موآنا

(Moana)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی سفر قهرمانی دختری نوجوان به سمت ناشناخته‌ها و تلاش و احساس مسئولیت او برای نجات مردم و سرزمینش

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مخالفت موآنا با پدرش، شکست‌هایی که در راه رسیدن به هدف می‌خورد و جدا شدن از خانواده و آسایش آن برای رسیدن به هدف، از چالش‌های آغاز نوجوانی است. موضوعات این فیلم بیشتر در جهان نوجوانی معنادارند تا کودکی.
  شخصیت موآنا برخلاف سایر فیلم‎های شاهزاده‌ای، متمرکز بر روی پرنسس شدن نیست و در عوض، برای نشان دادن یک رهبر قوی و موفق ساخته شده است که برای مردمش تلاش می‎کند. او از مسئولیت‎هایش شانه خالی نمی‎کند و برای رسیدن به خواسته‌اش خطر می‌کند، تصمیمات دشوار می‌گیرد و شکست می‌خورد. نسبت به توانایی‌ها و ضعف‌هایش آگاهی دارد. وقتی با خواست دیگران مخالف است، خواست خودش را ابراز می‌کند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کند. او نماد شجاعت و کنجکاوی است. او تسلیم خواست خانواده برای تعیین مسیر زندگی‌اش نمی‌شود و نسبت به دیدگاه‌ها و مواضع پدرش منتقدانه برخورد می‌کند. مائویی در ابتدا خیلی خودخواه و متکی به خود نشان داده شده اما از موآنا یاد می‎گیرد که خودخواه نباشد. مادربزرگ ترغیب‌کننده و حمایت‌کننده است. او نماد خرد نسل گذشته است. موآنا با او محترمانه برخورد می‌کند و سعی می‌کند از او یاد بگیرد. رابطه‌ی والدین با هم و با موآنا مهربانانه و بااحترام است. رابطه‌ی موآنا و مائویی هم گرم و همدلانه است. مائویی به موآنا کمک می‌کند تا به هدفش برسد.
  یک پسر بچه در حال رقص به موآنا چشمک می‌زند. مائویی در تمام فیلم پیرهنی بر تن ندارد و بالاتنه‌ی موآنا هم نیمه‌برهنه است. ارتباط مائویی با موآنا صرفاً دوستانه نیست و مائویی در موقعیت‌هایی سعی می‌کند توجه موآنا را به عنوان یک زن به خودش جلب کند یا به او متلک‌های جنسیتی بیندازد. موضوع فیلم که مبارزه و فداکاری برای نجات سرزمین است، موضوع کودکانه‌ای نیست.
  چند کلمه‌ی نامناسب مثل احمق گفته می‎شود. همچنین کلمات توهین‌آمیزی مثل کله‌کوسه‎ای یا یه کپه سنگ‌ریزه‌ی کثیف و موارد مشابه گفته می‎شود. پدر موآنا برای دور بودن از اقیانوس سر او فریاد می‌زند. در چند موقعیت هم مائویی سر موآنا فریاد می‌زند. مائویی در چند صحنه به موآنا متلک‌های جنسیتی می‌اندازد؛ مثل این‌که چرا در قبیله نمانده تا بچه بزرگ کند.
  در فیلم به اقیانوس و موجوداتش و نیز به دریانوردی و تکنیک‌ها و خطراتش کمی پرداخته می‌شود. همچنین می‌توان کودکان را در صورتی که علاقه‌مند باشند، با الگوی سفر قهرمانی در اسطوره‌ها آشنا کرد.
  فیلم به بخش‌هایی از فرهنگ جزایر پُلینزی هاوایی، از جمله اسطوره‎های آن منطقه، پوشش مردمانش، شیوه‌ی زندگی‌شان و نیز طبیعت و جغرافیای آن‌جا می‌پردازد.
  در فیلم چندین موقعیت ترسناک و خشن وجود دارد: هیولایی به شخصیت‎ها حمله می‎کند. مادربزرگ داستان ترسناک تعریف می‌کند. او می‌میرد و بعد به صورت روح بازمی‌گردد. دریا طوفانی می‌شود و شخصیت‌ها به اقیانوس پرت می‌شوند. دزدان دریایی که به شکل نارگیل‌اند، دارت پرت می‎کنند. یک خرچنگ بزرگ و ترسناک به موآنا و مائویی حمله می‎کند. صحنه‌های تعقیب و گریز با تفیتی هم دلهره‌آور است. برخی از صحنه‌ها هم خشن‌اند ولی در قالب طنز نمایش داده شده‌اند؛ مثل زمانی که موآنا با چوب مائویی را می‌زند یا زمانی که خروس دارد غرق می‎شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  موآنا یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی درباره‌ی دختری اهل جزایر پُلینزی هاوایی است که با الهام از الگوی سفر قهرمانی ساخته شده است. او که دختر نوجوان رئیس قبیله‌ است، قرار است در جزیره‌شان بماند و رهبر مردمش باشد. ولی زمانی که جزیره شروع به نابود شدن می‌کند، ناگزیر، سفرش به اقیانوسی ناشناخته را آغاز می‌کند تا با کمک موجودی نیمه‌خدا به نام مائویی، مردم‌ و سرزمینش را نجات دهد. موآنا در تصمیمش برای نجات جزیره با موانع زیادی روبه‌رو می‌شود، بارها شکست می‌خورد ولی به خاطر مسئولیتی که نسبت به مردم و جامعه‌اش احساس می‌کند، دست از تلاش برنمی‌دارد. او برای رسیدن به هدف، مقام و موقعیت راحتش در جزیره را از دست می‌دهد و در ازای این فداکاری، خودش و توانمندی‌هایش را نیز بهتر می‌شناسد و سرانجام به سرزمینش بازمی‌گردد. این فیلم از معدود انیمیشن‌هایی است که قهرمان اصلی، دختری است که شبیه پرنسس‌ها نیست و می‌تواند برای دخترها الگوی شجاعت، کنجکاوی، قوی و مستقل بودن باشد؛ هرچند او باز هم دختری معمولی نیست. او دختر رئیس قبیله و نظرکرده‌ی اقیانوس است.
  در فیلم چندین موقعیت ترسناک و خشن وجود دارد؛ از جمله هیولاهایی که به شخصیت‎ها حمله می‎کنند و صحنه‌های فراوان تعقیب و گریز در اقیانوس. جدا شدن موآنا از خانواده و جزیره و سفر در اقیانوس به همراه موجودی غریبه نیز می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. موضوع اصلی فیلم که نجات سرزمین توسط یک دختر نوجوان است، موضوع کودکانه‌ای نیست و این که موآنا نظرکرده‌ی اقیانوس است و از امتیاز ویژه‌ای نسبت به عموم کودکان برخوردار است، آموزه‌ی مناسبی برای کودکان نیست. همچنین، رابطه‌ی موآنا با مائویی صرفاً دوستانه نیست و مائویی در موقعیت‌هایی سعی می‌کند توجه موآنا را به‌عنوان یک زن به خودش جلب کند یا به او متلک‌های جنسیتی بیندازد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور والدین تماشا کنند. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفتگو در مورد موضوعات فیلم برایشان فراهم می‌شود.

  چکیده داستان

  موآنا داستان دختری اهل جزایر پُلینزی هاوایی است که یاد می‌گیرد رویاهایش را دنبال کند و روی پای خودش بایستد. او که دختر رئیس قبیله‌ است، عاشق آب است و می‌خواهد اقیانوس را کشف کند اما پدرش می‌گوید او باید در جزیره بماند و رهبر مردمش باشد. زمانی که جزیره شروع به نابود شدن می‌کند، مادربزرگِ موآنا رازی را از اجدادش برملا می‌کند و موآنا سفرش به اقیانوس را آغاز می‌کند تا موجودی نیمه‌خدا به نام مائویی را پیدا کند و با کمک او مردم و سرزمینش را نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه بخشی از فیلم برایتان ترسناک بود؟ هیولاهای بامزه مثل دزدان دریایی نارگیلی یا رنگی بودن خرچنگ بزرگ، باعث شد کمتر بترسید؟
  موآنا با چالش ماندن در جزیره و یک رهبر خوب بودن، در مقابل رفتن و ماجراجویی مواجه بود. او چگونه با این چالش کنار آمد؟ آیا تا به حال حس کرده‎اید که دیگران کاری از شما بخواهند که خلاف چیزی باشد که خودتان می‌خواهید؟ به نظرتان موآنا باید شخصیت خودش را برای رهبر بهتر بودن تغییر می‎داد؟
  این فیلم چه شباهت‌هایی به فیلم‌های پرنسسی دیگر دارد؟ شخصیت موآنا چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با شخصیت بقیه‌ی دخترهای قهرمان‌ مثل السا یا مریدا دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۱۳
  سال انتشار ۲۰۱۶