موش‌های صحرایی لباس می‌پوشند: تجربه‌ی لذت زیرزمینی

(Naked Mole Rat Gets Dressed: The Underground Rock Experience)
thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشینی و موزیکال درباره‌ی موش‌های تونل زیرزمینی و زیر پا گذاشتن قانون لباس نپوشیدن به دست یکی از آن‌ها

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ویلبر از زندگی تکراری‌اش خسته شده است. او دوست دارد لباس بپوشد و نمی‌داند چرا نباید این کار را بکند. زمانی که لباس می‌پوشد با مخالفت دوست‌هایش و بقیه‌ی موش‌ها مواجه می‌شود. ویلبر سعی می‌کند کنجکاوانه با این موضوع برخورد کند. دوست‌های ویلبر دغدغه‌های او را ندارند؛ فقط دوست دارند او آسیبی نبیند و حتی برایش چمدان می‌برند و از او می‌خواهند از آن‌جا برود.
  ویلبر تنها موشی است که از خودش می‌پرسد چرا باید به قانون نپوشیدن لباس عمل کرد؟ او کلیشه‌ها را زیر پا می‌گذارد و لباس می‌پوشد. زمانی که با مخالفت کل موش‌ها مواجه می‌شود، دست از تلاش برنمی‌دارد و همچنان با لباس در جمع بقیه ظاهر می‌شود. دوست‌های ویلبر با این‌که موافق کاری که او می‌کند نیستند، ولی تلاش می‌کنند او را از جامعه‌ی موش‌ها دور کنند تا مبادا خطری تهدیدش کند. مادربزرگ که قانون نپوشیدن لباس را گذاشته است، وقتی با سؤال ویلبر مواجه می‌شود که چرا نباید لباس بپوشیم، تصمیم می‌گیرد قانون را تغییر دهد. حتی زمانی که مجسمه‌ی سنگی و بزرگش می‌شکند، از این اتفاق خوشحال می‌شود.
  مخاطب با تماشای این سریال می‌تواند به نواختن سازهای مختلف یا خوانندگی علاقه‌مند شود. در ضمن می‌آموزد ذهن پرسشگر داشته باشد و در برابر همه‌ی قانون‌ها سر فرود نیاورد و این سؤال را از خودش و اطرافیان بپرسد: «چراکه نه؟»
  ویلبر با پوشیدن لباس تقریباً از جامعه طرد می‌شود، همه با دیدن او جیغ می‌زنند. زمانی که ویلبر و دوست‌هایش جلوی مجسمه‌ی مادربزرگ ایستاده‌اند، پلیس سراغ او می‌آید. همان موقع مادربزرگ از غار بیرون می‌آید و ویلبر و دوست‌هایش می‌ترسند که مبادا اتفاق بدی بیفتد. لحظه‌ای که قرار است مادربزرگ تصمیم نهایی را اعلام کند، همه‌شان نگرانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی و موزیکال موش‌های صحرایی لباس می‌پوشند: تجربه‌ی لذت زیرزمینی درباره‌ی موش‌هایی صحرایی است که در تونلی زیرزمینی زندگی می‌کنند. ویلبر که از زندگی تکراری خسته شده است، قانون نپوشیدن لباس را زیر پا می‌گذارد و لباس می‌پوشد. موش‌های دیگر همه از او فرار می‌کنند و او با مادربزرگ روبه‌رو می‌شود؛ یعنی کسی که تونل آن‌ها را با دست‌های خودش کنده و قانون نپوشیدن لباس را وضع کرده است. این فیلم تأکید زیادی دارد بر موضوع پرسشگری و داشتن ذهن کنجکاو. ویلبر از همه می‌پرسد چرا پوشیدن لباس بد است، ولی با این جواب مواجه می‌شود که این قانون است. هیچ کسی نمی‌خواهد قانون را زیر پا بگذارد. او همین سؤال را از مادربزرگ می‌کند. مادربزرگ وقتی نمی‌تواند جواب قانع‌کننده‌ای به او بدهد، قانون را عوض می‌کند و می‌گوید هر کسی هر طور دوست دارد لباس بپوشد. اگر هم نخواست لباس نپوشد.
  در بعضی از موقعیت‌های فیلم، ویلبر تنها می‌ماند و تا حدی از جامعه طرد می‌شود. وقتی با مادربزرگ مواجه می‌شوند، همگی می‌ترسند که چه حکمی برای او صادر می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشای کنند تا امکان گفت‌وگو درباره‌ی مسائل مختلف فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  موش‌های صحرایی در تونلی زیرزمینی زندگی می‌کنند که سال‌ها پیش مادربزرگ در دل زمین کنده است تا موش‌ها جای خوبی برای زندگی داشته باشند. آن‌ها یک گروه موسیقی دارند که صبح‌ها و شب‌ها کنسرت برگزار می‌کند. از قانون‌های زندگی در تونل این است که پوشیدن لباس ممنوع است. یک روز ویلبر جِی موشه که از زندگی یکنواختش خسته شده است، سر کنسرت حاضر نمی‌شود. همان موقع کلاه و شلوار و بلوزی از سقف اتاقش پایین می‌افتد. ویلبر آن را می‌پوشد. تمام موش‌ها از او فراری می‌شوند. دوست‌هایش به او می‌گویند لباسش را دربیاورد چون با این کار قانون را زیر پا می‌گذارد. ولی ویلبر قبول نمی‌کند. با این کارش مادربزرگ از خواب بیدار می‌شود و با دیدن ویلبر عصبانی می‌شود و به همه می‌گوید تا چند ساعت دیگر تصمیم نهایی را در مورد ویلبر می‌گیرد. ویلبر از مادربزرگ می‌پرسد چرا نباید لباس بپوشیم؟ ولی جوابی نمی‌گیرد. زمانی که همه جلوی مجسمه‌ی مادربزرگ جمع می‌شوند، مادربزرگ را می‌بینند که خودش لباس پوشیده است. او به همه اعلام می‌کند سؤالی که ویلبر ازش پرسیده، ذهنش را درگیر کرده است؛ چراکه نه؟ و می‌گوید هر کسی از این به بعد دوست داشت لباس بپوشد و هر کسی دوست نداشت نپوشد؛ چون این کار آسیبی به کسی نمی‌زند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا پیروی کورکورانه از هر قانونی درست است؟
  به نظرتان برای تشخیص قانون خوب از بد، به جز سؤال «چراکه نه؟» چه سؤال‌های دیگری می‌شود کرد؟
  چند تا از قانون‌های خوب و بد را در دوروبر خودتان نام ببرید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Guy Moore
  رتبه MPAA TV-G
  مدت زمان ۵۵
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو OddBot، Oddbot Entertainment، Stampede Ventures، The Mo Willems Workshop
  بازیگران توماس لنون، کارول کین، کیت میکوچی
  سال انتشار ۲۰۲۲