مورچه‌خوار

thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی درباره‌ی واقعیت زندگی افراد معروف در فضای مجازی و تلاش آن‌ها برای پنهان کردن شخصیت واقعی خود

سال: 1400
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعاتی مانند فقر در خانواده، تلاش بردیا برای پیدا کردن شغل و عشق و علاقه‌ی او به دختری به نام ملیکا برای نوجوانان قابل‌درک است.
  در فیلم موقعیت‌هایی وجود دارد که مربوط به دنیای بزرگسالان است؛ شخصیت‌ها در فیلم با هم می‌رقصند، در یک مهمانی بزرگ سیگار و قلیان می‌کشند، نوشیدنی‌های الکی مصرف می‌کنند و صحنه‌ی مصرف مواد مخدر به‌وضوح نشان داده می‌شود. شخصیت‌های زیادی برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه با هم تلاش می‌کنند، به یکدیگر چشمک می‌زنند و با نگاه‌های عاشقانه سعی در برقراری ارتباط با دخترها و پسرها دارند. همچنین مواردی چون تبلیغ سایت‌های شرط‌بندی، معرفی شخصیت‌هایی چون کیم کارداشیان به عنوان افراد مشهور، تبلیغ زندگی، خانه و ماشین‌های لاکچری، استفاده از مدل‌های خانم برای استوری های اینستاگرام، آموزش خودکشی، روابط نامشروع در داستان وجود دارد.
  در صحنه‌های زیادی از این فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود. عباراتی مانند؛ خاک برسرت، مردتیکه دی اکتیو، این دختر کجاش خوشگله، عین حمال‌ها فقط جون می‌کنی، جلف بازی، تو همیشه اینجا پلاسی، تو هیچی نداری، بیچاره، هرچی فحش خورت بیشتر باشه فالوور بالاتر داری، من چس ناله نمی‌خوام، کچل، توی این زمونه دروغ نگی کلاهت پس معرکس، چت زدی، هیچ گهی نیستی، محل سگ بهت نمیذارن، چندش، غلط میکنی، به تو چه، روانی، دخترها موجودات بدی هستند، عوضی، آهن پرست، کثافت، بی‌شعور، خفه شو، بی‌غیرت، تو کدوم خری هستی، بچه داهاتی، بتمرگ سر جات، گه می‌خوری، بگو غلط کردم، بدبخت، آشغال، احمق، تو پشمم نیستی، لعنت به امثال تو، اینجا رو روی سرت خراب می‌کنم. در بسیاری از صحنه‌ها افراد در فضای مجازی یکدیگر را تهدید و به هم توهین می‌کنند.
  یکی از افراد معروف در اینستاگرام در حال خفه کردن خود با شال برای کسب فالوور است. صحنه‌های زیادی از زدوخورد های فیزیکی، دعوا، خون‌ریزی و شکستن وسایل خانه در داستان وجود دارد. فردی در صفحات مجازی با چاقو و قمه دیگران را تهدید می‌کند. در یک دعوای دسته‌جمعی افراد با باتوم، چاقو، قمه و چکش با هم دعوا می‌کنند. در حین عکاسی افراد با دستان خود ژستی شبیه به گرفتن اسلحه می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مورچه‌خوار فیلمی سینمایی در ژانر کمدی و درباره‌ی زندگی افراد معروف در اینستاگرام است. بردیا در خانواده‌ای فقیر زندگی می‌کند و با انتشار ویدئویی در اینستاگرام معروف می‌شود. شرکتی با نام دنیا مال توست، افرادی مانند بردیا که تعداد فالوور بالایی دارند را استخدام می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد با کسب تعداد فالوور بالاتر برای این شرکت تبلیغ کنند. بردیا بعد از استخدام در این شرکت هویت اصلی خود را پنهان می‌کند و با کسب پول و ثروت زیاد، خانواده و دوستانش را فراموش می‌کند. در ادامه و بعد از کلاه‌برداری این شرکت، بردیا و دوستانش یک‌شبه زندگی خود را از دست می‌دهند و به شخصیت سابق خود برمی‌گردند. داستان این فیلم حول محور زندگی پوشالی افراد مشهور و سلبریتی‌های اینستاگرامی می‌چرخد و به بررسی حقایق ناگفته فضای مجازی می‌پردازد.
  در فیلم در موقعیت‌های بسیاری افراد از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. عباراتی مانند این دختر کجاش خوشگله، عین حمال‌ها فقط جون می‌کنی، خفه شو، بی‌غیرت، تو کدوم خری هستی، بچه داهاتی، بتمرگ سر جات، گه می‌خوری، بگو غلط کردم، بدبخت، آشغال، احمق، تو پشمم نیستی، لعنت به امثال تو و اینجا رو روی سرت خراب می‌کنم. همچنین موقعیت‌هایی در فیلم وجود دارد که مربوط به دنیای بزرگسالان است؛ شخصیت‌ها در یک مهمانی سیگار و قلیان می‌کشند، نوشیدنی‌های الکی مصرف می‌کنند و صحنه‌ی مصرف مواد مخدر نشان داده می‌شود. شخصیت‌ها برای برقراری رابطه‌ی عاشقانه با هم تلاش می‌کنند، به یکدیگر چشمک می‌زنند و با نگاه‌های عاشقانه سعی در برقراری ارتباط با دخترها و پسرها دارند. مسائلی مانند؛ تبلیغ مصرف‌گرایی، سایت‌های شرط‌بندی و خودکشی در داستان مطرح می‌شود. تماشای این فیلم برای نوجوانان زیر 18 سال پیشنهاد نمی‌شود.

  چکیده داستان

  پسری به نام بردیا (منوچهر) که مانکن یک لباس‌فروشی است با انتشار ویدئویی در صفحات مجازی معروف می‌شود. بعد از بالا رفتن تعداد فالوور‌های بردیا، شرکتی به نام دنیا مال توست، با او قرارداد می‌بندد. بردیا با کسب میزان فالوور بالاتر، حقوق و مزایای بیشتری از این شرکت دریافت می‌کند. بعد از گذشت مدتی بردیا معروف و معروف‌تر می‌شود، از خانواده و دوستان خود فاصله می‌گیرد و شخصیت اصلی خود را پنهان می‌کند. شرکت دنیا مال توست با کلاه‌برداری از مردم فرار می‌کند و افرادی مثل بردیا یک‌شبه زندگی پوشالی خود را از دست می‌دهند. این فیلم زندگی واقعی افراد معروف در صفحات مجازی را بازگو می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما فواید استفاده از فضای مجازی چیست؟
  چرا افرادی مانند بردیا بعد از رسیدن به پول و شهرت شخصیت واقعی خود را پنهان می‌کنند؟
  به نظر شما بردیا از چه راه‌های دیگری می‌تواند مشکلات مالی خود را در خانواده حل کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان شاهد احمدلو
  مدت زمان ۹۲
  کشور سازنده ایران
  بازیگران رضا شفیعی جم، لیندا کیانی، مهدی کوشکی
  سال انتشار ۱۴۰۰