مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲

(The Amazing Spider-Man 2)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ابرقهرمانی درباره‌ی مرد عنکبوتی جوان و تجربه‌ی او در رویارویی با احساسات تلخ خود، با تکیه بر مسئولیت‌پذیری، امیدواری و عشق

سال: 2014
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پیتر پارکر و هری آزبورن، هر دو در کودکی از والدین خود جدا شده و نزد دیگران بزرگ شده‌اند، اما احساس و رویکرد آنها نسبت به زندگی و مردم تفاوت زیادی دارد. تنهایی، از دست دادن والدین و نزدیکان، ناامیدی و شکست از جمله‌ی احساساتی است که شخصیت‌های جوان فیلم تجربه می‌کنند. ابرقهرمان داستان می‌آموزد با پذیرش احساسات تلخ خود، امید خود را حفظ کند و برای رسیدن به هدف دست از تلاش بر ندارد.
  در فیلم بر انتخاب مسیر شخصی و عدم دنباله‌روی تأکید می‌شود. گوئن اجازه نمی‌دهد کسی به جای او تصمیم بگیرد و یا عواطف و احساساتش بر انتخابش برای پیشرفت تأثیر منفی بگذارد. مرد عنکبوتی در سخت‌ترین لحظه‌ها امیدواری خود را حفظ می‌کند و با پشتکار به تلاش‌اش ادامه می‌دهد. او مسئولیت خود در برابر خانواده و نامزدش را فراموش نمی‌کند. پیتر، به کمک اطلاعات علمی نامزدش، موفق می‌شود راهی برای مقابله با غول الکتریکی و استفاده از قدرت خود او علیه خودش پیدا کند. مرد عنکبوتی با وجود برخورداری از قدرت ابرقهرمانی، برای مقابله با دشمنان، به علم هم نیاز دارد.
  مرد عنکبوتی در چند صحنه برای تعویض لباس لخت می‌شود. الکترو، غول الکتریکی، نیز در صحنه‌های متعدد جز یک لباس زیر لباسی به تن ندارد. مرد عنکبوتی و گوئن رابطه‌ای عاشقانه دارند و به هم ابراز علاقه می‌کنند. صحنه‌هایی از آغوش و بوسه میان آن دو وجود دارد که در نسخه‌های دوبله حذف شد‌اند. محصولات مختلف و متنوعی از مرد عنکبوتی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید این محصولات را در مخاطبان افزایش دهد.
  چند مورد عبارات توهین‌آمیز از جمله روده‌هاتو می‌کشم بیرون، خفه شید، در فیلم وجود دارد. لحن تند و خشن هم در سراسر فیلم شنیده می‌شود.
  فیلم با صحنه‌هایی پرتنش و تراژیک از سقوط هواپیما، پرت شدن یک نفر به بیرون از آن، و مرگ والدین پیتر آغاز می‌شود. سراسر فیلم پر است از صحنه‌هایی از زد و خورد فیزیکی، شلیک اسلحه، تصادف شدید خودروها و ویرانی‌ها و خرابی‌های عظیم در سطح شهر. پیتر و هری، هر دو والدین خود را از دست داده و نزد خانواده‌ی دیگری بزرگ شده‌اند. همچنین، پیتر، با اینکه تا آخرین لحظه سخت تلاش می‌کند، موفق نمی‌شود نامزدش را از مرگ نجات دهد. صحنه‌ی سقوط دختر جوان از ارتفاع و تلاش بی‌نتیجه‌ی پیتر ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌کننده باشد. همچنین، صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در مورد الکترو وجود دارد؛ از جمله، برق‌گرفتگی مکس و مرگ او، زنده شدنش بعد از مرگ و شلیک آذرخش به سمت همه‌ چیز و همه ‌کس، که باعث ویرانی‌های گسترده، پرت شدن وسایل و خودروها و مرگ آنی انسان‌ها می‌شود. مکس پیش از تبدیل به غول الکتریکی مورد بی‌مهری و بی‌توجهی کارفرمایان قرار می‌گرفته و حالا شکنجه می‌شود تا از قدرت او برای منافع شرکت استفاده شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ در ادامه‌ی قسمت اول آن و به عنوان پنجمین قسمت از مجموعه فیلم‌های مرد عنکبوتی ساخته شده است. پیتر پارکر همچنان در لباس مرد عنکبوتی، مسئولیت‌های اجتماعی‌اش را دنبال می‌کند. او مدام وصیت پدر گوئن را به یاد می‌آورد که از او خواسته از گوئن دوری کند. پیتر در یک برزخ احساسی است؛ از طرفی نمی‌تواند گوئن را فراموش کند، و از طرف دیگر دوست ندارد گوئن به خاطر او آسیب ببیند. در مقابل، گوئن هم نمی‌تواند از علاقه‌اش به پیتر چشم‌پوشی کند؛ هرچند تصمیم می‌گیرد برای پیشرفت فردی‌اش مدتی از او دور بماند. این فیلم با مروری بر ماجرای مرگ والدین پیتر پارکر و سرگذشتشان در رابطه با شرکت آزکورپ، رویکردهای متفاوت نسبت به قدرت و اهمیت مسئولیت‌پذیری و انتخاب‌های فردی را پررنگ می‌کند. ابرقهرمان در این داستان با احساسات تلخ خود روبه‌رو می‌شود، اما آنچه او را به یک ابرقهرمان واقعی تبدیل می‌کند، پذیرش آنها، حفظ امیدواری و تلاش برای رسیدن به هدف است.
  در این فیلم، برخلاف دیگر فیلم‌های ابرقهرمانی، ابرقهرمان بیشتر روی نجات مردم و جلوگیری از فاجعه تمرکز دارد؛ اما همچنان سراسر فیلم از همان آغاز پر است از صحنه‌های خشن و ترسناک از زد و خورد فیزیکی، شلیک اسلحه، تصادف، ویرانی‌ها و خرابی‌های عظیم در سطح شهر، برق‌گرفتگی، زنده شدن مرده و شکنجه، که به لطف جلوه‌های ویژه‌ی سه‌بعدی بسیار طبیعی به نظر می‌رسند. همچنین صحنه‌های تراژیک متعددی از مرگ انسان‌ها به ویژه والدین و نزدیکان شخصیت‌های اصلی وجود دارد که ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌کننده باشند؛ غول الکتریکی با شلیک آذرخش مردم را در دم می‌کشد و باعث ویرانی و پرت شدن خودروها و وسایل می‌شود. مرد عنکبوتی و نامزدش رابطه‌ی احساسی قوی‌ای دارند و در صحنه‌های متعدد به هم ابراز علاقه می‌کنند. تماشای فیلم برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موارد خشن و ترسناک یا بزرگسالانه‌ی آن با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  پیتر پارکر به همراه نامزدش، گوئن، از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شود، اما به عنوان مرد عنکبوتی مسئولیت‌های اجتماعی‌اش را فراموش نمی‌کند. او مدام پدر گوئن را جلوی چشمان خود تصور می‌کند و سفارش او در دوری کردن از گوئن را به یاد می‌آورد. از طرف دیگر دوست قدیمی پیتر، هری آزبورن، با اتحاد با الکترو، غول الکتریکی، به دنبال تسلط بر شرکت آزکورپ و نابودی مرد عنکبوتی است. پیتر می‌خواهد حقیقت در مورد والدین خود را بداند و رابطه‌اش با گوئن را حفظ کند، ولی اوضاع پیچیده‌تر از چیزی است که پیتر انتظار دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  موارد ترس و خشونت در این فیلم در مقایسه با قسمت‌های دیگر مرد عنکبوتی چگونه است؟ دیدن رنج و اندوه ابرقهرمان‌ها نسبت به رنج مردم عادی چه تفاوتی دارد؟
  گذشته‌ی پیتر پارکر و هری آزبورن چه شباهت‌هایی داشت؟ چه چیزی باعث می‌شد رویکرد آنها نسبت به زندگی و دیگران این ‌قدر متفاوت باشد؟
  مرد عنکبوتی چطور توانست بر قدرت ویرانگر الکترو غلبه کند؟ آیا قدرت ابرقهرمان‌ها صرفاً به زور بازو و توانایی‌های جسمانی‌شان است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۴۲
  سال انتشار ۲۰۱۴