موجودات کوچک: دره‌ی مورچه‌های گمشده

(Minuscule: Valley of the Lost Ants)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک کفشدوزک کوچک و تجربه‌‌های او از دوستی و امید، غلبه بر ترس و رشد یافتن

سال: 2013
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های کفشدوزک کوچک ارتباط تنگاتنگی با احساسات کودکانه دارد؛ دور ماندن از خانواده، تنهایی، احساس شکست، ناامیدی و ترس، همه از احساساتی است که برای عموم کودکان آشنا و ملموس است. او خانواده‌ی جدیدی پیدا می‌کند، با ترس‌هایش مقابله می‌کند و امیدوارانه برای رسیدن به رؤیایش تلاش می‌کند.
  مورچه‌ها سخت‌کوش، مصمم و شجاع‌اند، و کارها را گروهی و با همکاری هم انجام می‌دهند. آن‌ها کفشدوزک کوچک را بین خود می‌پذیرند و از او مراقبت می‌کنند. کفشدوزک یاد می‌گیرد با ترس‌هایش روبه‌رو شود، و از تجربه‌ی خود برای کمک به هم‌نوعش استفاده می‌کند. او بعد از کنده شدن بالش از پرواز ناامید نمی‌شود و بارها تلاش می‌کند تا حتی با یک بال پرواز کند.
  فیلم بدون کلام است؛ با این حال، در چند صحنه مگس‌ها افتادن کفشدوزک‌ها را مسخره می‌کنند.
  فیلم با روایتی نه‌چندان دقیق، به بخش‌هایی از زندگی حشرات می‌پردازد؛ برای مثال، محل زندگی، تغذیه، جنگ بر سر غذا یا سلسله ‌مراتب فرماندهی که در جامعه‌ی مورچه‌ها برقرار است.
  کفشدوزک بارها در خطر قرار می‌گیرد، فرار می‌کند، و سقوط می‌کند. صحنه‌ی فرار او از ماهی و چسبیدن به زبان قورباغه ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. همچنین، بال کفشدوزک کنده می‌شود و طول می‌کشد تا بفهمیم می‌تواند بال نو در بیاورد. مورچه‌ها هم در موارد متعددی در خطر قرار می‌گیرند؛ نزدیک است زیر چرخ ماشین له شوند، از دره سقوط می‌کنند و در آب می‌افتند. مورچه‌های قرمز از آن‌ها باج‌گیری می‌کنند و با پرتاب سنگ به لانه‌ی آن‌ها حمله می‌کنند. مورچه‌ها از خلال‌دندان و فشفشه به عنوان تیر و موشک استفاده می‌کنند. تصاویر نمای بسته از چشم قورباغه در پشت پنجره و مارمولک شکارچی با غرشی شبیه هیولا ممکن است برای کوچک‌ترها خیلی ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن موجودات کوچک: دره‌ی مورچه‌های گمشده، یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی و بدون کلام با فضایی مشابه سریال فرانسوی داستان حشرات است، که شخصیت‌های انیمیشنی روی تصاویر واقعی مدل شده‌اند. داستان فیلم درباره‌ی کفشدوزک کوچکی است که از خانواده‌اش جدا می‌افتد و در حادثه‌ای یک بال خود را از دست می‌دهد اما هرگز ناامید نمی‌شود و برای به دست آوردن توانایی پرواز بارها و بارها تلاش می‌کند. او در مسیر جدید زندگی‌اش با مورچه‌ها همراه می‌شود. مورچه‌ها سختکوش‌اند و با پشتکار برای رسیدن به هدف با هم همکاری می‌کنند. کفشدوزک سرانجام به کمک دوستان تازه‌اش موفق می‌شود توانایی پروازش را بازیابد و بر ترس‌هایش غلبه کند. فیلم بر همکاری، شجاعت و امیدواری تأکید دارد و تصاویر حیرت‌انگیزی از طبیعت در پس‌زمینه و تشبیه پرواز حشره‌ها به هواپیما، بر جذابیت آن افزوده است. فیلم بدون کلام است و حشرات با صدایی شبیه سوت و شیپور با هم ارتباط برقرار می‌کنند.
  تصاویر خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد؛ کفشدوزک بارها در خطر قرار می‌گیرد یا سقوط می‌کند و یک بال خود را از دست می‌دهد. همچنین، صحنه‌های اضطراب‌آوری از فرار کفشدوزک از موجودات شکارچی وجود دارد. تصاویر نمای بسته از جانوران شکارچی ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. مورچه‌های سیاه و قرمز بر سر مواد غذایی می‌جنگند و از خلال‌دندان و فشفشه به عنوان تیر و موشک استفاده می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و موضوعات فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کفشدوزک کوچک از خانواده‌اش جدا می‌شود و در تعقیب و گریز از مگس‌ها دچار حادثه شده و یک بالش را از دست می‌دهد. او که فعلاً نمی‌تواند پرواز کند، با مورچه‌ها همراه می‌شود. مورچه‌ها از او مراقبت و به او کمک می‌کنند. در این میان، لشکر مورچه‌های قرمز به لانه‌ی مورچه‌ها حمله می‌کنند تا ذخیره‌ی غذایی‌شان را تصاحب کنند؛ حالا نوبت کفشدوزک است تا با غلبه بر ترس‌هایش لطف دوستانش را جبران کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه قسمت‌هایی از فیلم برای شما ترسناک یا ناراحت‌کننده بود؟
  به نظر شما، تلاش پیوسته‌ی کفشدوزک برای پرواز، در رشد بال تازه‌اش تأثیر داشت؟ خود شما با تمرین، چه کارهایی را بهتر می‌توانید انجام دهید؟
  فکر می‌کنید اگر حشره‌ها در این فیلم حرف می‌زدند، جالب‌تر می‌شد؟ تا به حال شده بدون حرف زدن با بقیه ارتباط برقرار کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۹
  سال انتشار ۲۰۱۳