ملکه‌ی برفی ۳: آتش و یخ

(The Snow Queen 3: Fire and Ice )

بررس متن: علی نجفی

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خواهر و برادری یتیم، و اتحاد آن‌ها در مبارزه با نیروهای اهریمنی پس از دعوا و جدایی

سال انتشار: 2016

ملکه‌ی برفی ۳: آتش و یخ

(The Snow Queen 3: Fire and Ice )
9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خواهر و برادری یتیم، و اتحاد آن‌ها در مبارزه با نیروهای اهریمنی پس از دعوا و جدایی

سال انتشار: 2016

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
گِردا و کای، خواهر و برادری که والدین‌شان را از دست داده‌اند، آرزو دارند پدر و مادرشان دوباره کنارشان بودند. آن‌ها با هم اختلاف پیدا می‌کنند و از هم دور می‌شوند اما هنوز همدیگر را دوست دارند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
گِردا اشتباه می‌کند اما تلاش می‌کند آن را جبران کند. پادشاه ترول‌ها به او اعتماد دارد و فرصت می‌دهد تا خودش مشکل را حل کند. گِردا و کای، هر قدر هم که اختلاف نظر داشته باشند، همدیگر را دوست دارند و حاضرند برای نجات هم جان خود را به خطر بیندازند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
حمله‌‌ی دزدان دریایی در ابتدای فیلم همراه با شلیک توپ و تفنگ است. آن‌ها با تفنگ‌شان به سمت پسرکوچولویی نشانه می‌گیرند و پیوسته شلیک می‌کنند اما او با حرکات تند و سریع پاهایش جاخالی می‌دهد. رولان و گِردا در سفرشان به سرزمین ممنوعه به سیاه‌چاله سقوط می‌کنند. رولان در اتاقکی حبس می‌شود و با انواع و اقسام بلاها، از حمله‌ی تمساح‌ها گرفته تا سقوط وسایل سنگین، غافلگیر می‌شود. گِردا با خونسردی خنده‌داری نسبت به این اتفاقات بی‌اعتناست و برای یافتن راه‌حل مطالعه می‌کند. پس از فعال شدن طلسم آتش و یخ، جاهایی از شهر یخ می‌زند و هم‌زمان، مواد مذاب از جاهای مختلف آن فوران می‌کند و باعث انفجارهای عظیمی می‌شود. یکی از این انفجارها خانه‌ی اورم را خراب می‌کند و بهمن به راه می‌اندازد. اورم همواره در حال جمع کردن سه فرزندش برای حفاظت از آن‌ها در برابر خطرات مختلف است. گِردا و رولان تا طلوع اولین ستاره فرصت دارند تا طلسم را باطل کنند و به شکل اصلی خود برگردند اما رولان از این کار خودداری می‌کند و گِردا را در تالاری که هر لحظه از مواد مذاب پرتر می‌شود، زندانی می‌کند. کای برای نجات او خود را به خطر می‌اندازد و راهی برای عبور از روی مواد مذاب پیدا می‌کند. با طلوع ستاره، اژدهای آتشین غول‌پیکری از درون رولان سر بر می‌آورد و همه ‌چیز را ویران می‌کند. مردم سعی می‌کنند او را با آب‌میوه خاموش و نابود کنند اما درست در آخرین لحظه آب‌میوه‌ها تمام می‌شود و او دوباره نیرو می‌گیرد. گِردا با حمله‌ای انتحاری او را به داخل آب می‌اندازد. همه خیال می‌کنند خود او هم مرده اما بعد از دقایقی از صخره‌ها بالا می‌آید.
گفتار نامناسب
خواهر و برادر گاهی با لحن نامناسبی با هم حرف می‌زنند. چلمن و خودشیفته به عنوان توهین به کار می‌رود.
محتوای بزرگسالانه
دخترها و پسرهای نوجوان نگاه‌های معناداری به هم می‌کنند، حرف‌های معناداری می‌زنند و دست هم را می‌گیرند. این صحنه‌ها به همراه صحنه‌هایی که خواهر و برادر هم را بغل می‌کنند، از نسخه‌ی دوبله حذف نشده اما با تصاویر تکراری یا زوم کردن روی قسمتی از تصویر، از دید خارج شده‌اند. در صحنه‌ای یکی از دخترها با دیدن کای از حال می‌رود. حمله‌ی هیولای آتشین به شهر و ویران کردن خانه‌ها موضوع کودکانه‌ای نیست.
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن کامپیوتری که سومین قسمت از سری فیلم‌های ملکه‌ی برفی است، داستان خواهر و برادر یتیمی به نام‌های گِردا و کای را دنبال می‌کند. آن‌ها از این که در شهرهای مختلف درباره‌ی قهرمانی‌هایشان در برابر ملکه‌ی برفی حرف بزنند، خسته شده‌اند و آرزو دارند کاش والدین‌شان زنده بودند. پس از دعوای خواهر و برادر، پسری به نام رولان، گِردا را متقاعد می‌کند تا برای یافتن سنگ آرزوها به سرزمین‌های ممنوعه سفر کنند اما آن‌ها به جای برآوردن آرزوهایشان، طلسم ملکه‌ی برفی و دیو آتش را آزاد می‌کنند. گِردا سعی می‌کند اشتباهش را جبران کند و طلسم را باطل کند اما رولان ترجیح می‌دهد قدرت افسانه‌ای‌اش را داشته باشد. خواهر و برادر با این‌که از هم جدا شده‌اند، هنوز همدیگر را دوست دارند و برای نجات هم خود را به خطر می‌اندازند. آن‌ها یک بار دیگر شهر ترول‌ها را از نیروهای اهریمنی نجات می‌دهند و در نهایت، می‌توانند مادر و پدرشان را دوباره زنده ببینند. در فیلم صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناک زیادی وجود دارد. رولان و گِردا با حوادث گوناگونی غافلگیر می‌شوند و ظهور نیروهای شر در درون آن‌ها، هم‌زمان باعث انجماد و فوران مواد مذاب از قسمت‌های مختلف شهر می‌شود. آن‌ها وقت زیادی برای باطل کردن طلسم ندارند اما رولان در نهایت به هیولای آتشین غول‌پیکری تبدیل می‌شود. او حتی تلاش می‌کند گِردا و کای را نابود کند ولی گِردا با حمله‌ی انتحاری خود او را به داخل دریاچه پرتاب می‌کند و کمی بعد معلوم می‌شود خودش هنوز زنده است. دخترها و پسرهای نوجوان نگاه‌های معناداری به هم می‌کنند، حرف‌های معناداری می‌زنند و دست هم را می‌گیرند. همچنین، حمله‌ی هیولای آتشین به شهر، ویران کردن خانه‌ها و دفاع و مبارزه‌ی مردم با آن موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

گِردا و کای، خواهر و برادری یتیم، از این‌که به شهرهای مختلف سفر کنند و داستان نبرد خود با ملکه‌ی برفی را بازگو کنند، خسته شده‌اند و آرزو دارند والدین‌شان زنده بودند. بعد از دعوا و جدایی خواهر و برادر از هم، رولان گِردا را متقاعد می‌کند تا به جستجوی سنگ آرزوها در سرزمین‌های ممنوعه بروند اما آن سنگ به جای برآوردن آرزوهایشان، روح ملکه‌ی برفی و دیو آتش را در درون آن‌ها متجلی می‌کند. آن‌ها باید پیش از آن‌که نیروی شر تمام وجودشان را بگیرد، طلسم را باطل کنند اما رولان خودداری می‌کند و به هیولای آتشین غول‌پیکری تبدیل می‌شود. حالا گِردا و مردم راهی ندارند جز این‌که با خاموش کردن آتش او، نابودش کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما چه بخش‌هایی از فیلم ترسناک بود؟ آیا موضوعات ترسناک وقتی به شکل انیمیشن درمی‌آیند یا با اتفاقات خنده‌دار همراه می‌شوند، کمتر ترسناک‌اند؟ قسمت‌های قبلی این فیلم را دیده‌اید؟ شخصیت‌ها یا صحنه‌های خشن و ترسناک این قسمت با آن‌ها چه تفاوتی داشت؟ این انیمیشن چه شباهت‌ها یا تفاوت‌هایی با انیمیشن منجمد دارد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 80
سال انتشار 2016