مورمور ۲: هالووین جن‌زده

(Goosebumps 2: Haunted Holloween)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی خروج شخصیت‌های یک داستان ترسناک از کتاب، تلاش برای تسخیر شهر و مبارزه‌ی چند کودک و نوجوان با آن‌ها

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چالش‌های شخصیت‌های داستان در مواجهه با ترس و غلبه بر آن در کنار دوستان و اعضای خانواده می‌تواند برای کودکان معنادار باشد. ترس از همکلاسی‌های شرور، خوب نشدن پروژه‌ی درسی، انتقام پاستیل‌های خرسی و مانند آن برای کودکان تجربه‌هایی همذات‌پندارانه‌اند. تلاش خواهر بزرگ‌تر در ایجاد تعادل میان هدف‌های شخصی و وظایفش در خانواده نیز می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر قابل ارتباط باشد.
  سانی و سام دوستانی صمیمی و رازدار برای هم هستند. هر یک از آن‌ها به موضوعی علاقه‌مند است و برای رسیدن به رؤیایی تلاش می‌کند اما یکدیگر را در این راه کمک می‌کنند. سارا و سانی از رهگذر این ماجراها یاد می‌گیرند چگونه با ترس‌شان روبه‌رو شوند و به ارزش خانواده پی می‌برند. شخصیت‌ها از ملیت‌ها، رنگ‌ها و جنسیت‌های مختلفی هستند.
  دختر و پسر نوجوان علاوه بر بوسه که از نسخه‌ی دوبله حذف شده، رابطه‌ا‌ی عاطفی دارند که با خیانت پسر تمام می‌شود. گفت‌وگوهای معناداری بین مادر بچه‌ها و فروشنده رد و بدل می‌شود و در پایان داستان در رستوران با هم نوشیدنی می‌نوشند. در چند صحنه، اسلپی با اشاره‌ی چشم شلوار پسربچه‌ی شرور را پایین می‌کشد. شخصیت‌ها از برندهایی مثل بیت‌کوین و ردبول حرف می‌زنند و برندهای شناخته‌شده‌ای نظیر اپل، سونی و گوگل در فیلم به چشم می‌خورند.
  بچه‌ها و بزرگ‌ترها از ناسزاهایی مثل عوضی، احمق، روانی، خر، گم شو، استفاده می‌کنند. در چند صحنه، بچه‌ها هم‌سن‌و‌سالان‌شان را مسخره می‌کنند. در یک صحنه هم پسرها برای تحقیر همکلاسی‌هایشان آن‌ها را خواهر خطاب می‌کنند.
  کودکان با آر. ال. استاین و برخی آثار ترسناکش آشنا می‌شوند. همچنین، در مورد نیکولا تسلا و آزمایش‌هایش اطلاعاتی به دست می‌آورند.
  آیین‌های جشن هالووین از جمله پوشیدن لباس‌های ترسناک و شکلات گرفتن بچه‌ها در فیلم بسیار پررنگ است.
  پسربچه‌ها در خانه‌ی متروک با وسایل ترسناکی روبه‌رو می‌شوند. اسلپی همه‌ی عروسک‌ها و نمادهای ترسناک هالوین را زنده می‌کند: کدوها، خفاش‌ها، موش‌ها، اسب‌سوار بی‌سر، اسکلت‌ها، عنکبوت غول‌پیکر. حتی نقاب‌های ترسناک داخل فروشگاه دست و پا در می‌آورند و به هیولاهای بزرگ و ترسناکی تبدیل می‌شوند. اسلپی با انداختن نقاب روی صورت فروشنده‌ی مغازه، او را به هیولا تبدیل می‌کند. پاستیل‌های خرسی به هم می‌پیوندند و بزرگ‌تر می‌شوند و سعی می‌کنند بچه‌ها را بخورند. مادر بچه‌ها در تارهای عنکبوت اسیر شده؛ اسلپی او را به صندلی می‌بندد و به عروسک زنده تبدیل می‌کند. چند پسربچه‌ی شرور از همکلاسی‌هایشان زورگیری می‌کنند. خواهر بزرگ‌تر بچه‌ها از چوب بیسبال و بیل برای دفاع استفاده می‌کند و با آن‌ها عروسک‌های زنده‌شده را می‌زند. بچه‌ها بعد از کشتن عروسک، در بیرون از شهر آن را به رودخانه می‌اندازند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم مورمور ۲: هالوین جن‌زده در ادامه‌ی قسمت اول و بر اساس کتاب سایه‌ی وحشت، نوشته‌ی آر. ال. استاین ساخته شده است. سانی و سام، دو دوست دبستانی، در جستجوی اشیای عتیقه با شخصیت عروسکی یک کتاب با توانایی‌های جادویی روبه‌رو می‌شوند. بچه‌ها ابتدا به او اعتماد می‌کنند اما طولی نمی‌کشد که معلوم می‌شود او نیت‌هایی شیطانی در سر دارد. خواهر بزرگ‌تر سانی که برای پذیرش گرفتن از دانشگاه تلاش می‌کند، درگیر هدف‌های شخصی خویش است و برای مراقبت از برادر یا کمک به مادر وقت ندارد، اما مشکلی که آن عروسک مرموز برای همه ایجاد کرده، اعضای خانواده را دوباره به هم نزدیک می‌کند. فیلم با نمایش چالش‌های مختلف شخصیت‌های داستان در مواجهه با ترس، بر شجاعت، همکاری و ارزش دوستی و خانواده تأکید می‌کند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری در فیلم وجود دارد؛ عروسک‌های هالووین زنده می‌شوند و حتی نقاب‌ها دست و پا در می‌آورند و به هیولا تبدیل می‌شوند. خواهر بزرگ‌تر خانواده از چوب بیسبال و بیل برای دفاع استفاده می‌کند. قیافه‌های ترسناک هیولاها، به هم پیوستن پاستیل‌های خرسی و حمله به بچه‌ها، گروگان‌گرفتن مادر بچه‌ها و تبدیل او به عروسک زنده ممکن است برای کوچک‌ترها زیادی ترسناک باشد. در چند صحنه، پسربچه‌های شرور از همسالان‌شان زورگیری می‌کنند و آن‌ها را مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌دهند. همچنین، ناسزاهایی نظیر عوضی و احمق زیاد به کار می‌رود. روابط بزرگسالانه در فیلم از گفتگوهای معنادار نوجوان‌ها و بزرگ‌ترها چندان فراتر نمی‌رود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه خانواده تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده و احساسات و نگرانی‌های خودشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  بچه‌ها در یک خانه‌ی متروک کتاب عجیبی پیدا می‌کنند. با باز کردن قفل جلد کتاب، اسلپی، شخصیت اصلی آن به شکل یک عروسک ظاهر می‌شود که زنده است و می‌تواند با اشاره‌ی چشم کارهای خارق‌العاده‌ای بکند. طولی نمی‌کشد که معلوم می‌شود این عروسک شیطانی است و قصد دارد تمام شهر را تسخیر کند. او با استفاده از نیروهای جادویی‌اش تمام عروسک‌های هالووین را زنده می‌کند. بچه‌ها سعی می‌کنند با نویسنده‌ی کتاب تماس بگیرند اما پیش از رسیدن نویسنده، خودشان راه مقابله با عروسک‌ها را پیدا می‌کنند و تلاش می‌کنند آن‌ها را متوقف کنند. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند همه‌ی عروسک‌ها و هیولاهای ترسناک هالووین را به داخل کتاب برگردانند اما اسلپی همچنان به دنبال فرصتی است تا از نویسنده انتقام بگیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما تا به حال چه موقعیت‌های ترسناکی را تجربه کرده‌اید؟ در چنین موقعیت‌هایی چکار می‌کنید؟
  داستان این فیلم و راهکارهایی که بچه‌ها و نویسنده برای مقابله با شخصیت‌های کتاب استفاده می‌کنند، شما را به یاد کدام فیلم‌ها می‌اندازد؟
  بسیاری از فیلم‌ها طوری تمام می‌شوند که سازندگان بتوانند قسمت بعدی آن را هم بسازند؛ این موضوع شما را ترغیب می‌کند آن را هم تماشا کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۲۰۱۸