مورد عجیب خلیج دلفین

(The curious Case of Dolphin Bay)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی تعطیلات تابستانی دختری در مرکز زیست‌شناسی دریایی و رخ دادن اتفاق‌های مرموز، همراه با مضامینی چون دوستی و مشارکت جمعی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کوئین و بقیه‌ی کارآموزهای مرکز، نوجوان‌های پرشوری هستند که دوست دارند دست به کارهای جدید بزنند و تجربه کسب کنند. آن‌ها ماجراجو و کنجکاوند. کوئین به رابطه‌ی بهترین دوستش دنیلا و جنیفر حسادت می‌کند. دنیلا از پسری به اسم تامی خوشش می‌آید و آن‌ها تلاش می‌کنند تا رابطه‌ای را با یکدیگر شروع کنند. دنیلا با حضور جنیفر دوست قدیمی‌اش کوئین را فراموش کرده و توجه زیادی به او نمی‌کند. آن‌ها اهمیت زیادی برای محیط‌ زیست قائل هستند و با کار گروهی هم کارآموزهای خوبی می‌شوند، هم به راز گنج و مشکلاتی که برای خلیج پیش ‌آمده پی می‌برند.
  کوئین که در گذشته رابطه‌ی صمیمانه‌ای با دنیلا داشته، به امید این‌که تابستان خوبی را کنار هم بگذرانند به مرکز زیست‌شناسی دریایی می‌رود. ولی متوجه می‌شود دنیلا رابطه‌ی دوستی گرمی با جنیفر دارد و توجه زیادی به او نمی‌کند. کوئین هم به پیشنهاد تئودور برای ماجراجویی جواب مثبت می‌دهد و در راه کشف گنجی بزرگ تجربه‌های زیادی کسب می‌کند و با تئودور دوستی خوبی شروع می‌کند. دنیلا که با حضور جنیفر توجه زیادی به کوئین نمی‌کند، متوجه می‌شود رفتارش اشتباه بوده و سعی می‌کند آن را جبران کند. تئودور که برای اثبات خودش به پدر و مادرش دنبال گنج خانوادگی‌شان می‌گشته، متوجه می‌شود راه‌های زیادی وجود دارد تا بتواند خودش را اثبات کند و این‌که باید بیشتر از هر چیزی خود واقعی‌اش را بشناسد.
  پسری به اسم تام به دنیلا پیام می‌دهد و جنیفر راهنمایی‌اش می‌کند که موقع پیام دادن چه چیزهایی بنویسد یا چطور بنویسد. دنیلا و تام با هم قرار می‌گذارند و قرار می‌شود تام دوستش را هم بیاورد تا با جنیفر بیرون بروند. آن‌ها همدیگر را ملاقات می‌کنند و چهار نفری بیرون می‌روند.
  تماشای این فیلم می‌تواند مخاطب را با زیست‌شناسی دریا، زندگی موجودات دریایی، دلفین‌ها علاقه‌مند کند.
  شبی که کوئین و تئودور به ساحل رفته‌اند، سایه‌ی روح‌مانندی از دور می‌بینند و از ترس فرار می‌کنند. در چند موقعیت نیمه‌های شب صداهای ترسناکی می‌آید. در یکی از صحنه‌ها، نِیت داستانی درباره‌ی روح اِوِرلی فالو تعریف می‌کند و باعث می‌شود کوئین خوب نخوابد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی مورد عجیب خلیج دلفین ماجرای دختری به اسم کوئین است که قرار است تابستان را پیش بهترین دوستش دنیلا و در مرکز زیست‌شناسی پدر او بگذراند. وقتی کوئین به خلیج دلفین می‌رسد، متوجه می‌شود دنیلا دوست جدیدی پیدا کرده و بیشتر وقتش را با او سپری می‌کند. کوئین هم تصمیم می‌گیرد همراه تئودور دنبال گنج خانوادگی آن‌ها بگردد. در این فیلم مضامینی چون دوستی، کار گروهی و کنجکاوی پررنگ شده است. کوئین یاد می‌گیرد از یک بعد به مسائل نگاه نکند و دست به کارهای جدید بزند. دنیلا یاد می‌گیرد وقتی دوست جدیدی پیدا کرد، دوست‌های قدیمی‌اش را فراموش نکند. تئودور یاد می‌گیرد برای اثبات خودش به والدینش نیازی به پیدا کردن گنج ندارد. آن‌ها با یک کار گروهی پرده از راز مهمی برمی‌دارند.
  فیلم موقعیت‌های ترسناکی دارد. کوئین و تئودور روحی را در ساحل می‌بینند. نِیت به آن‌ها می‌گوید ماه که کامل می‌شود، روح اِوِرلی فالو به دنبال گنجی که پیدا نکرده در ساحل پرسه می‌زند. گاهی نیمه‌شب‌ها صداهای ترسناکی در خانه شنیده می‌شود. دنیلا با پسری به اسم تام قرار می‌گذارد و همدیگر را می‌بینند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  کوئین به خلیج دلفین می‌رود تا همراه بهترین دوستش دنیلا در مرکز زیست‌شناسی دریایی خلیج دلفین و زیر نظر چارلی کارآموز شود. به جز کوئین، جنیفر که دوست صمیمی دنیلا است، و تئودور کارآموزهای آن مرکز هستند. تئودور علاقه‌ی چندانی به زیست‌شناسی دریا ندارد. او دنبال گنجی خانوادگی است که 200 سال پیش در کشتی جدش غرق شده است. چارلی به آن‌ها می‌گوید صخره‌ی خلیج دلفین که ستون فقرات اکوسیستم دریایی است با خطر مواجه شده است و تنوع زیستی خلیج دلفین 10 درصد کاهش پیدا کرده است. دنیلا بیشتر وقتش را با جنیفر می‌گذراند و تئودور از کوئین می‌خواهد در پیدا کردن گنج به او کمک کند. آن‌ها متوجه می‌شوند روح اِوِرلی فالو که سال‌ها در جست‌و‌جوی گنج بوده و بی‌نتیجه از دنیا رفته، دنبال گنج مدفون است. کوئین و تئودور به تلاش‌هایشان برای کشف گنج و راز روح اِورلی فالو ادامه می‌دهند و متوجه می‌شوند نِیت نوه‌ی مارتین و بنیانگذار زیست‌شناسیِ مدرن، به خاطر این‌که پدربزرگش مرکزش را به جای او به چارلی واگذار کرده است، ناراحت است و با شکار موجودات دریا دنبال کسب پول و آسیب رساندن به خلیج است. در پایان پلیس نِیت را دستگیر می‌کند و بچه‌ها به راز گنج مدفون پی می‌برند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا این تجربه را داشته‌اید که دوستانتان بدون دلیل به شما بی‌محلی کنند؟ به نظرتان بهترین کار برای پیدا کردن علت این ماجرا چیست؟
  آیا کتاب جزیره‌ی گنج را خوانده‌اید و می‌دانید نویسنده‌ی آن کیست و موضوع کتاب درباره‌ی چیست؟
  چقدر درباره‌ی زیست‌شناسی دریا اطلاعات دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Christine Luby
  رتبه MPAA TV-G
  مدت زمان ۸۰
  کشور سازنده استرالیا
  استودیو The Steve Jaggi Company
  بازیگران ایزابلا رز، جیدن مک گینلی، لگرا تیو
  سال انتشار ۲۰۲۲