من نفرت‌انگیز ۲

(Despicable Me 2)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی مردی که شرارت را کنار گذاشته و تلاش او برای استفاده از قدرت‌های خلافکارانه در جهت اهداف درست، در فضای عشق و ازدواج

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دخترها، به‌خصوص اگنس، از نداشتن مادر ناراحت‌اند. اگنس می‌گوید از روز مادر خوش‌اش نمی‌آید و دلش می‌خواهد گرو برایشان مادر بیاورد. رابطه‌ی گرو و دخترها و ارتباط دخترها با هم در جهان کودکان همذات‌پندارانه است.
  گرو سعی می‌کند پدر مهربان و مسئولی باشد. او از دخترها حمایت و مراقبت می‌کند و حواسش به خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها هست. ارتباط خواهرها با هم و با گرو خوب و همراه با مهربانی و احترام است. ارتباط گرو و لوسی هم همراه با عشق و احترام است. فیلم نشان می‌دهد رابطه‌ی آن‌ها به این خاطر شکل می‌گیرد که آن‌ها برای هم مناسب‌اند، نه به این دلیل که گرو به دنبال زن می‌گردد.
  دوست گرو زن‌های بیوه و تازه مجردشده را به گرو معرفی می‌کند. دختران گرو تلاش می‌کنند او با زنی قرار بگذارد. گرو در نوجوانی تلاش می‌کند با دختری ارتباط برقرار کند. یکی از مینیون‌ها در مورد ارتباط عاشقانه با لوسی و بوسیدن او تخیل می‌کند. مارگو با تلفنش به پسری پیامک می‌فرستد و گرو در مورد این‌که دوستش دختر است یا پسر از او سؤال می‌کند. مارگو در پاساژ جذب یک پسر نوجوان می‌شود و با او به رستوران می‌رود. آن‌ها در رستوران دست هم را می‌گیرند و با هم می‌رقصند. ال ماچو زنی را که در حال راه رفتن با همسرش است، می‌دزدد و با او می‌رقصد. گرو با زنی قرار می‌گذارد که ظاهری اغواکننده دارد. دخترها می‌خواهند گرو را در یک سایت قرار ملاقات ثبت‌نام کنند تا با زنی ارتباط برقرار کند. گرو و لوسی در مراسم عروسی‌شان با هم می‌رقصند و هم را می‌بوسند. ال ماچو عموماً لباسی پوشیده که بالاتنه‌اش نیمه‌برهنه است. تعدادی از زن‌ها لباس‌های تنگ و بدن‌نما پوشیده‌اند. لوسی در همه‌ی مبارزاتش با کفش‌های پاشنه بلند و پیراهن رسمی حضور دارد و ظاهرش هماهنگ با کلیشه‌های مرسوم در مورد بدن زنانه است. ال ماچو که مردی شرور و تبهکار است، مکزیکی است و تصویری کلیشه‌ای را به مخاطب منتقل می‌کند. مینیون‌ها موجوداتی بی‌اراده و تحت سلطه‌ی گرو به نظر می‌رسند که خودشان کار خاصی ندارند و همیشه در حال خدمت کردن به گرو و خانواده‌ی او هستند. آن‌ها به‌ صورت جمعی شخصیت‌پردازی شده‌اند و جوری به تصویر درآمده‌اند که همذات‌پنداری و همدلی با مسائلی که برایشان پیش می‌آید برای مخاطب اتفاق نمی‌افتد. در چند صحنه، شخصیت‌ها در حال نوشیدن مشروب نشان داده می‌شوند. محصولات متنوعی از شخصیت‌های این فیلم در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان به جریان بیندازد.
  از بعضی کلمات و عبارات ناسزا و تمسخرآمیز استفاده شده: احمق، بوگندو، تو چرا انقدر چاقی. به موضوعات بی‌ادبانه در چند صحنه اشاره می‌شود؛ مثلاً اگنس به زن پشت در می‌گوید گرو دارد پی‌پی می‌کند. گفتگوهای بزرگسالانه‌ی متعددی وجود دارد: تازه مجرد شده، تازه شوهرش مرده، من علاقه‌ای به خانم‌ها ندارم. به همه‌ی این موارد در نسخه‌ی دوبله اضافه شده است.
  در چند صحنه یک ماشین مکنده آدم‌ها و مینیون‌ها را می‌مکد و با خود می‌برد. در جشن تولد اگنس، کودکان لباس جنگی پوشیده‌اند و با تفنگ‌های بادی به هم شلیک می‌کنند. گرو و لوسی در اولین دیدارشان با سلاح شوک‌دهنده به هم شلیک می‌کنند. رفتارهای ال ماچو با دیگران خشن و ترسناک است، ظاهرش هم همین‌طور. لوسی در رستوران به زنی تیر بیهوش‌کننده می‌زند و بعد با گرو برای خارج کردن او از رستوران، او را به این طرف و آن طرف پرت می‌کنند. ال ماچو مینیون‌ها را به موجوداتی کشنده با ظاهری ترسناک تبدیل می‌کند. او لوسی را به راکتی بسته که با دینامیت کار می‌کند و قصد دارد با فشار دادن یک دکمه او را به درون کوه آتشفشان پرتاب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «من نفرت‌انگیز ۲» یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی قسمت قبلی ساخته شده است. در این قسمت گرو که شرارت را کنار گذاشته، سعی دارد در کنار دخترهایش زندگی شرافتمندانه‌ای داشته باشد و در کارخانه‌اش شکلات تولید کند. اما زنی به نام لوسی به نمایندگی از یک شرکت مبارزه با افراد شرور به سراغ گرو می‌آید تا او را راضی کند برای مبارزه با فرد شروری به نام ال ماچو به آن‌ها کمک کند. در طول این ماموریت، گرو و لوسی به هم علاقه‌مند می‌شوند و دخترها هم که به وجود مادر احساس نیاز می‌کنند، از ارتباط آن‌ها استقبال می‌کنند. به این ترتیب، خانواده‌ی آن‌ها کامل می‌شود. فیلم نشان می‌دهد حتی افرادی که خود را دوست‌داشتنی نمی‌دانند هم می‌توانند عشق را پیدا کنند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ شخصیت ال ماچو و رفتارهایش خشن و ترسناک است؛ او با ماشین مکنده‌اش مینیون‌ها را می‌دزدد و آن‌ها را تبدیل به موجوداتی کشنده و وحشی می‌کند. موضوعات بزرگسالانه‌ی متعددی هم در فیلم وجود دارند؛ دیگران مدام در جستجوی زن برای گرو هستند و در صحنه‌های مختلف، به مناسبات بزرگسالانه‌ی بین زن و مرد اشاره می‌شود. مینیون‌ها مثل سایر قسمت‌های این فیلم، تحت سلطه‌ی گرو و در خدمت او و خانواده‌اش هستند و زندگی مستقلی ندارند. آن‌ها به‌‌صورت جمعی شخصیت‌پردازی شده‌اند و جوری به تصویر درآمده‌اند که همذات‌پنداری و همدلی با مسائلی که برایشان پیش می‌آید، برای مخاطب اتفاق نمی‌افتد. آن‌ها برای مخاطبان هم صرفاً سرگرم‌کننده‌اند. همچنین، محصولات متنوعی از شخصیت‌های این فیلم در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز موضوعات مطرح شده در فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  در این قسمت یک سفینه‌ی اسرارآمیز با استفاده از یک آهنربای غول‌آسا، آزمایشگاهی سِرّی در قطب شمال را می‌دزدد. سازمان ضدخلافکاری متوجه می‌شود این آزمایشگاه یک ترکیب شیمیایی تولید می‌کرده که می‌تواند موجودات زنده را به ماشین‌های کشنده‌ی بی‌رحمی تبدیل کند. این سازمان، یکی از مأموران خود به نام لوسی را به دنبال شخصیت اصلی فیلم، گرو، می‌فرستد تا از او بخواهد در پیدا کردن سارقان به آن‌ها کمک کند و اجازه ندهد این ماده‌ی شیمیایی خطرناک به دست افراد تبهکار بیفتد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ارتباط گرو با دخترها را دوست دارید؟ به نظرتان مادر و پدر خوب چه رفتارها و ویژگی‌هایی دارند؟
  نظرتان در مورد شخصیت مینیون‌ها چیست؟ به نظرتان آن‌ها از زندگی‌شان راضی‌اند؟ چرا آن‌ها به گرو خدمت می‌کنند و برای خودشان زندگی نمی‌کنند؟
  شما به چه کسانی می‌گویید خانواده؟ فکر می‌کنید با آمدن لوسی خانواده‌ی گرو کامل شد؟ اگر لوسی نبود آن‌ها خانواده نبودند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۸
  سال انتشار ۲۰۱۳