسیاری از دعوا و زد و خورد فیزیکی و شلیک با اسلحه‌های پیشرفته و فرازمینی وجود دارد، که به لطف جلوه‌های ویژه‌ی دیداری کاملاً واقعی به نظر می‌رسند. افراد شرور اسلحه‌ها را از بقایای مواد فضایی ساخته و به خلافکاران می‌فروشند. در موارد متعدد، خطر سقوط از ارتفاع و مرگ ابرقهرمان داستان را تهدید می‌کند؛ که این موضوع می‌تواند برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد، به ویژه اگر به پایان خوش داستان‌های ابرقهرمانی عادت نکرده باشند. صحنه‌های غافلگیرکننده‌ی متعددی هم در فیلم وجود دارد که ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود؛ از جمله، سقوط آسانسور حاوی دانش‌آموزان، همراه با خونسردی اغراق‌آمیز مأمور انتظامات و تصورات نادرست او از شدت حادثه، خطر برخورد هواپیما با برج‌های مسکونی هنگام سقوط، زغال کردن یک نفر با تفنگ پیشرفته و دفن شدن ابرقهرمان زیر آوارهای ساختمان، هرچند پس از چند دقیقه آنها را کنار می‌زند. در این صحنه‌ها، ابرقهرمان در آخرین لحظه موفق به جلوگیری از فاجعه می‌شود و معمولاً خودش به خطر می‌افتد.
گفتار نامناسب
موارد متعددی از فحش‌ها و کلمات جنسی در فیلم وجود دارد، اما در دوبله فقط به چند مورد کثافت، زهرمار و بچه‌قرتی بسنده شده است. موارد متعددی هم تمسخر و تهدید دیده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
نوجوان‌ها عاشق هم‌کلاسی‌شان می‌شوند و نگاه‌های معناداری بینشان رد و بدل می‌شود. در یک صحنه فروشنده‌ی مغازه با پیتر در مورد عمه‌اش شوخی می‌کند و پیتر در پاسخ حال دخترش را می‌پرسد. گاهی برخی شخصیت‌های زن لباس‌های باز دارند، که در دوبله پوشانده شده و بوسه‌ی بزرگ‌ترها حذف شده است. در صحنه‌های متعدد، پیتر برای پوشیدن لباس مرد عنکبوتی پیراهن و شلوارش را در می‌آورد و لخت می‌شود. در مهمانی به نوشیدن نوجوان‌ها اشاره می‌شود.
آنچه والدین باید بدانند

فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه دومین بازآفرینی در میان مجموعه فیلم‌های مرد عنکبوتی به شمار می‌آید. در این فیلم، پیترِ نوجوان بی‌صبرانه مشتاق است تا در کنار تونی استارک در مأموریت‌های ابرقهرمانی شرکت کند و حتی از درس و مدرسه به خاطر مبارزه با افراد شرور صرف‌نظر می‌کند، اما استارک، در مقابل، می‌خواهد او در امنیت کامل به تحصیل بپردازد. پیتر مخفیانه به ماجراجویی‌های خود ادامه می‌دهد تا جایی که خراب‌کاری بزرگی به بار می‌آورد و شایستگی داشتن لباس ابرقهرمانی را از دست می‌دهد. او می‌آموزد لباس به او قدرت نمی‌دهد بلکه تنها ابزاری است تا او راحت‌تر بتواند از قدرت ماورایی خود برای نجات انسان‌ها استفاده کند. او به خطر بزرگی پی برده، اما بزرگ‌ترها به دلیل مشغله‌های زیاد حاضر به شنیدن صحبت‌های او نیستند؛ در نتیجه، خودش به تنهایی وارد عمل می‌شود و به بقیه ثابت می‌کند شایستگی‌های یک ابرقهرمان را دارد. فیلم با نمایش جنبه‌های مختلف زندگی یک ابرقهرمان و تجربه‌ی او از موفقیت، شکست، دوستی و عشق، بر مسئولیت‌پذیری و رشد فردی تأکید می‌کند. این فیلم نیز، همچون همه‌ی فیلم‌های ابرقهرمانی، صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد که به مدد جلوه‌های ویژه کاملاً واقعی به نظر می‌رسند. ابرقهرمان داستان در صحنه‌های مختلف از ارتفاع سقوط می‌کند یا در خطر مرگ قرار می‌گیرد. صحنه‌های غافلگیرکننده‌ی متعددی در فیلم وجود دارد که ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود؛ به ویژه، زغال شدن یک نفر با تفنگ فوق ‌پیشرفته و سقوط هواپیما به سمت برج‌های مسکونی. ابرقهرمان همواره با به خطر انداختن خود در آخرین لحظات جلوی فاجعه را می‌گیرد. همچنین، روابط عاشقانه میان نوجوان‌ها در فیلم بسیار پررنگ، و با نگاه‌ها و حرف‌های معناداری همراه است. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

چکیده داستان

پیتر پارکر نوجوان می‌خواهد هر چه زودتر به گروه تونی استارک بپیوندد و در مأموریت‌های ابرقهرمانی مشارکت کند، اما استارک، در مقابل، می‌خواهد او در امنیت کامل به درس و مشقش برسد. پیتر هر شب مأموریت‌های ابرقهرمانی خود را دنبال می‌کند و در یکی از همین شب‌ها با دزدانی روبه‌رو می‌شود که اسلحه‌های پیشرفته و قدرتمندی دارند. در نهایت، او موفق می‌شود گروهی را ردگیری کند که با دست‌یافتن به ابزارها و دستگاه‌های انتقام‌جویان این اسلحه‌ها را می‌سازند. تلاش او برای مقابله با آنها و تجربه‌ی موفقیت و شکست در این راه باعث رشد او می‌شود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

خشونت در فیلم‌های ابرقهرمانی چه تفاوتی با فیلم‌های دیگر دارد؟ آیا می‌توان خشونت را با توجه به پیامدهای متفاوتش به انواع مختلفی دسته‌بندی کرد؟ آنجا که تونی می‌گوید «اگر بدون لباس هیچ‌ چیز نیستی، نباید آن را داشته باشی» به چه معناست؟ این حرف چطور به پیتر کمک کرد؟ به نظر شما، اگر تونی یا هپی زودتر یا بهتر به حرف‌های پیتر گوش می‌کردند، داستان چگونه رقم می‌خورد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 133
سال انتشار 2017