مریم و می‌تیل

بررس متن: علی نجفی

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی درام درباره‌ی دختری کوچک که والدینش را در جنگ از دست داده، همراه با تجربه‌ی تنهایی، دوستی و امیدواری برای بازیافتن خانواده‌

سال انتشار: 1371

مریم و می‌تیل

10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی درام درباره‌ی دختری کوچک که والدینش را در جنگ از دست داده، همراه با تجربه‌ی تنهایی، دوستی و امیدواری برای بازیافتن خانواده‌

سال انتشار: 1371

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تجربه‌ی مریم از تنهایی و دوستی با دیگر بچه‌های پرورشگاه برای کودکان معنادار است. وقتی دوستان او خانواده‌ای پیدا می‌کنند، او بیش از پیش احساس تنهایی می‌کند. هر تغییر و جدایی برای او که یک بار خانواده‌ی خود را از دست داده، سخت و ناخوشایند است و تا آخرین لحظه امیدوار است فرشته‌ی آرزوهایش او را پیدا کند.
محتوای آموزشی
در فیلم به فضای پرورشگاه و زندگی کودکان در آن‌جا و تفاوت‌هایش با زندگی در خانه پرداخته می‌شود.
الگوی شخصیتی
مریم برای رسیدن به فرشته‌ی رؤیاهایش در حد توان خود تلاش می‌کند؛ او برای فرشته نامه می‌نویسد. بزرگ‌ترهای فیلم با بچه‌ها مهربان‌اند، با آن‌ها صحبت می‌کنند و به نظرشان اهمیت می‌دهند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
صحبت از خانه، مریم را به یاد بمباران و انفجار می‌اندازد و تصاویری همراه با صدای هواپیما و صحنه‌ی انفجار به خاطر می‌آورد. او همه‌ی اعضای خانواده‌اش را در جنگ از دست داده است. علاوه بر این، در فیلم به سقط بچه‌ی داخل شکم مادر، و مرگ همسران آقای نگهبان اشاره می‌شود. مریم نزدیک است با ماشین تصادف کند اما چند لحظه بعد با یک موتورسیکلت تصادف می‌کند و به بیمارستان منتقل می‌شود. او شیشه‌ی خانه‌ی همسایه را با سنگ می‌شکند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
جنگ موضوعی سنگین و بزرگسالانه است و خاطره‌ی مریم درباره‌ی از دست دادن والدین در جنگ می‌تواند اضطراب زیادی به دنیای کودکان وارد کند.
آنچه والدین باید بدانند

مریم و می‌تیل فیلمی سینمایی و غم‌انگیز درباره‌ی یک دختر کوچولوی بی‌سرپرست به نام مریم است که خانواده‌ی خود را در جنگ از دست داده و در پرورشگاه زندگی می‌کند. او تحت‌تأثیر تئاتری که اجرا می‌کرده به دنبال فرشته‌ی آرزوهاست تا دوباره آغوش گرم خانواده را تجربه کند و هر بار که دوستانش خانواده‌ی جدیدی پیدا می‌کنند، بیشتر احساس تنهایی می‌کند. مریم برای فرشته‌ی آرزوهایش نامه می‌نویسد و بی‌صبرانه منتظر است تا سرانجام روزی او را پیدا کند. تجربه‌ی او از تنهایی و دوستی با دیگر بچه‌های پرورشگاه برای کودکان معنادار است. این فیلم شیوه‌ی برخورد با کودکان بی‌سرپرست و دوری از ترحم و دلسوزی و این‌که محبت فقط به پول و امکانات و اسباب‌بازی نیست را به بزرگ‌ترها یادآوری می‌کند. رفتار بزرگ‌ترهای فیلم که با بچه‌ها مهربان‌اند و به نظر آن‌ها اهمیت می‌دهند، می‌تواند برای بزرگسالان نیز الهام‌بخش باشد. در فیلم به موضوعات خشن و ترسناکی اشاره می‌شود. در موارد متعدد به مرگ خانواده‌ی مریم، همراه با صدای هواپیما و صحنه‌ی انفجار، و مرگ افراد دیگر از جمله سقط بچه‌ای پیش از تولد اشاره می‌شود. صحنه‌ی واضحی از تصادف مریم با موتور وجود دارد که به بیهوشی و انتقال او به بیمارستان ختم می‌شود. رنج‌هایی که مریم‌ کوچولو تا رسیدن به فرشته‌ی آرزوهایش متحمل می‌شود، ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. همچنین، جنگ موضوعی سنگین و بزرگسالانه است و از دست دادن والدین در جنگ می‌تواند اضطراب زیادی به دنیای کودکان وارد کند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد احساسات و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

مریم که اعضای خانواده‌اش را در جنگ از دست داده و حالا در پرورشگاه زندگی می‌کند، پس از پایان بازی‌اش در یک نمایش، آرزو دارد هنوز می‌توانست فرشته‌ی آرزوها را ببیند. خانواده‌ای که با دیدن نمایش شیفته‌ی او شده‌اند، می‌خواهند سرپرستی‌اش را به عهده بگیرند اما مریم‌کوچولو باور دارد که فرشته‌ی آرزوها سرانجام او را پیدا می‌کند و برای همیشه نزد خود نگه می‌دارد. از قضا، فرشته‌ی آرزوهای او در خانه‌ای روبه‌روی پرورشگاه زندگی می‌کند؛ پس برایش نامه می‌نویسد. درست وقتی موضوع سرپرستی کاملاً جدی شده، فرشته‌ی آرزوهای او نیز از راه می‌رسد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما خانه‌ی خود را چطور نقاشی می‌کنید؟ اگر جای مریم بودید خانه را چطوری می‌کشیدید؟ به نظرتان مریم از این که در پرورشگاه زندگی می‌کرد چه احساسی داشت؟ زندگی در پرورشگاه چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی در خانه دارد؟ آیا دقایق پایانی فیلم برای شما ناراحت‌کننده بود؟ اگر شما نویسنده‌ی داستان بودید، پایان آن را چطور می‌نوشتید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 93
سال انتشار 1371