من نفرت‌انگیز

(Despicable Me)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی مردی شرور و احساس بد او نسبت به خودش، به فرزندی گرفتن سه دختر کوچک و تبدیل شدن به پدری مهربان

سال: 2010
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع فیلم به جهان کودکان بی‌ارتباط است ولی بخش‌هایی از تعاملات گرو با دخترها، چالش‌ها و مسائلی که با هم دارند، نیاز دخترها به پدر مهربان و تلاش گرو برای فرار از آن، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  گرو مرد خشنی است که در طول فیلم تلاش می‌کند با دخترها ارتباط واقعی برقرار نکند اما به‌تدریج رفتارها و احساسش تغییر می‌کند و از ارتباط با دخترها لذت می‌برد. او در نهایت به پدری مهربان و مسئول تبدیل می‌شود. دختر‌ها در این فیلم شخصیت‌های شجاع، کنجکاو و مهربانی هستند که برای رسیدن به هدف‌شان تلاش می‌کنند.
  موضوع اصلی فیلم ارتباطی به دنیای کودکان ندارد و موقعیت‌های زیادی هم در فیلم وجود دارد که کودکانه نیستند: گرو با لباس زیرش نشان داده می‌شود، کودکی نقاشی گرو را در حال توالت کردن کشیده، تصویری فتوکپی شده از باسن یک مینیون دیده می‌شود، گرو و وکتور در حال رقص به باسن‌شان ضربه می‌زنند. گرو قصد دارد از کودکان برای رسیدن به اهداف شخصی سوءاستفاده کند، مینیون‌ها هم موجودات زحمت‌کشی هستند که به‌نظر می‌رسد هیچ هدف و برنامه‌ی شخصی ندارند و تنها کارکردشان خدمت به گرو است، در طول فیلم بارها از آن‌ها سوءاستفاده می‌شود و شخصیت‌شان طوری طراحی شده که نه‌تنها آزار دیدن‌شان، مخاطب را ناراحت نمی‌کند، که باعث خنده می‌شود. از شخصیت‌های این فیلم محصولات متنوعی در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان به جریان بیندازد.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز مثل احمق، گم شین و کلمات تمسخرآمیزی مثل کچل و باباقوری استفاده شده است. شوخی‌های بی‌ادبانه هم شنیده می‌شود. بعضی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. لحن حرف زدن گرو با دختران و نیز با مینیون‌ها تند و خشن است؛ تا اواسط فیلم، او مدام آن‌ها را تهدید می‌کند. زبان فیلم به‌طور کلی تهدید‌آمیز و خشن است.
  فیلم دارای صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی است؛ برای مثال: وجود سه خواهر که والدین خود را از دست داده‌اند و به دنبال پیدا کردن والدین جدیدی هستند، رفتار خشونت‌آمیز گرو با کودکی در خیابان و کنار زدن او از سر راهش و داد زدن سر کودکان، سوءاستفاده‌ی گرو از کودکان برای اهداف شخصی، ترساندن دخترها و رفتارهای خشن با آن‌ها، رفتار خشونت‌آمیز و تهدید‌آمیز آقای پرکینز به عنوان مدیر بانک، استفاده از سلاح‌ها، بمب و مواد منفجره توسط گرو و وکتور، وجود حیواناتی وحشی مانند سگ و کوسه که مدام قصد آسیب رساندن به انسان‌ها را دارند، ضربه زدن به ماشین‌ها در هنگام رانندگی، ضربه زدن یک مینیون با چکش به سر یک مینیون دیگر، خشونت با حیوانات مانند انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی با فیل و کوچک کردن اندازه‌ی فیل،‌ تبدیل کردن آدم‌ها به شی‌ء یخی توسط گرو، به دام افتادن دختران توسط وکتور،‌ پرت شدن مارکو و گرو از روی طناب.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  من نفرت‌انگیز یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. داستان درباره‌ی مردی به نام گرو است که قصد دارد همه‌ی تلاش خود را برای تبدیل شدن به یک آدم شرور به‌کار گیرد. او برای رسیدن به این هدف از دکتر نفاریو و موجودات زردرنگ کوچکی به نام مینیون‌ها کمک می‌گیرد. اما در طول داستان اتفاقاتی برای او می‌افتد که مسیر زندگی‌اش را تغییر می‌دهد. با مرور خاطرات کودکی گرو درمی‌یابیم که رفتار خشونت‌آمیز او به دلیل کمبودها و کاستی‌های زیادی است که از طرف والدینش به او تحمیل شده است. او برای رسیدن به هدف خود سه خواهر یتیم را به فرزندخواندگی می‌پذیرد تا بتواند یک سرقت مهم انجام دهد. اما پس از مواجهه با جهان این کودکان، تجربه‌های کودکی خود را مرور می‌کند و به این فکر می‌افتد که می‌تواند فقدان عشق و عدم تأیید از طرف خانواده را با مواظبت و نگهداری این سه کودک جبران کند. او در نهایت ناگزیر می‌شود بین مأموریتش و نقشش به‌عنوان یک پدر مردد برای دخترها، دست به انتخاب بزند. فیلم بر اهمیت حمایت خانواده در شکل‌گیری شخصیت انسان‌ها تأکید می‌کند و عشق و دوست داشتن را به عنوان یکی از هدف‌های مهم زندگی معرفی می‌کند.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ از جمله استفاده‌ی مداوم شخصیت‌ها از سلاح‌های مختلف و بمب در برابر یکدیگر و نیز وجود حیواناتی وحشی مانند سگ و کوسه که امنیت شخصیت‌های فیلم را تهدید می‌کنند. ارتباط گرو با دخترها در طول فیلم سرد و گاهی خشن است. سوءاستفاده‌ی گرو از کودکان برای رسیدن به اهداف شخصی و نقش مینیون‌ها به‌عنوان موجودات زحمت‌کشی که به‌نظر می‌رسد هیچ هدف و برنامه‌ی شخصی‌ای ندارند و تنها کارکردشان خدمت به گرو است، نه‌‌تنها موضوعات کودکانه‌ای نیستند، که می‌توانند آموزه‌های نامناسبی را نیز برای کودکان به همراه داشته باشند. همچنین، محصولات متنوعی از شخصیت‌های این فیلم در بازار موجودند و تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات مطرح‌شده در فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  من نفرت‌انگیز، داستان یک تبهکار با قدرت مافوق انسان به نام گرو است که با دزدیدن تلویزیون بزرگ میدان تایمز و مجسمه‌ی آزادی مشهور شده است اما با دزدیده شدن اهرام مصر توسط تبهکار جوان‌تری به نام وکتور، زیر سایه‌ی نام او قرار می‌گیرد. او برای شکست دادن وکتور، از بانک شیطان درخواست می‌کند که هزینه‌های مأموریتش برای دزدیدن ماه را تأمین کند. زمانی که وکتور اشعه‌ی کوچک‌کننده که گرو برای عملی کردن طرحش نیاز دارد را می‌دزدد، گرو تصمیم می‌گیرد سرپرستی سه دختر یتیم به نام‌های مارگو، ایدیت و اگنس را که شیرینی‌فروش هستند و می‌توانند از لایه‌ی حفاظتی وکتور رد شوند،‌ برعهده‌ گیرد. اما از زمانی که دخترها تحت مراقبت او قرار می‌گیرند، گرو که در ابتدا فقط به دلیل خودخواهی خودش آن‌ها را پذیرفته بود، مجبور می‌شود چگونه پدر بودن را بیاموزد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  گرو چطور در طول فیلم تغییر کرد؟ چه اتفاقاتی افتاد که باعث شد او به آدم متفاوت و مهربان‌تری تبدیل شود؟
  دخترها چه شخصیت‌هایی داشتند؟ به نظرتان آن‌ها چگونه توانستند نیازشان به داشتن پدری مهربان را به گرو نشان دهند؟
  چه صحنه‌هایی از فیلم به نظرتان خشن و ترسناک بودند؟ آیا خشونت در این فیلم نسبت به فیلم‌های واقعی، بیشتر تأثیرگذار بود یا کمتر؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۵
  سال انتشار ۲۰۱۰