ملکه برفی

(The Snow Queen)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خواهر و برادری که از هم جدا شده‌اند، تلاش خواهر برای نجات جان برادر و زنده نگه داشتن امید در سرزمینی یخ‌زده

سال: 2013
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گِردا و کای که پدر و مادرشان را از دست داده‌اند و از یکدیگر جدا شده‌اند، هیچ‌ وقت امیدشان به زندگی را از دست نمی‌دهند و دست از تلاش برای با هم بودن بر نمی‌دارند. رابطه‌ی آن‌ها با هم و همکاری‌شان برای پیروزی بر ملکه‌ی برفی می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  گِردا و کای تلاش می‌کنند در هر شرایطی شجاع باشند و از یکدیگر محافظت کنند؛ حتی اگر این به معنای مقابله با ملکه‌ی یخی باشد.
  موضوع نابودی افراد امیدوار به دست ملکه‌ی برفی موضوع کودکانه‌ای نیست.
  از بعضی کلمات توهین‌آمیز مثل بی‌خاصیت یا احمق استفاده می‌شود.
  کودکان با افسانه‌ی ملکه‌ی برفی از هانس کریستین اندرسن آشنا می‌شوند.
  ملکه‌ی برفی شهر را در برف و یخ فرو می‌برد. او پدر و مادر گِردا و کای را می‌کشد. ترول قیافه‌ی عجیبی دارد اما به ترسناکی ملکه نیست. زنی که صاحب باغی پر از گل است تلاش می‌کند به گِردا سم بخوراند تا او حافظه‌اش را از دست بدهد و برای همیشه در باغ بماند. تکه‌های یخی در غار نزدیک است به روی گِردا و ترول بیفتند. شاه گِردا و ترول را تهدید می‌کند و می‌گوید آن‌ها را از وسط دو شقه می‌کند. قصر شاه آتش می‌گیرد و بچه‌های گِردا در آتش گرفتار می‌شوند. گِردا و ترول توسط دزدان دریایی دزدیده می‌شوند. ملکه‌ی برفی کای را طلسم می‌کند و او بیهوش به زمین می‌افتد. گِردا برادرش را یخ‌زده و بیهوش روی زمین می‌یابد و تصور می‌کند او مرده است. مجسمه‌های یخی بزرگ به گِردا و ترول حمله می‌کنند و تلاش می‌کنند آن‌ها را بکشند. ترول و گِردا از هم جدا می‌شوند و اورم تبدیل به خرسی بزرگ می‌شود و موجودات یخی را نابود می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ملکه‌ی برفی یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. داستان این انیمیشن که اقتباسی از افسانه‌ی ملکه‌ی برفی از هانس کریستین اندرسن است، درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های گِردا و کای است که در سرزمینی که ملکه‌ی برفی آن را تبدیل به یخ کرده، از هم جدا شده‌اند. آن‌ها فرزندان هنرمندی هستند که اجازه نمی‌داد مردم ناامید شوند. ملکه‌ی برفی که از فرزندان او هم می‌ترسد، قصد دارد آن‌ها را بکشد و با از بین بردن آن‌ها آخرین قطره‌های امید در شهر را نیز از بین ببرد. گِردا و کای با وجود این‌که مادر و پدرشان را از دست داده‌اند و از یکدیگر جدا شده‌اند، امیدشان به زندگی را از دست نمی‌دهند و دست از تلاش برای با هم بودن برنمی‌دارند. گِردا تحت هیچ شرایطی حاضر به ترک برادرش و دست کشیدن از نجات جان او نمی‌شود؛ حتی وقتی تنها است. او تا آخرین لحظه به خودش و تصمیمش باور دارد.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله مرگ والدین و جدا شدن خواهر و برادر از هم، صحنه‌های تعقیب شدن گِردا توسط دزدان دریایی و تهدید آن‌ها با اسلحه و تلاش زن گلفروش برای مسموم کردن و اسیر کردن گِردا برای همیشه. همچنین، موضوع نابودی افراد امیدوار به دست ملکه‌ی برفی موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در سرزمینی دور در قطب شمال، ملکه‌ی برفی به قدرت رسید و چون در قلب سردش هیچ عشق و محبتی وجود نداشت، سرزمینش اسیر سرما و یخبندان شد. هوا آن‌قدر سرد شد که مردم چاره‌ای جز پناه بردن به خانه‌هایشان نداشتند. ولی در آن کشور سرد، هنرمندانی بودند که اجازه نمی‌دادند مردم ناامید شوند. یک شب ملکه‌ی برفی به باد شمالی دستور داد در شهر بگردد و آخرین هنرمندی که وجود داشت را نابود کند. اسم آن هنرمند استاد وینگارد بود. بعد از گذشت سال‌ها، ملکه‌ی برفی متوجه فرزندان وینگارد می‌شود که حالا یتیم و از هم جدا شده‌اند. او برای ناامیدی آن‌ها و از بین بردن آخرین قطره‌های امید در شهر تلاش می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی باعث ترسناک شدن یک فیلم می‌شود؟ آیا صحنه‌های ترسناک، وقتی به شکل انیمیشن درمی‌آیند، کمتر ترسناک‌اند؟
  آیا با دیدن این انیمیشن علاقه‌مند شدید داستانش را بخوانید؟
  این انیمیشن چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با انیمیشن منجمد دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۱۳