موش خوش‌صدا

بررس متن: علی نجفی

13+ 11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک موش ثروتمند و افسرده، آشنایی با یک موش فقیر و شاد و پی بردن به راز خوشبختی، با مضامین عاشقانه

سال انتشار: 1392

موش خوش‌صدا

13+
11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک موش ثروتمند و افسرده، آشنایی با یک موش فقیر و شاد و پی بردن به راز خوشبختی، با مضامین عاشقانه

سال انتشار: 1392

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تفاوت سطح رفاه بین خانواده‌های ثروتمند و خانواده‌ی فرهاد می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد؛ با این حال، خانواده‌ی فرهاد احساس خوشبختی‌ای را تجربه می‌کند که شخصیت‌های ثروتمند داستان در آرزویش هستند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در موارد متعدد به سرطان و مرگ موش پول‌دار اشاره می‌شود. صحنه‌های متعددی از مزاحمت جوان شرور و دار‌ و دسته‌اش برای دختر موردعلاقه‌اش وجود دارد که می‌خواهند او را به زور سوار ماشین کنند. همچنین صحنه‌های متعددی از دعوا و زدوخورد وجود دارد که بیشترشان به‌خاطر رقابت عشقی دو پسر جوان است. به نظر می‌رسد فرهاد به دعوا علاقه‌مند است و این‌که به خاطر خانواده یا دوستانش دعوا می‌کند، پسندیده است.
گفتار نامناسب
جوان شرور و دار و دسته‌اش فرهاد و دوستانش را تهدید می‌کنند؛ حتی به مادر فرهاد که یک پیرزن است، می‌گوید: می‌زنم توی دهنت. ناسزاها و عبارت‌های بی‌ادبانه‌ی متعددی از زبان شخصیت‌های مثبت و منفی به کار می‌رود؛ مانند: به درک، مرض، بترکی، غلط کرده، احمق، بی‌شعور، تمرگیدی، مافنگی، گورتو گم کن، گم شو. فرهاد دوست جدیدشان، احسان، را احسان بی‌کله خطاب می‌کند.
محتوای بزرگسالانه
در ابتدای فیلم برای ثروتمند نشان دادن قارون، موش میلیونر، به خبرهایی در مورد تقاضای وام بانک جهانی و تأیید سازمان ملل اشاره می‌شود. او فرزندی ندارد تا وارث میراثش باشد؛ پس به قصد خودکشی داخل رودخانه می‌پرد، که فرهاد او را نجات می‌دهد. خانواده‌ی شیرین می‌خواهند او را برخلاف میلش به عقد پسری پولدار و کارخانه‌دار در بیاورند؛ اما شیرین ادعا می‌کند از پسر قارون خوشش می‌آید. شیرین به‌دروغ فرهاد را به عنوان پسر قارون به خانواده معرفی می‌کند اما کم‌کم به او علاقه‌مند می‌شود. آن‌ها در صحنه‌های متعدد در مورد نامزدی و ازدواج حرف می‌زنند، یا با ماشین به گردش می‌روند. در مورد قیافه و اندام شخصیت‌ها، به‌ویژه شکل بینی‌ها، آرایش زن‌ها و سینه‌ی ستبر فرهاد اغراق شده است.
آنچه والدین باید بدانند

فیلم موش خوش‌صدا یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی درباره‌ی ماجراهای یک موش ثروتمند و افسرده و آشنایی او با یک موش فقیر و شاد است. قارون، موش میلیونر، کمبود بزرگی در خود احساس می‌کند که احساس خوشبختی را از او ربوده است. اما با فرهاد، موش جوان و خوش‌صدایی آشنا می‌شود که با وجود تنگدستی، راه و رسم خوشگذرانی را می‌داند. تفاوت وضعیت مالی شخصیت‌های مختلف داستان می‌تواند برای کودکان معنادار باشد اما فیلم با نمایش کلیشه‌ای مشکلات خانواده‌های ثروتمند، بی‌خیالی و خوشگذرانی را راز خوشبختی معرفی می‌کند. می‌توان فرصت را غنیمت شمرد و با کودکان در مورد ثروت، قناعت، لذت بردن از داشته‌ها و رابطه‌ی آن‌ها با احساس خوشبختی صحبت کرد. در فیلم، همچنین، از آهنگ‌ها و آوازهای قدیمی استفاده شده که در موقعیت‌های مختلف توسط فرهاد اجرا می‌شوند. در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد. بارها به سرطان و مرگ قارون اشاره می‌شود. چند صحنه از مزاحمت موش جوان برای دختری که خواستگاری‌اش را رد کرده وجود دارد. فرهاد در صحنه‌های متعدد با او و دار و دسته‌اش دعوا می‌کند؛ به نظر می‌رسد فرهاد از این‌که به‌خاطر خانواده و دوستانش دعوا می‌کند، خشنود است. توهین، تهدید، بی‌احترامی و استفاده از عبارت‌های توهین‌آمیز و نامناسب بارها از سوی شخصیت‌های مختلف دیده می‌شود. سراسر فیلم موضوعاتی مطرح می‌شود که به دنیای بزرگسالان مربوط‌اند؛ از جمله خودکشی قارون وقتی از زندگی و درمان بیماری‌اش ناامید شده، ازدواج اجباری شیرین با پسر کارخانه‌دار و تبانی شیرین با فرهاد برای تظاهر در نقش نامزد یا رقابت عشقی دو خواستگار شیرین. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد بزرگسالانه و رفتارهای بحث‌برانگیز شخصیت‌ها با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

قارون، موش میلیونر، با همه‌ی ثروتی که دارد احساس خوشبختی نمی‌کند و با پریدن در رودخانه خودکشی می‌کند. پسر جوانی او را نجات می‌دهد که با وجود فقر مالی از زندگی‌اش لذت می‌برد. قارون چند روزی با او و مادرش زندگی می‌کند و متوجه می‌شود آن‌ها زن و فرزند خودش هستند که در سال‌های دور از خانه بیرون‌شان کرده است. از سوی دیگر، دختر جوانی برای رد کردن خواستگارهایش موش جوان را به‌عنوان فرد موردعلاقه‌اش معرفی کرده که رفته‌رفته واقعاً به هم علاقه‌مند می‌شوند. موش جوان وقتی می‌فهمد قارون پدر اوست، او را طرد می‌کند اما در نهایت خانواده دوباره کنار هم جمع می‌شوند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

چه چیزی باعث می‌شد قارون احساس خوشبختی نکند؟ در مقابل، چه چیزی باعث می‌شد فرهاد احساس خوشبختی کند؟ نظر شما در مورد این‌که می‌گویند پول خوشبختی نمی‌آورد چیست؟ پول و احساس خوشبختی چه رابطه‌ای دارند؟ به نظر شما، چرا استفاده از عبارت‌های بی‌ادبانه در فیلم و انیمیشن‌های ایرانی یا دوبله عادی است؟ آیا توهین و تحقیر لازمه‌ی فیلم‌های کمدی است؟ به نظرتان ثروت قارون چه استفاده‌های مفیدی برای جامعه می‌توانست داشته باشد؟

جزئیات فیلم
تهیه کننده داریوش دالوند
مدت زمان 77
سال انتشار 1392