من و نگین دات کام

بررس متن: علی نجفی

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی کمدی از یک روز پرماجرا برای یک پسربچه‌ی کاراته‌باز، همراه با تجربه‌ی دوستی، همکاری و جبران اشتباه

سال انتشار: 1382

من و نگین دات کام

10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی کمدی از یک روز پرماجرا برای یک پسربچه‌ی کاراته‌باز، همراه با تجربه‌ی دوستی، همکاری و جبران اشتباه

سال انتشار: 1382

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
بچه‌ها، فارغ از وضعیت مالی خانواده‌هایشان، باهم دوست‌اند و دوست دارند مثل بزرگ‌ترها رفتار کنند؛ اگرچه درگیری آن‌ها برای کمک به کودک گم‌ شده و دستگیری کودک‌ربایان چیزی نیست که کودکان در زندگی واقعی تجربه کنند. آن‌ها در پایان روز با تجربه‌هایی که کسب کرده‌اند، چیزهای زیادی آموخته‌اند و احساس می‌کنند چند سال بزرگ‌تر شده‌اند.
محتوای آموزشی
در فیلم به تفاوت حوزه‌ی کاری پلیس انتظامی (کلانتری) و پلیس راهنمایی و رانندگی اشاره می‌شود.
الگوی شخصیتی
بچه‌ها با هم همکاری می‌کنند و به دیگران کمک می‌کنند؛ مثلاً به پیرزنی که می‌خواهد از عرض خیابان بگذرد یا کودکی که گم شده است. آرش وقتی متوجه اشتباهش می‌شود، عذرخواهی می‌کند و در صدد جبران برمی‌آید. او در طی تجربه‌هایی که کسب می‌کند، قدرت لازم برای پذیرفتن اشتباه بزرگ‌ترش را پیدا می‌کند و استاد ورزشی‌اش او را پهلوان خطاب می‌کند. در فیلم دو بار به ضرب‌المثل در عفو لذتی است که در انتقام نیست اشاره می‌شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
دزدها با اسلحه دیگران را تهدید می‌کنند؛ هرچند بعد از چند دقیقه معلوم می‌شود اسباب‌بازی است. آن‌ها برای به دست آوردن پول جراحی به سرقت و کودک‌ربایی دست می‌زنند. در چند صحنه، بزرگ‌ترها بچه‌ها را می‌زنند. آرش با قلاب‌سنگ به سمت دزدها سنگ پرتاب می‌کند.
گفتار نامناسب
تعابیر توهین‌آمیز متعددی در فیلم به کار می‌رود؛ از جمله زهرمار، گندت بزنند، هر غلطی می‌خواهی بکن، گم شو، جوجه، دیوانه، خر، الاغ، خنگ، خاک توی سرت. کودکان هم از کلماتی مثل جوجه یا دیوانه، برای تحقیر هم استفاده می‌کنند. یکی از کودکان با لحن لاتی از اصطلاحاتی همچون اِند مرام یا داریم حال می‌کنیم استفاده می‌کند.
محتوای بزرگسالانه
چند صحنه از سیگار کشیدن شخصیت‌های فرعی وجود دارد. مرد خلافکار برای تغییر چهره لباس مبدل زنانه می‌پوشد. موضوع بچه‌دار نشدن زن و شوهر خلافکار به کودکان ربطی ندارد.
آنچه والدین باید بدانند

من و نگین دات کام فیلمی سینمایی از ماجراها و تجربه‌های آرش، پسربچه‌ی کاراته‌باز، همراه با دوستش نگین است. زن و شوهری که بچه‌دار نمی‌شوند، برای تأمین هزینه‌های بیمارستان به سرقت و کودک‌ربایی دست می‌زنند و هر بار با نادانی‌های شوهر ناکام می‌مانند. آن‌ها پس از گرفتن پول از خانواده‌ی کودک، او را در خیابان رها کرده و نگین و آرش اتفاقی او را پیدا می‌کنند. سر و وضع کودک پیدا شده با نگین و آرش متفاوت است اما این مانع دوستی‌شان نمی‌شود. بچه‌ها دوست دارند به همه کمک کنند، حتی اگر آن کار اشتباه باشد. آن‌ها تلاش می‌کنند کودک‌رباها را پیدا کنند و کودک را به خانواده‌اش برگردانند. تجربه‌های آن‌ها مواردی نیست که کودکان در زندگی عادی با آن روبه‌رو شوند اما در طی این تجربه‌ها و ماجراها آرش یاد می‌گیرد اشتباه خود را بپذیرد و برای جبرانش تلاش کند؛ تا جایی که استادش او را پهلوان خطاب می‌کند. فیلم همچنین فرصتی ایجاد می‌کند تا خانواده‌ها در مورد گم ‌شدن و کمک گرفتن از پلیس با فرزندشان گفتگو کنند. صحنه‌ها و موضوعات ترسناکی در فیلم وجود دارد. زن و شوهر خلافکار اسلحه دارند، ولی خیلی زود معلوم می‌شود اسلحه‌ها واقعی نیستند. آن‌ها برای تأمین هزینه‌ی درمان به سرقت و کودک‌ربایی دست می‌زنند. آرش هم برای مقابله با خلافکارها از قلاب‌سنگ استفاده می‌کند. در فیلم، تعابیر بی‌ادبانه‌ی متعددی، اغلب از سوی بزرگ‌ترها، به کار می‌رود. کودکان هم از کلماتی مثل جوجه یا دیوانه، برای تحقیر هم استفاده می‌کنند. یکی از کودکان با لحن نامناسب برخی اصطلاحات لاتی را به کار می‌برد. موضوع بچه‌دار نشدن زن خلافکارها و تلاش بچه‌ها برای دستگیری آنان به دنیای کودکان بی‌ارتباط است. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد مطرح ‌شده با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

زن و شوهری که بچه‌دار نمی‌شوند برای تأمین مخارج بیمارستان، دست به سرقت و کودک‌ربایی می‌زنند. دو کودکی که در پی خرید نان هستند، اتفاقی کودک ربوده شده را پیدا می‌کنند و کمک می‌کنند کودک‌رباها دستگیر شوند و کودک به خانواده‌اش تحویل داده شود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

در عفو لذتی است که در انتقام نیست یعنی چه؟ پذیرفتن عذرخواهی دیگران چه احساسی به شما می‌دهد؟ آیا اگر هدف و نیت خوبی داشته باشیم، اجازه داریم که هر کار زشتی انجام دهیم؟ استاد آرش در دقایق پایانی فیلم او را پهلوان خطاب می‌کند. چه خصوصیتی یکی را پهلوان می‌کند؟ آیا می‌دانید تفاوت پهلوان با قهرمان چیست؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 96
سال انتشار 1382