بزرگترین مزرعه کوچک

(The Biggest Little Farm)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی مستند درباره‌ی تصمیم یک زوج برای راه‌انداختن مزرعه‌ای سنتی و تبدیل آن به اکوسیستمی طبیعی با چرخه‌ی زیستی پایدار

سال: 2018
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فعالیت‌های مزرعه‌داری شامل مراقبت از حیوانات مختلف، کمک به زایمان حیوانات، چیدن محصولات، و همچنین تنوع جانورانی که در مزرعه زندگی می‌کنند، روابط و درگیری‌های آن‌ها با هم و تاثیراتی که روی روند شکل‌گیری مزرعه می‌گذارند، همگی می‌توانند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  جان و مولی برای تحقق رؤیایشان تلاش می‌کنند و با وجود موانع مختلفی که سر راهشان هست و ناکامی‌های زیادی که تجربه می‌کنند، ناامید نمی‌شوند و به کارشان ادامه می‌دهند. آن‌ها بارها شکست می‌خورند و مجبور می‌شوند روش‌شان را تغییر دهند و مسیری تازه را در پیش بگیرند ولی از آن‌جایی که از کار مزرعه‌داری لذت می‌برند، همه‌ی این سختی‌ها را تحمل می‌کنند. آن‌ها همچنین به توصیه‌های آلن توجه می‌کنند و با وجود این‌که گاهی مطمئن نیستند که چرا باید کاری را انجام دهند، چون به تخصص آلن اعتماد کرده‌اند انجامش می‌دهند و با گذشت زمان متوجه می‌شوند که به درستی اعتماد کرده‌اند.
  در صحنه‌ای از عروسی جان و مولی، آن‌ها هم را می‌بوسند.
  از عباراتی مثل تو روحت و بدجنس استفاده شده است. فیلم دوبله نشده و نسخه‌ی همراه با زیرنویس فارسی آن موجود است.
  در طول فیلم درباره‌ی شیوه‌ی سنتی مزرعه‌داری، اهمیت تنوع در محیط زیست و حفظ گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری، نقش آفت‌ها و موجودات مختلف برای غنی شدن خاک و شکل‌گیری چرخه‌ی زیستی و نیز اهمیت مشاهده‌گری دقیق برای پیدا کردن راه‌حل‌های خلاقانه، توضیحات زیادی داده می‌شود. پدیده‌های طبیعی مثل باد، خشکسالی، آتش‌سوزی و تاثیر آن‌ها در زندگی مزرعه‌داران هم در فیلم به نمایش درآمده است. انواع مختلفی از جانوران اهلی و وحشی از جمله مرغ و خروس، گوسفند، گاو، خوک، اردک، حلزون، کرم، زنبور عسل، سگ، سار، موش، گرگ، راکون، خرگوش، مار، راسو، گورکن، جغد و سایر موجودات ریز و درشت در مزرعه حضور دارند و در کنار گیاهان و آفت‌های مرزرعه، یک اکوسیستم یکپارچه را تشکیل می‌دهند.
  در مزرعه اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک یا خشن باشند؛ مثلاً گرگ‌های صحرایی، اردک‌ها و مرغ‌ها را می‌کشند و مزرعه‌داران جنازه‌ی آن‌ها را جمع می‌کنند. جان بعضی از حیواناتی را که مریض شده‌اند، از جمله بره‌ای که روده‌هایش بیرون زده یا گوسفندی که شکم‌اش باد کرده، می‌کشد. او همچنین به سمت گرگ‌های صحرایی شلیک می‌کند. خوک بیماری سختی می‌گیرد و همه نگران‌اند که بمیرد. معلوم می‌شود آلن سرطان دارد و در ادامه خبر فوتش به جان و مولی می‌رسد. به این اشاره می‌شود که خوک‌ها برای این‌که روزی خورده شوند پرورش می‌یابند. در ادامه بچه‌خوک‌هایی که بزرگ شده‌اند وزن می‌شوند و سوار بر کامیون از مزرعه خارج می‌شوند. سگ جان و مولی می‌میرد. در ابتدای در مزراع اطراف آتش‌سوزی رخ می‌دهد و مولی در حال جمع کردن وسایل برای ترک خانه‌شان در مزرعه است، اما با تغییر جریان باد خطر رفع می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم مستند بزرگترین مزرعه کوچک، درباره‌ی زندگی زن و شوهری به نام جان و مولی است که تصمیم می‌گیرند مزرعه‌ای با شیوه‌ی کشاورزی سنتی راه بیندازند. داشتن چنین مزرعه‌ای رؤیای مولی است. او ویدیوهای آشپزی تولید می‌کند و دوست دارد همه‌ی محصولات مورد استفاده در غذاهایش را در مزرعه‌ی خودش تولید کند. جان که فیلم‌ساز است با این رؤیا همراه می‌شود و در عین حال، تجربه‌های هفت سالی را که شکل‌گیری مزرعه طول می‌کشد به شکل فیلمی مستند در می‌آورد. آن‌ها در زمینی به مساحت دویست هکتار شروع به کار می‌کنند و با راهنمایی‌های یک متخصص در کشاورزی سنتی، مزرعه‌ای با تنوع گیاهی و جانوری زیاد راه می‌اندازند. مزرعه به تدریج تبدیل به یک اکوسیستم طبیعی می‌شود که در آن انواع گیاهان، جانوران و آفت‌ها در کنار هم زندگی و از هم تغذیه می‌کنند و چرخه‌ی زیستی پایداری را شکل می‌دهند.
  در طول فیلم اتفاقاتی در مزرعه می‌افتد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک و ناخوشایند باشند؛ مثلاً‌ درختان قدیمی زردآلو قطع می‌شوند. گرگ‌ها پرندگان مزرعه را می‌کشند و جسدشان پیدا می‌شود. جان برای جلوگیری از کشته شدن پرندگان به سمت گرگ‌ها شلیک می‌کند. حیواناتی مریض می‌شوند و جان، آن‌ها را از بین می‌برد. آن‌ها تعداد زیادی از موش‌ها را که به محصولات آسیب می‌زنند می‌کشند. حوادثی مثل خشکسالی و آتش‌سوزی هم جان حیوانات و انسان‌ها را تهدید می‌کند. متاسفانه نسخه‌ی دوبله‌ای از این فیلم وجود ندارد و در سایت‌های داخلی، نسخه‌ی همراه با زیرنویس آن منتشر شده است؛ بنابراین کودکان کوچک‌تر ممکن است نتوانند با فیلم ارتباط برقرار کنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم بتوانند با کمک آن‌ها زیرنویس را دنبال کنند و هم در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  زوجی آمریکایی به نام جان و مولی چستر تصمیم می‌گیرند زندگی در لس‌آنجلس را رها کنند و در منطقه‌ای در اطراف کالیفرنیا مزرعه‌ای هماهنگ با طبیعت که با شیوه‌های سنتی کشاورزی اداره می‌شود راه بیندازند. مولی با جستجو در اینترنت متخصصی به نام آلن پیدا می‌کند تا در ساختن مزرعه در کنارشان باشد و آن‌ها را راهنمایی کند. بعد از مدتی که کار اداره‌ی مزرعه بیشتر می‌شود، از افراد علاقه‌مند به این شیوه‌ی کشاورزی هم دعوت می‌کنند تا در مزرعه به آن‌ها کمک کنند. آن‌ها در نهایت و بعد از گذشت هفت سال موفق می‌شوند مزرعه‌ای با جانوران و گیاهان مختلف داشته باشند که به صورت اکوسیستمی یکپارچه عمل می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهایی در این مزرعه برای شما جالب بودند؟ چه موضوعات و اتفاقاتی برایتان ناخوشایند بودند؟ به نظرتان این مزرعه چه شباهت‌هایی به مزرعه‌هایی داشت که در کارتون‌ها می‌بینید؟
  زندگی در شهر را بیشتر دوست دارید یا زندگی در جایی شبیه به این مزرعه را؟ فکر می‌کنید هر کدام چه لذت‌ها و سختی‌هایی دارند؟
  در این فیلم روی کشاورزی به شیوه‌ی سنتی تاکید می‌شود. می‌دانید چه تفاوت‌هایی بین کشاورزی سنتی با کشاورزی مدرن وجود دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان John Chester
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۱
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Diamond Docs، Erica Messer Productions، FarmLore Films
  جایزه ها Boulder International Film Festival، Film Club's The Lost Weekend، Gasparilla International Film Festival، Hamptons International Film Festival، Palm Springs International Film Festival، Sarasota Film Festival، Sedona International Film Festival
  بازیگران آلن یورک، جان چستر، مولی چستر
  سال انتشار ۲۰۱۸