ملکه‌ي برفی ۴: سرزمین آینه‌ها

(The Snow Queen 4: Mirrorlands)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختری از خانواده‌ای جادوگر، تبعید خانواده به سرزمینی بی‌بازگشت و اتحاد دختر با دشمنش برای نجات آن‌ها

سال: 2018
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی دوستانه‌ی گِردا با ملکه‌ی برفی، رولی و دیگران می‌تواند برای کودکان معنادار باشد. گِردا پس از رفتن خانواده‌اش به سرزمین آینه‌ها بسیار احساس تنهایی می‌کند، اما به خاطر خصوصیات مثبتی که دارد، توجه دیگران به او جلب می‌شود. اطرافیان او بارها در مسیر نجات دادن خانواده‌اش او را از ناامیدی بیرون می‌آورند و توانایی‌هایش را به او یادآور می‌شوند.
  گِردا برای نجات دادن خانواده‌اش بسیار تلاش می‌کند. او خصوصیات مثبتی دارد که او را بسیار توانا می‌کنند؛ مانند مثبت‌اندیشی، ازخودگذشتگی، بخشش و مهربانی. ملکه‌ی برفی که قبلاً شخصیتی منفی و مسبب اتفاقات بدی بوده،‌ جذب خصوصیات انسانی گِردا می‌شود و تبدیل به شخصیتی مثبت و مهربان می‌شود. پادشاه هارولد بسیار علاقه‌مند به علم و پیشرفت است و مدام به فرزندش تأکید می‌کند که به علم و دانش توجه کند و مطالعه داشته باشد.
  میان کای و آلفیدا رابطه‌ا‌ی احساسی وجود دارد. آن‌ها در صحنه‌های کوتاهی سعی می‌کنند علاقه‌ی خود را به یکدیگر نشان بدهند. همچنین بین گِردا و رولی چنین رابطه‌ای شکل می‌گیرد، اما در طول فیلم چندان تأکیدی روی آن نمی‌شود.
  فیلم با الهام از قصه‌ی قدیمی ملکه‌ی برفی، اثر هانس کریستین اندرسن ساخته شده و می‌تواند کودکان را به خواندن قصه‌ی اصلی ترغیب کند.
  گِردا برای نجات دادن خانواده و دیگر جادوگران با جنگ و گریزهای بسیاری مواجه می‌شود. او به همراه دوستانش و پادشاه ترول‌ها در دریاچه‌ی مخفی با توپ‌های آتشین پادشاه هارولد مواجه می‌شوند. پادشاه ترول‌ها زخمی می‌شود و دریاچه به حالت مذاب درمی‌آید، اما در نهایت همگی جان سالم به در می‌برند. در صحنه‌ای دیگر، گِردا به همراه دوستانش و دزدان دریایی وارد جنگ با نیروهای پادشاه می‌شوند. دزدان دریایی، توپ‌هایی رنگی در شهر می‌اندازند که باعث فرار مردم شهر می‌شود. در پایان هم پادشاه به وسیله‌ی لباس جنگی غول‌پیکرش با رولی که او نیز تبدیل به غولی ترسناک شده، می‌جنگد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، چهارمین قسمت از سری فیلم‌های ملکه‌ی برفی است. در این قسمت، خانواده‌ی گِردا بالاخره توانسته‌اند دور هم جمع شوند، اما پادشاه هارولد که بخش بزرگی از خانواده‌اش را به دلیل جادوگری‌های ملکه‌ی برفی از دست داده،‌ جادوگران شهر، از جمله خانواده‌ی گِردا را فریب می‌دهد تا به سرزمینِ غیرقابل بازگشتِ آینه‌ها بروند. گِردا که جادوگر نیست و در شهر مانده، متوجه این فریب می‌شود و در طول فیلم، برای بازگرداندن خانواده‌اش، به همراه روح ملکه‌ی برفی و ترول‌ها و دیگران تلاش می‌کند. با وجود این‌که قدرت جادویی گِردا تا لحظات پایانی فیلم فعال نمی‌شود، اما مهربانی، روحیه‌ی همدلانه و دلسوزانه‌ی او باعث می‌شود بسیاری از آدم‌ها و موجودات به او کمک کنند تا از پس موقعیت‌های دشوار بربیاید و حتی در نهایت، پادشاه هم به او کمک می‌کند تا خانواده‌اش و جادوگران را از سرزمین آینه‌ها نجات دهد. ملکه‌ی برفی که مسبب اصلی تمام این اتفاقات است، در همراهی با گِردا، بسیاری از صفات مثبت انسان‌ها، مثل کمک کردن، بخشیدن و ازخودگذشتگی را از او یاد می‌گیرد. همچنین گِردا متوجه می‌شود که در لحظاتی از زندگی باید به یکدیگر اعتماد کرد؛ حتی اگر کسی که به او اعتماد می‌کند، دشمن سابقش باشد.
  در این فیلم با صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی مواجه می‌شویم؛ مانند شلیک‌ توپ توسط مأموران پادشاه به سمت گِردا و دوستانش، استفاده از شمشیر، حمله‌ی دزدان دریایی، خطر غرق شدن در مواد مذاب، و مبارزه‌ی پادشاه با رولی و گِردا به وسیله‌ی یک سلاح بزرگ و غول‌پیکر، اما همه‌ی این صحنه‌ها ختم به خیر می‌شوند. بین گِردا و رولی از طرفی و بین کای و آلفیدا از طرف دیگر، لحظاتی احساسی به وجود می‌آید، اما بسیار کوتاه و گذرا است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  پادشاه هارولد به دلیل ضربه‌ای که از جادوگرها خورده، تصمیم می‌گیرد تمام جادوگران شهر را به سرزمین آینه‌ها بفرستد؛ جایی که ملکه‌ی برفی در آنجاست و غیرقابل بازگشت است. او برای این منظور فراخوان می‌دهد که هر کس قدرت جادویی دارد به قصر بیاید و در ازای به دست آوردن طلا و شغلی در قصر پادشاه، توانایی خود را نشان دهد. خانواده‌ی گِردا به همراه دیگر جادوگران، فریب می‌خورند و به قصر می‌روند و شاه آن‌ها را به سرزمین آینه‌ها می‌فرستد. گِردا چون قدرت جادویی ندارد، همراه خانواده‌اش نمی‌رود و همین باعث می‌شود که بتواند برای نجات خانواده‌اش و دیگر جادوگران تلاش کند. روح ملکه‌ی برفی توسط جادوی یکی از جادوگران از سرزمین آینه‌ها خارج می‌شود و به کمک گِردا می‌آید. آن‌ها باید پادشاه ترول‌ها را پیدا کنند؛ او تنها کسی است که کلید دروازه‌ی سرزمین آینه‌ها را دارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما گِردا چگونه توانست به ملکه‌ی برفی اعتماد کند؟ برای شما پیش آمده به کسی که دوست شما نیست اعتماد کنید؟
  فکر می‌کنید دلیل تأکید پادشاه روی پیشرفت علم و دانش و مخرب بودن قدرت‌های جادویی چه بود؟
  به نظرتان شخصیت‌های مثبت فیلم چه ویژگی‌هایی داشتند که به آن‌ها در رسیدن به هدف کمک می‌کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Aleksey Tsitsilin، Robert Lence
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۴
  کشور سازنده روسیه
  استودیو Central Partnership، Wizart Animation
  بازیگران آنتون الداروف، لیاسان اوتیاشوا، نیکلای بیستروف
  سال انتشار ۲۰۱۸