ملاقات با رابینسون‌ها

(Meet the Robinsons)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی از ماجراهای پسربچه‌ای مخترع، سفر او به آینده و مواجه شدن با پیامد تصمیم‌هایش در زندگی، با تجربه‌ی پشتکار، صداقت و امید به آینده

سال: 2007
    بررس فیلم: گلاره اسلامی

    سنجه‌ها

    این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
    لوئیس کودک یتیمی است که وقتی نوزاد بوده مادرش بر روی پله‌های پرورشگاه رهایش کرده است. این موضوع برای لوئیس خیلی دردناک است و تمام آرزویش این است که به طریقی مادرش را ملاقات کند و ببیند دوستش داشته یا نه. این جدایی از والدین می‌تواند باعث اضطراب کودکان شود و در عین حال برایشان همذات‌پندارانه باشد. لوئیس مدام شکست می‌خورد و هیچ ‌کدام از اختراعاتش درست کار نمی‌کنند. دوستی‌اش با ویلبر افق‌های جدیدی به رویش باز می‌کند و او را مصمم‌تر می‌کند. تجربه‌های او از دوستی و شکست و تلاش، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
    لوئیس با اینکه مدام در حال شکست خوردن است اما از خود پشتکار نشان می‌دهد و تسلیم نمی‌شود. همچنین در مقابل دوست قبلی‌اش که کلی باعث دردسر شده، کینه به دل نمی‌گیرد و او را به پیوستن به خانواده‌اش دعوت می‌کند. شخصیت منفی داستان رویکرد برعکسی دارد. او با شکست دلسرد و تلخ شده و کینه و خشمی بزرگ در قلبش دارد اما او هم در نهایت، معنای دوستی و رفاقت را درمی‌یابد. در تمام فیلم تأکید بر تلاش و عدم رقابت تکرار می‌شوند.
    پسری برای این که بیدار بماند قهوه می‌خورد. افراد بالغ لیوان‌هایی را به سلامتی بالا می‌برند اما محتوای آن را خالی می‌کنند. گروهی از قورباغه‌ها در بار مارتینی می‌نوشند.
    از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند صورت استفراغی، ابله و کودن استفاده می‌شود.
    بعد از این‌که ماشین لوئیس در نمایشگاه توسط مرد کلاه‌به‌سر خراب می‌شود، قطعاتش پرت می‌شوند و وحشت ایجاد می‌کنند. ویلبر لوئیس را از بالای ساختمان بلندی هُل می‌دهد که بر روی یک ماشین زمان نامرئی فرود می‌آید. لوئیس و ویلبر سر کنترل ماشین زمان با هم دعوا می‌کنند که منجر به خرابی ماشین زمان می‌شود. مرد کلاه‌به‌سر مردی را با یقه روی میز می‌کشد. مرد کلاه‌به‌سر که دست و پایش بسته شده به خیابان انداخته می‌شود. مرد کلاه‌به‌سر به گوب توصیه می‌کند که تنفر باید تنها یارش باشد. سر شام گوشت‌های قلقلی از لوله‌هایی پرتاب می‌شوند و با زمین برخورد می‌کنند. یک دایناسور به خانه‌ی رابینسون حمله می‌کند و قصد دارد لوئیس را بخورد. یک ماهی مرکب بزرگ به دایناسور حمله می‌کند. یک ماشین فضایی تحویل پیتزا روی دایناسور خمیر می‌ریزد تا زیر آن دفن شود. ماشین‌های مرد کلاه‌به‌سر انسان‌ها را تسخیر می‌کنند و آن‌ها را علیه یکدیگر می‌شورانند. لوئیس وارد فضایی می‌شود که تعداد زیادی کلاه دست‌وپادار شبیه عنکبوت به او حمله می‌کنند.

    آنچه والدین باید بدانند

    در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

    این انیمیشن کامپیوتری اقتباسی آزاد از کتابی به نام یک روز با ویلبر رابینسون، اثر ویلیام جویس است. لوئیس پسر خلاق و مخترعی است که با ماشین زمان به آینده سفر می‌کند و آینده‌ی خودش را می‌بیند. او متوجه اشتباهاتش در مقابل هم‌اتاقی‌اش می‌شود که منجر به تنها ماندن او شده و از او فردی بدجنس و شرور ساخته است. او همچنین می‌بیند که اختراع ماشین حافظه‌اش با موفقیت روبه‌رو شده است. بعد از مواجه شدن با این مسائل، بازمی‌گردد و سعی می‌کند با محبت، هم‌اتاقی‌اش را از راهی که قرار است در آینده برود باز دارد. همچنین ماشین حافظه‌اش را تعمیر می‌کند و آن را در نمایشگاه علمی به نمایش می‌گذارد. لوئیس در تمام طول فیلم با پشتکار، اهدافش را دنبال می‌کند و تسلیم نمی‌شود. کینه به دل نمی‌گیرد و حتی دشمنش را به پیوستن به خانواده‌اش دعوت می‌کند. پیام داستان مبتنی است بر دوستی، امید به آینده و ناامید نشدن از شکست و همچنین مراقبت و توجه به اطرافیان.
    برخی صحنه‌های فیلم ممکن است برای کودکان ترسناک باشند؛ مانند دایناسوری که برای خوردن لوئیس حمله می‌کند، کلاهی که دست و پا دارد و مانند عنکبوت است، قیافه‌ی مرد کلاه‌به‌سر که شرور است و همچنین فراگیر شدن کلاه‌هایی که روی سر افراد ثابت می‌شوند و افراد را تسخیر می‌کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

    چکیده داستان

    لوئیس پسربچه‌ی مخترعی است که در پرورشگاه زندگی می‌کند اما اختراعاتش درست از آب درنمی‌آیند و کسانی را که ممکن است او را به فرزندی بپذیرند فراری می‌دهد. روزی قرار است ماشینی را در یک نمایشگاه علمی امتحان کند اما امتحان ماشین شکست می‌خورد. او پسری به نام ویلبر را ملاقات می‌کند که ادعا دارد از آینده آمده و دنبال مردی کلاه‌به‌سر می‌گردد. آشنایی این دو، لوئیس را با ماشین زمان ویلبر به آینده می‌برد و لوئیس با آینده‌ی خودش مواجه می‌شود و می‌فهمد که در واقع ویلبر پسرش است و مرد بدجنس کلاه‌به‌سر، هم‌اتاقی‌اش در پرورشگاه است که چون کسی به فرزندی قبولش نکرده، تلخ و بداخلاق شده است. لوئیس به زمان خودش بازمی‌گردد. ماشینش را دوباره در نمایشگاه امتحان می‌کند و این بار جواب می‌گیرد.

    فرصت‌هایی برای گفتگو

    در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

    چرا رابینسون‌ها فکر می‌کنند شکست خوردن خوب است؟ آیا برایتان پیش آمده که پیروز نشده باشید اما همچنان احساس خوبی داشته باشید و چیزی یاد گرفته باشید؟
    بچه‌های یتیم چگونه در فیلم تصویر شده‌اند؟ آیا فیلم، کودکانی که به فرزندی قبول نشده‌اند را تنها و غمگین نشان داده است؟ آیا فکر می‌کنید کودکان یتیم باید چنین احساسی داشته باشند؟ چه شخصیت‌های یتیم دیگری در کتاب‌ها یا فیلم‌ها می‌شناسید؟
    کتابی را که این فیلم بر اساس آن ساخته شده دیده‌اید؟ می‌دانستید این فیلم بر اساس یک کتاب است؟

    مشخصات فیلم و انیمیشن

    رتبه MMPA G
    مدت زمان ۹۵
    سال انتشار ۲۰۰۷