من نفرت‌انگیز ۳

(Despicable Me 3)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی مردی که شرارت را کنار گذاشته، بازگشت اتفاقی به مسیر گذشته و تلاش برای استفاده از شرارت برای رسیدن به اهداف درست

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع فیلم به جهان کودکان بی‌ارتباط است ولی بخش‌هایی از تعاملات گرو و لوسی با دخترها، چالش‌ها و مسائلی که با هم دارند و تلاش لوسی برای این‌که مادر خوبی باشد، می‌تواند در جهان کودکان معنادار باشد.
  گرو و لوسی والدین مهربان و حمایت‌کننده‌ای‌ هستند. گرو همیشه سعی دارد از خوشحالی و آرامش دخترانش مطمئن شود. لوسی هم مدام در تلاش است مادر خوبی باشد و از طرف دخترها به‌عنوان مادر پذیرفته شود.
  در یک صحنه گرو مادرش را در استخر می‌بیند که دو دستیار مرد او را همراهی می‌کنند. فیلم نشان می‌دهد مادر با آن‌ها ماجراهایی دارد. یکی از مینیون‌ها به مجسمه‌ی زنی که از اجداد گرو است، اشاره می‌کند و با اشاره می‌گوید گرو با سینه. در مراسمی، دختر بزرگ گرو به اشتباه با پسری نامزد می‌شود. روز بعد پسر به دیدارش می‌آید و برای او بوس می‌فرستد. باری نشان داده می‌شود که افراد در حال نوشیدن‌اند. موضوع اصلی داستان که به بازگشت گرو به شرارت و استفاده از آن در کارهایی با اهداف درست می‌پردازد، ارتباطی با دنیای کودکان ندارد. محصولات متنوعی از شخصیت‌های این فیلم در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان به جریان بیندازد.
  در نسخه‌ی اصلی از بعضی کلمات و عبارات ناسزا و تمسخرآمیز استفاده شده: احمق و بازنده. لحن حرف زدن شخصیت‌ها عموماً تند و خشن یا مسخره است. گفتگوهای بزرگسالانه و بی‌ادبانه هم در چند صحنه وجود دارد، مثل گفتن از جای خصوصی یا دستشویی کردن. در نسخه‌ی دوبله‌ی شرکت آپاما، سراسر فیلم به فضای فحش و ناسزا و کنایه و اشارات جنسی و بی‌ادبانه تبدیل شده: کوفت، قوزمیت، تف به قبر بابامون، حیف ننه‌م، تو روحت، بپا ازت در نره، خشتک، پدرسوخته، بی‌ریخت، آشغال، چه مرگته. همچنین از عبارات بزرگسالانه‌ی زیادی استفاده شده: جیم جمالتو، حرمتا از بین رفته.
  فیلم دارای صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی است: از انواع سلاح‌ها برای آسیب زدن به یکدیگر یا تخریب محیط استفاده می‌شود، زدوخورد و درگیری بین شخصیت‌ها زیاد رخ می‌دهد و موقعیت‌هایی که شخصیت‌ها در خطر باشند نیز متعددند. وقتی بالتازار شکست می‌خورد یا عصبانی می‌شود، به همه چیز آسیب می‌زند. در یک صحنه، لوسی وارد بار می‌شود و با تکنیک‌های رزمی همه را می‌زند. دخترها به‌راحتی به دیگران ضربه می‌زنند یا دارت به سمت‌شان پرتاب می‌کنند. بالتازار با یک دستگاه لیزری می‌خواهد گرو را بکشد. در صحنه‌های مختلفی شخصیت‌ها در خطر پرتاب و سقوط و تصادف‌اند. بالتازار ارتشی از عروسک‌های شبیه خودش دارد که در یک صحنه به گرو و برادرش حمله می‌کنند. بالتازار خودش را جای لوسی جا می‌زند و دخترها را می‌دزدد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  من نفرت‌انگیز ۳ یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی دو قسمت قبلی ساخته شده است. در این قسمت، گرو که شرارت را کنار گذاشته و در کنار لوسی و سه دخترش زندگی خوبی را می‌گذراند، به‌خاطر شکست در یک مأموریت، شغلش را از دست می‌دهد و در همان زمان می‌فهمد که برادر دوقلویی دارد. طی ماجراهایی در کنار برادرش، گرو دوباره به مسیر شرارت کشیده می‌شود و وسوسه می‌شود تا به زندگی قبلی‌اش برگردد اما تصمیم می‌گیرد از روش شرورانه و لذتی که از انجام مأموریت‌های مخفی مجرمانه می‌برد، برای جبران شکست حرفه‌ای‌اش استفاده کند و دوباره شغلش را به‌دست آورد. در این داستان، ارتباط گرو با دخترها کم‌رنگ‌تر از قسمت‌های قبلی است و بیشتر در تب و تاب و هیجانِ پیدا کردن برادرش و استفاده از او برای دستگیری خلافکاری است که از دستش فرار کرده. اما لوسی که تازه وارد ارتباط با دخترها شده، درگیر تجربه‌های مادرانه است و تلاش می‌کند توسط دخترها به ‌عنوان مادر پذیرفته شود. فیلم در مجموع فضای سرگرم‌کننده‌ای دارد و به‌سختی می‌توان پیام مثبتی در داستان پیدا کرد.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ از انواع سلاح‌ها برای آسیب زدن به یکدیگر یا تخریب محیط استفاده می‌شود، زدوخورد و درگیری بین شخصیت‌ها زیاد رخ می‌دهد و موقعیت‌هایی که شخصیت‌ها در خطر باشند نیز متعددند. داستان فیلم در چند مسیر موازی پیش می‌رود و درک خط داستانی برای کودکان کوچک‌تر دشوار است؛ ضمن این‌که موضوع اصلی داستان که به بازگشت گرو به شرارت و استفاده از آن در کارهایی با اهداف درست می‌پردازد، ارتباطی با دنیای کودکان ندارد. همچنین، محصولات متنوعی از شخصیت‌های این فیلم در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۱ ساله هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  گرو که به همراه سه فرزندش زندگی جدیدی را با لوسی آغاز کرده، قصد دارد تمام کارهای شرورانه‌ی پیشین خود را کنار بگذارد و به زندگی‌اش به‌ طور عادی ادامه دهد. همه چیز به‌خوبی پیش می‌رود تا این‌که سر و کله‌ی برادر دوقلویش که سال‌ها پیش او را گم کرده بود، پیدا می‌شود و زندگیِ به دور از شرارت گرو را به چالش می‌کشد. گرو که به‌خاطر شکست در گرفتن تبهکاری به نام بالتازار که الماس گرانبهایی را دزدیده از کارش اخراج شده، به این فکر می‌افتد که با کمک برادرش و انجام یکی از کارهای شرورانه و موردعلاقه‌اش، الماس را پیدا کند و کارش را پس بگیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ارتباط گرو و لوسی با بچه‌ها را دوست داشتید؟ به نظرتان مادر و پدر خوب چه رفتارها و ویژگی‌هایی دارند؟
  فیلم را دوبله تماشا کردید؟ به نظرتان دوبله خنده‌دار بود؟ چه حرف‌هایی دوبله را خنده‌دار کرده بود؟ فکر می‌کنید در زبان اصلی هم از این شوخی‌ها استفاده شده؟
  چند مسیر داستانی در فیلم وجود داشت: یکی ماجراهای گرو و برادرش، یکی ماجرای مینیون‌ها و یکی هم ماجراهای لوسی و دخترها. کدام داستان برایتان جالب‌تر بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۲۰۱۷