مریم و می‌تیل

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی دختری کوچک که والدینش را در جنگ از دست داده، همراه با تجربه‌ی تنهایی، دوستی و امیدواری برای بازیافتن خانواده‌

سال: 1371
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی مریم از تنهایی و دوستی با دیگر بچه‌های پرورشگاه برای کودکان معنادار است. وقتی دوستان او خانواده‌ای پیدا می‌کنند، او بیش از پیش احساس تنهایی می‌کند. هر تغییر و جدایی برای او که یک بار خانواده‌ی خود را از دست داده، سخت و ناخوشایند است و تا آخرین لحظه امیدوار است فرشته‌ی آرزوهایش او را پیدا کند.
  مریم برای رسیدن به فرشته‌ی رؤیاهایش در حد توان خود تلاش می‌کند؛ او برای فرشته نامه می‌نویسد. بزرگ‌ترهای فیلم با بچه‌ها مهربان‌اند، با آن‌ها صحبت می‌کنند و به نظرشان اهمیت می‌دهند.
  جنگ موضوعی سنگین و بزرگسالانه است و خاطره‌ی مریم درباره‌ی از دست دادن والدین در جنگ می‌تواند اضطراب زیادی به دنیای کودکان وارد کند.
  در فیلم به فضای پرورشگاه و زندگی کودکان در آن‌جا و تفاوت‌هایش با زندگی در خانه پرداخته می‌شود.
  صحبت از خانه، مریم را به یاد بمباران و انفجار می‌اندازد و تصاویری همراه با صدای هواپیما و صحنه‌ی انفجار به خاطر می‌آورد. او همه‌ی اعضای خانواده‌اش را در جنگ از دست داده است. علاوه بر این، در فیلم به سقط بچه‌ی داخل شکم مادر، و مرگ همسران آقای نگهبان اشاره می‌شود. مریم نزدیک است با ماشین تصادف کند اما چند لحظه بعد با یک موتورسیکلت تصادف می‌کند و به بیمارستان منتقل می‌شود. او شیشه‌ی خانه‌ی همسایه را با سنگ می‌شکند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مریم و می‌تیل فیلمی سینمایی و غم‌انگیز درباره‌ی یک دختر کوچولوی بی‌سرپرست به نام مریم است که خانواده‌ی خود را در جنگ از دست داده و در پرورشگاه زندگی می‌کند. او تحت‌تأثیر تئاتری که اجرا می‌کرده به دنبال فرشته‌ی آرزوهاست تا دوباره آغوش گرم خانواده را تجربه کند و هر بار که دوستانش خانواده‌ی جدیدی پیدا می‌کنند، بیشتر احساس تنهایی می‌کند. مریم برای فرشته‌ی آرزوهایش نامه می‌نویسد و بی‌صبرانه منتظر است تا سرانجام روزی او را پیدا کند. تجربه‌ی او از تنهایی و دوستی با دیگر بچه‌های پرورشگاه برای کودکان معنادار است. این فیلم شیوه‌ی برخورد با کودکان بی‌سرپرست و دوری از ترحم و دلسوزی و این‌که محبت فقط به پول و امکانات و اسباب‌بازی نیست را به بزرگ‌ترها یادآوری می‌کند. رفتار بزرگ‌ترهای فیلم که با بچه‌ها مهربان‌اند و به نظر آن‌ها اهمیت می‌دهند، می‌تواند برای بزرگسالان نیز الهام‌بخش باشد.
  در فیلم به موضوعات خشن و ترسناکی اشاره می‌شود. در موارد متعدد به مرگ خانواده‌ی مریم، همراه با صدای هواپیما و صحنه‌ی انفجار، و مرگ افراد دیگر از جمله سقط بچه‌ای پیش از تولد اشاره می‌شود. صحنه‌ی واضحی از تصادف مریم با موتور وجود دارد که به بیهوشی و انتقال او به بیمارستان ختم می‌شود. رنج‌هایی که مریم‌ کوچولو تا رسیدن به فرشته‌ی آرزوهایش متحمل می‌شود، ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. همچنین، جنگ موضوعی سنگین و بزرگسالانه است و از دست دادن والدین در جنگ می‌تواند اضطراب زیادی به دنیای کودکان وارد کند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد احساسات و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مریم که اعضای خانواده‌اش را در جنگ از دست داده و حالا در پرورشگاه زندگی می‌کند، پس از پایان بازی‌اش در یک نمایش، آرزو دارد هنوز می‌توانست فرشته‌ی آرزوها را ببیند. خانواده‌ای که با دیدن نمایش شیفته‌ی او شده‌اند، می‌خواهند سرپرستی‌اش را به عهده بگیرند اما مریم‌کوچولو باور دارد که فرشته‌ی آرزوها سرانجام او را پیدا می‌کند و برای همیشه نزد خود نگه می‌دارد. از قضا، فرشته‌ی آرزوهای او در خانه‌ای روبه‌روی پرورشگاه زندگی می‌کند؛ پس برایش نامه می‌نویسد. درست وقتی موضوع سرپرستی کاملاً جدی شده، فرشته‌ی آرزوهای او نیز از راه می‌رسد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما خانه‌ی خود را چطور نقاشی می‌کنید؟ اگر جای مریم بودید خانه را چطوری می‌کشیدید؟
  به نظرتان مریم از این که در پرورشگاه زندگی می‌کرد چه احساسی داشت؟ زندگی در پرورشگاه چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی در خانه دارد؟
  آیا دقایق پایانی فیلم برای شما ناراحت‌کننده بود؟ اگر شما نویسنده‌ی داستان بودید، پایان آن را چطور می‌نوشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۹۳
  سال انتشار ۱۳۷۱