مورمور ۲: هالووین جن‌زده

(Goosebumps 2: Haunted Holloween )

بررس متن: علی نجفی

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی خروج شخصیت‌های یک داستان ترسناک از کتاب، تلاش برای تسخیر شهر و مبارزه‌ی چند کودک و نوجوان با آن‌ها

سال انتشار: 2018

مورمور ۲: هالووین جن‌زده

(Goosebumps 2: Haunted Holloween )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی خروج شخصیت‌های یک داستان ترسناک از کتاب، تلاش برای تسخیر شهر و مبارزه‌ی چند کودک و نوجوان با آن‌ها

سال انتشار: 2018

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
چالش‌های شخصیت‌های داستان در مواجهه با ترس و غلبه بر آن در کنار دوستان و اعضای خانواده می‌تواند برای کودکان معنادار باشد. ترس از همکلاسی‌های شرور، خوب نشدن پروژه‌ی درسی، انتقام پاستیل‌های خرسی و مانند آن برای کودکان تجربه‌هایی همذات‌پندارانه‌اند. تلاش خواهر بزرگ‌تر در ایجاد تعادل میان هدف‌های شخصی و وظایفش در خانواده نیز می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
کودکان با آر. ال. استاین و برخی آثار ترسناکش آشنا می‌شوند. همچنین، در مورد نیکولا تسلا و آزمایش‌هایش اطلاعاتی به دست می‌آورند.
الگوی شخصیتی
سانی و سام دوستانی صمیمی و رازدار برای هم هستند. هر یک از آن‌ها به موضوعی علاقه‌مند است و برای رسیدن به رؤیایی تلاش می‌کند اما یکدیگر را در این راه کمک می‌کنند. سارا و سانی از رهگذر این ماجراها یاد می‌گیرند چگونه با ترس‌شان روبه‌رو شوند و به ارزش خانواده پی می‌برند. شخصیت‌ها از ملیت‌ها، رنگ‌ها و جنسیت‌های مختلفی هستند.
محتوای بومی و فرهنگی
آیین‌های جشن هالووین از جمله پوشیدن لباس‌های ترسناک و شکلات گرفتن بچه‌ها در فیلم بسیار پررنگ است.
ترس و خشونت
پسربچه‌ها در خانه‌ی متروک با وسایل ترسناکی روبه‌رو می‌شوند. اسلپی همه‌ی عروسک‌ها و نمادهای ترسناک هالوین را زنده می‌کند: کدوها، خفاش‌ها، موش‌ها، اسب‌سوار بی‌سر، اسکلت‌ها، عنکبوت غول‌پیکر. حتی نقاب‌های ترسناک داخل فروشگاه دست و پا در می‌آورند و به هیولاهای بزرگ و ترسناکی تبدیل می‌شوند. اسلپی با انداختن نقاب روی صورت فروشنده‌ی مغازه، او را به هیولا تبدیل می‌کند. پاستیل‌های خرسی به هم می‌پیوندند و بزرگ‌تر می‌شوند و سعی می‌کنند بچه‌ها را بخورند. مادر بچه‌ها در تارهای عنکبوت اسیر شده؛ اسلپی او را به صندلی می‌بندد و به عروسک زنده تبدیل می‌کند. چند پسربچه‌ی شرور از همکلاسی‌هایشان زورگیری می‌کنند. خواهر بزرگ‌تر بچه‌ها از چوب بیسبال و بیل برای دفاع استفاده می‌کند و با آن‌ها عروسک‌های زنده‌شده را می‌زند. بچه‌ها بعد از کشتن عروسک، در بیرون از شهر آن را به رودخانه می‌اندازند.
گفتار نامناسب
بچه‌ها و بزرگ‌ترها از ناسزاهایی مثل عوضی، احمق، روانی، خر، گم شو، استفاده می‌کنند. در چند صحنه، بچه‌ها هم‌سن‌و‌سالان‌شان را مسخره می‌کنند. در یک صحنه هم پسرها برای تحقیر همکلاسی‌هایشان آن‌ها را خواهر خطاب می‌کنند.
محتوای بزرگسالانه
دختر و پسر نوجوان علاوه بر بوسه که از نسخه‌ی دوبله حذف شده، رابطه‌ا‌ی عاطفی دارند که با خیانت پسر تمام می‌شود. گفت‌وگوهای معناداری بین مادر بچه‌ها و فروشنده رد و بدل می‌شود و در پایان داستان در رستوران با هم نوشیدنی می‌نوشند. در چند صحنه، اسلپی با اشاره‌ی چشم شلوار پسربچه‌ی شرور را پایین می‌کشد. شخصیت‌ها از برندهایی مثل بیت‌کوین و ردبول حرف می‌زنند و برندهای شناخته‌شده‌ای نظیر اپل، سونی و گوگل در فیلم به چشم می‌خورند.
آنچه والدین باید بدانند

فیلم مورمور ۲: هالوین جن‌زده در ادامه‌ی قسمت اول و بر اساس کتاب سایه‌ی وحشت، نوشته‌ی آر. ال. استاین ساخته شده است. سانی و سام، دو دوست دبستانی، در جستجوی اشیای عتیقه با شخصیت عروسکی یک کتاب با توانایی‌های جادویی روبه‌رو می‌شوند. بچه‌ها ابتدا به او اعتماد می‌کنند اما طولی نمی‌کشد که معلوم می‌شود او نیت‌هایی شیطانی در سر دارد. خواهر بزرگ‌تر سانی که برای پذیرش گرفتن از دانشگاه تلاش می‌کند، درگیر هدف‌های شخصی خویش است و برای مراقبت از برادر یا کمک به مادر وقت ندارد، اما مشکلی که آن عروسک مرموز برای همه ایجاد کرده، اعضای خانواده را دوباره به هم نزدیک می‌کند. فیلم با نمایش چالش‌های مختلف شخصیت‌های داستان در مواجهه با ترس، بر شجاعت، همکاری و ارزش دوستی و خانواده تأکید می‌کند. صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری در فیلم وجود دارد؛ عروسک‌های هالووین زنده می‌شوند و حتی نقاب‌ها دست و پا در می‌آورند و به هیولا تبدیل می‌شوند. خواهر بزرگ‌تر خانواده از چوب بیسبال و بیل برای دفاع استفاده می‌کند. قیافه‌های ترسناک هیولاها، به هم پیوستن پاستیل‌های خرسی و حمله به بچه‌ها، گروگان‌گرفتن مادر بچه‌ها و تبدیل او به عروسک زنده ممکن است برای کوچک‌ترها زیادی ترسناک باشد. در چند صحنه، پسربچه‌های شرور از همسالان‌شان زورگیری می‌کنند و آن‌ها را مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌دهند. همچنین، ناسزاهایی نظیر عوضی و احمق زیاد به کار می‌رود. روابط بزرگسالانه در فیلم از گفتگوهای معنادار نوجوان‌ها و بزرگ‌ترها چندان فراتر نمی‌رود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه خانواده تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده و احساسات و نگرانی‌های خودشان را داشته باشند.

چکیده داستان

بچه‌ها در یک خانه‌ی متروک کتاب عجیبی پیدا می‌کنند. با باز کردن قفل جلد کتاب، اسلپی، شخصیت اصلی آن به شکل یک عروسک ظاهر می‌شود که زنده است و می‌تواند با اشاره‌ی چشم کارهای خارق‌العاده‌ای بکند. طولی نمی‌کشد که معلوم می‌شود این عروسک شیطانی است و قصد دارد تمام شهر را تسخیر کند. او با استفاده از نیروهای جادویی‌اش تمام عروسک‌های هالووین را زنده می‌کند. بچه‌ها سعی می‌کنند با نویسنده‌ی کتاب تماس بگیرند اما پیش از رسیدن نویسنده، خودشان راه مقابله با عروسک‌ها را پیدا می‌کنند و تلاش می‌کنند آن‌ها را متوقف کنند. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند همه‌ی عروسک‌ها و هیولاهای ترسناک هالووین را به داخل کتاب برگردانند اما اسلپی همچنان به دنبال فرصتی است تا از نویسنده انتقام بگیرد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما تا به حال چه موقعیت‌های ترسناکی را تجربه کرده‌اید؟ در چنین موقعیت‌هایی چکار می‌کنید؟ داستان این فیلم و راهکارهایی که بچه‌ها و نویسنده برای مقابله با شخصیت‌های کتاب استفاده می‌کنند، شما را به یاد کدام فیلم‌ها می‌اندازد؟ بسیاری از فیلم‌ها طوری تمام می‌شوند که سازندگان بتوانند قسمت بعدی آن را هم بسازند؛ این موضوع شما را ترغیب می‌کند آن را هم تماشا کنید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 90
سال انتشار 2018