مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی

(Spider-Man: Into the Spider-Verse)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی تلاش یک پسر نوجوان برای یافتن جایگاه خود و تمرین کار گروهی همراه با ابرقهرمان‌های عنکبوتی مختلف از جهان‌های موازی

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مایلز شکست‌های متعددی را تجربه کرده و احساس تنهایی می‌کند. چالش‌های او در ارتباط با خانواده، سرکوفت‌های والدین و تلاش برای دوستیابی در مدرسه‌ی جدید در دنیای نوجوانی معنادار است. او بابت اتفاق‌های بدی که برای اطرافیانش می‌افتد، خودش را مقصر می‌داند و سرزنش می‌کند.
  مایلز شجاع و کنجکاو است و تلاش می‌کند راه استفاده از توانایی‌های منحصر به فرد خود را یاد بگیرد. والدین مایلز او را دوست دارند و همیشه از او پشتیبانی می‌کنند. پدر تلاش می‌کند رابطه‌ی خود با پسرش را بهتر کند. آن‌ها در نهایت به علاقه‌مندی مایلز بها می‌دهند و از او حمایت می‌کنند تا روی موضوع موردعلاقه‌اش کار کند. تنوع جنسیتی و رنگی در میان آدم‌های عنکبوتی دیده می‌شود؛ حتی یکی از آن‌ها یک خوک است! آن‌ها شجاع و فداکارند و برای تحقق هدف‌شان با هم همکاری می‌کنند.
  مایلز سعی می‌کند به گوئن نزدیک شود و نگاه‌ها و گفتگوهای معناداری میان‌شان رد و بدل می‌شود. عموی مایلز در مورد ارتباط با دخترهای مدرسه به او مشاوره می‌دهد. محصولات مختلف و متنوعی از مرد عنکبوتی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید این محصولات را در مخاطبان افزایش دهد؛ به‌ویژه این‌که خود مایلز هم یک دست از این لباس‌ها را از فروشگاه می‌خرد. همچنین، نوجوان‌ها از برندهای سونی و نایکی استفاده می‌کنند و برندهای دیگری مثل کوکا کولا روی بیلبوردها به چشم می‌خورند.
  در فیلم عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر احمق، آشغال، پیر خرفت و خوک به کار می‌رود. شخصیت‌ها گاه از تعابیر عامیانه نظیر ایستگاه گرفتن و تشتک پریدن استفاده می‌کنند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از درگیری آدم‌های عنکبوتی با هیولاهای غول‌پیکر و آدم‌های شرور و استفاده از مشت و لگد وجود دارد. زدوخوردهای آنان معمولاً باعث ویرانی‌هایی در سقف، دیوار، شیشه‌ها و ماشین‌های اطراف می‌شود. افراد کینگ‌پین با اسلحه‌های لیزری به سمت آدم‌های عنکبوتی شلیک می‌کنند. خود کینگ‌پین مرد عنکبوتی را با ضربه‌ی دستانش و عموی مایلز را با کلت می‌کشد و قصد دارد به مایلز هم شلیک کند. مایلز در موقعیت‌های مختلف دیگری نیز در خطر قرار می‌گیرد اما معمولاً در آخرین لحظه نجات پیدا می‌کند. علاوه بر مایلز، آدم‌های عنکبوتی دیگر نیز در زندگی‌هایشان عزیزانی از دست داده‌اند؛ حتی کینگ‌پین خانواده‌ی خود را در تصادف از دست داده و شرارت او در تلاش برای بازگرداندن‌شان به زندگی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری بر اساس داستان‌های مصور مرد عنکبوتی و مایلز مورالس ساخته شده است. داستان درباره‌ی پسر نوجوانی به نام مایلز است که در رابطه با خانواده و مدرسه‌ی جدیدش احساس تنهایی و سردرگمی می‌کند. والدینش به علاقه‌مندی‌های او بی‌توجه‌اند اما انگار عموی طردشده‌اش او را بهتر درک می‌کند. گزش یک عنکبوت رادیواکتیو توانایی‌های منحصربه‌فردی به او می‌دهد. او ناخودآگاه از آزمایشگاه کینگ‌پین سر در می‌آورد؛ جایی که یک دستگاه عظیم جهان‌های موازی را به هم ارتباط می‌دهد و می‌تواند تمام شهر را نابود کند. نزدیک شدن مرد عنکبوتی به این دستگاه باعث ورود ابرقهرمان‌های عنکبوتی مختلف از جهان‌های موازی به این جهان می‌شود. مایلز هنوز نمی‌داند چگونه می‌تواند از توانایی‌هایش استفاده کند ولی تلاش می‌کند در لباس مرد عنکبوتی به ابرقهرمان‌ها کمک کند. رویارویی او با عمویش در لباس ابرشروری که برای کینگ‌پین کار می‌کند و فداکاری عمو به خاطر او، او را بیش از پیش سردرگم می‌کند، اما همراهی با ابرقهرمان‌ها به او کمک می‌کند تا جایگاه خود را دوباره پیدا کند و با خانواده‌اش رابطه‌ی بهتری داشته باشد.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. آدم‌های عنکبوتی با هیولاها و آدم‌های شرور درگیر می‌شوند؛ درگیری‌هایی که خرابی‌ها و ویرانی‌های عظیمی به همراه دارد. افراد کینگ‌پین با اسلحه‌های لیزری به سمت آدم‌های عنکبوتی شلیک می‌کنند. در این فیلم، مرد عنکبوتی کشته می‌شود و شخصیت‌های مختلف از جمله مایلز و حتی کینگ‌پین شرور، عزیزان خود را از دست می‌دهند که ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. مایلز در موقعیت‌های مختلف به خطر می‌افتد اما معمولاً در آخرین لحظه نجات پیدا می‌کند. شخصیت‌ها در صحنه‌های مختلف از الفاظ توهین‌آمیز استفاده می‌کنند اما در دوبله از شدت آن‌ها کم شده است. در چند صحنه، نگاه‌ها و گفتگوهای معناداری بین مایلز و دختر عنکبوتی رد و بدل می‌شود. وجود محصولات متنوع از مرد عنکبوتی در بازار و خرید یکی از همین محصولات توسط مایلز در فیلم می‌تواند میل به خرید این محصولات را در مخاطبان افزایش دهد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک فیلم و موضوعات داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  یک پسر نوجوان به نام مایلز مورالس توسط یک عنکبوت رادیواکتیو گزیده می‌شود. او تغییرات عجیبی را تجربه می‌کند که علتش را نمی‌فهمد و ناخودآگاه از آزمایشگاه مخفی کینگ‌پین سر درمی‌آورد. کینگ‌پین دستگاه عظیمی ساخته تا سوراخی در فضا-زمان ایجاد کند و خانواده‌اش را به زندگی برگرداند ولی این کار او ممکن است تمام شهر را نابود کند. مرد عنکبوتی که تلاش می‌کند جلوی کینگ‌پین را بگیرد، کشته می‌شود اما این آزمایش باعث شده آدم‌های عنکبوتی دیگری از جهان‌های موازی دیگری ظاهر شوند. آن‌ها قصد دارند به کمک هم به جهان خود برگردند و سپس دستگاه کینگ‌پین را متوقف کنند. مایلز هم سعی می‌کند راه استفاده از توانایی‌های عجیب خود را بیاموزد و به آن‌ها کمک کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اتفاقات خنده‌دار چه تأثیری در فیلم‌های خشن دارد؟ فکر می‌کنید تأثیر خشونت در انیمیشن‌ها کمتر از فیلم‌هاست؟
  به نظر شما کدام ویژگی آدم‌های عنکبوتی را می‌توان الگوی رفتاری دانست؟ برای داشتن آن ویژگی‌ها باید ابرقهرمان بود؟
  قهرمان داستان در این فیلم با فیلم‌های دیگر مرد عنکبوتی چه تفاوتی داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۱۷
  سال انتشار ۲۰۱۸