من سام هستم

(I Am Sam)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی یک پدر کم‌توان ذهنی و تلاش او برای از دست ندادن حضانت دخترش، همراه با تجربه‌ی ناکامی و امید دوباره

سال: 2001
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ي لوسی و سام، احساس آن‌ها وقتی از هم جدا می‌شوند و وقتی به هم برمی‌گردند و موقعیت‌هایی که تجربه می‌کنند می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد، ولی فیلم برای بزرگسالان ساخته شده و مضامین داستان برای کودکان سنگین و اضطراب‌آورند.
  سام خوش‌قلب و مهربان است و رابطه‌ی خوبی با لوسی دارد. او به خواسته‌های لوسی توجه می‌کند و تلاش می‌کند زندگی خوبی برای او بسازد. سام برای برگرداندن لوسی پیش خودش همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند و وقتی تصور می‌کند برای او کافی نیست، به بودنش با یک خانواده‌ی دیگر رضایت می‌دهد. سام به وکیل هم کمک می‌کند رابطه‌اش با شوهر و پسرش را بازبینی کند و زندگی‌اش را از نو بسازد. لوسی با پدرش محترمانه رفتار می‌کند و با وجود این‌که می‌داند او از نظر دیگران غیرعادی است، تلاش می‌کند به نقاط قوت سام توجه کند و رابطه‌اش را با او محکم‌تر کند. وکیل با وجود این‌که ابتدا نمی‌تواند با سام ارتباط برقرار کند، کم‌کم اجازه می‌دهد سام به دنیای او وارد شود و وقتی سام را باور می‌کند، با تمام وجود تلاش می‌کند حضانت او را پس بگیرد. دوستان سام وفادار و حمایتگرند و همیشه به او دلگرمی می‌دهند و در هر موقعیتی که سام نیاز دارد کنارش هستند. زن همسایه هم وقتی متوجه می‌شود سام به کمک او نیاز دارد، برای شهادت به دادگاه می‌آید. زنی که سرپرستی لوسی را به عهده گرفته، به تدریج متوجه عمق رابطه‌ی سام و لوسی می‌شود و چون لوسی را دوست دارد و می‌خواهد زندگی خوبی داشته باشد، تصمیم می‌گیرد در دادگاه به نفع سام شهادت بدهد.
  چند زن در فیلم، لباس‌هایی با یقه‌ی خیلی باز پوشیده‌اند که خط سینه‌شان معلوم است. سینه‌های یکی از زن‌ها تقریبا از لباس بیرون افتاده است. لوسی تلویزیون تماشا می‌کند که زنی نیمه‌برهنه نشان داده می‌شود. این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. شخصیت‌ها در چند موقعیت مشروب می‌نوشند. موضوع داستان که جدا کردن پدر و دختری به خاطر کم‌توانی ذهنی پدر است، موضوعی سنگین و بزرگسالانه است که می‌تواند برای کودکان خیلی آزاردهنده و اضطراب‌آور باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: عقب‌افتاده، احمق، مسخره، لعنتی، مرده‌شورش رو ببرن. وکیل موقع رانندگی عصبانی می‌شود و انگشت وسطش را به راننده‌ی مقابل نشان می‌دهد. لوسی به خاطر برگشتن پیش پدرش در دادگاه دروغ می‌گوید.
  فضای کلی فیلم تحت‌تاثیر موضوع داستان که جدا کردن پدر و دختری از یکدیگر است، فضایی سنگین و ناراحت‌کننده است. مادر لوسی بلافاصله بعد از تولدش او و سام را ترک می‌کند. لوسی بابت رفتارهای پدرش در جاهای عمومی خجالت می‌کشد و از این‌که پدرش با بقیه‌ی پدرها متفاوت است رنج می‌برد. بچه‌های مدرسه لوسی را بابت داشتن پدر عقب‌افتاده اذیت می‌کنند. سام به خاطر بهانه‌گیری‌های لوسی سر او داد می‌زند. پلیس سام را دستگیر می‌کند و لوسی را از او می‌گیرد. لوسی را به پرورشگاه می‌برند و تنها دو روز در هفته و به مدت دو ساعت می‌تواند پدرش را ببیند. لوسی با سام از پرورشگاه فرار می‌کند. وکیل در حضور لوسی سر سام داد می‌زند. سام در دادگاه تحت فشار قرار می‌گیرد و از عصبانیت به میز ضربه می‌زند. لوسی را به زور از پدرش جدا می‌کنند در حالی که گریه و التماس می‌کند. لوسی از دست سام عصبانی است و او را می‌زند. او شب‌ها از پنجره‌ی خانه خارج می‌شود تا پیش سام برود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی من سام هستم، درباره‌ی مردی با کم‌توانی ذهنی به نام سام است که باید دخترش را از بدو تولد، بدون حضور مادر، بزرگ کند. سام که بهره‌ی هوشی او در حد کودکان هفت‌ساله است، وقتی دخترش، لوسی، به هفت‌سالگی می‌رسد، با این مسئله مواجه می‌شود که ممکن است صلاحیت او برای سرپرستی لوسی تایید نشود و دخترش را از او بگیرند. او رابطه‌ی خوبی با لوسی دارد و لوسی هم او را دوست دارد؛ هرچند گاهی در جاهای عمومی بابت رفتارهای کودکانه‌ی پدرش خجالت می‌کشد و در مدرسه هم مورد آزار و تمسخر بچه‌های دیگر قرار می‌گیرد. لوسی با وجود همه‌ی این‌ها دلش می‌خواهد با پدرش زندگی کند و حتی سعی می‌کند خودش را کم‌توان نشان دهد تا او را از پدرش جدا نکنند. آن‌ها تجربه‌های تلخی را پشت سر می‌گذارند تا این‌که در نهایت، عشق میان آن‌ها و تلاش سام و وکیل‌اش برای راضی کردن دادگاه نتیجه می‌دهد و لوسی و سام به هم برمی‌گردد. فیلم نشان می‌دهد والدین معمولی که با استانداردهای هوشی، بهنجار به حساب می‌آیند، ممکن است کودکان‌شان را به دلایل بسیار دیگری مورد غفلت و بی‌توجهی قرار دهند و کسی صلاحیت آن‌ها را زیر سوال نمی‌برد. در حالی‌که والدین کم‌توان ذهنی بابت کوچک‌ترین اشتباهات‌شان مورد مواخذه و انتقاد قرار می‌گیرند. فیلم همچنین از زبان سام بر این نکته تاکید می‌کند که پایبندی، صبر، گوش دادن و عشق است که یک والد را تبدیل به والدی باصلاحیت می‌کند.
  فضای کلی فیلم به خاطر موضوع داستان که جدا کردن پدر و دختری از یکدیگر است، فضایی سنگین و ناراحت‌کننده است و می‌تواند برای کودکان اضطراب‌آور و آزاردهنده باشد. مادر لوسی از لحظه‌ی تولد او، لوسی و پدرش را ترک می‌کند و سام و لوسی در طول فیلم در حال تلاش برای با هم زندگی کردن هستند. لوسی را به زور از پدرش جدا می‌کنند و به پرورشگاه می‌سپرند و سام به خاطر مسائلی که در بیان ذهنیاتش دارد، برای اثبات صلاحیت والدگری‌اش زیر فشار است. با وجود این‌که رابطه‌ی لوسی و سام و تجربیات آن‌ها در کنار هم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد، ولی فیلم برای بزرگسالان ساخته شده است. البته باید توجه داشت که فیلم با نگاهی سینمایی ساخته شده و ویژگی‌های فرد کم‌توان ذهنی و واقعیت‌های زندگی او، با دقت روانشناسانه طراحی نشده‌اند؛ هرچند بزرگسالان همچنان می‌توانند با تماشای این فیلم، کمی با دنیای افرادی که با هنجارهای جامعه متفاوت‌اند، چالش‌های روزمره‌ی آن‌ها و رنجی که در زندگی می‌کشند آشنا شوند. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سام مردی با کم‌توانی ذهنی است که به طور ناخواسته از زنی که یک شب با او بوده بچه‌دار می‌شود. زن بعد از زایمان، آن‌ها را ترک می‌کند و سام باید به‌تنهایی دخترش را که نام او را لوسی گذاشته بزرگ کند. وقتی لوسی هفت‌ساله می‌شود دولت تصمیم می‌گیرد حضانت لوسی را از سام بگیرد. سام وکیلی پیدا می‌کند تا بتواند او را پیش خود نگه دارد اما به تشخیص دادگاه، لوسی را از او می‌گیرند و به پرورشگاه می‌سپارند. یک روز که سام به دیدن لوسی می‌آید، لوسی به او پیشنهاد می‌دهد با هم از پرورشگاه فرار کنند. بعد از آن، سرپرستی لوسی را یک زوج به عهده می‌گیرند اما لوسی شب‌ها از خانه خارج می‌شود و به خانه‌ی پدرش می‌رود. در نهایت، لوسی را به سام برمی‌گردانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چقدر با سام موافق‌اید که صبوری و عشق، یک والد را باصلاحیت می‌کند نه توان ذهنی؟ به نظر شما چه ملاک‌هایی برای والد باصلاحیت وجود دارد؟ اصلا می‌توان از ملاک‌هایی کلی حرف زد؟
  به نظر شما سام صلاحیت حضانت لوسی را داشت؟ اگر سام صلاحیت نداشت و لوسی همچنان می‌خواست با او زندگی کند، چه کسی می‌توانست در این‌باره تصمیم بگیرد؟
  فیلم چقدر توانست شما را به سام و مسائلی که در زندگی‌اش داشت نزدیک کند؟ به نظرتان شخصیت سام با واقعیت تطابق داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Jessie Nelson
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۳۲
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو New Line Cinema، Avery Pix، The Bedford Falls Company، Red Fish Blue Fish Films
  جایزه ها Young Artist Awards
  بازیگران داکوتا فنینگ، شان پن، میشل فایفر
  سال انتشار ۲۰۰۱